Plankermira Ostgipfel (2166 m) a Scheiblingtragl (2151 m) – skialpinistický okruh s převýšením 1750 metrů u Tauplitz

Plankermira Ostgipfel (2166 m) a Scheiblingtragl (2151 m) – skialpinistický okruh s převýšením 1750 metrů u Tauplitz

Oblast Tauplitz patří mezi nejoblíbenější rakouská lyžařská střediska pro návštěvníky z Čech. Okolo náhorní planiny Tauplitalm je řada skialpinisticky zajímavých vrcholů. Velkolepou a málo chozenou túrou je okruh přes dva vrcholy Plankermira Ostgipfel (2166 m) a Scheiblingtragl (2151 m) následovaný dlouhým sjezdem pod skalní stěnou.

Totes Gebirge – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Totes Gebirge
Vhodné i pro splitboard
ne
Počet dní
1
Délka
20 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2166 m n. m.
Orientace svahu
J, JV, JZ
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpinistické vybavení, lavinový set
Převýšení
1749 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
desítky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště na konci Tauplitzalm Alpenstrasse – na V skrz lyžařské středisko – minout (je napravo) chatu OeAV Linzer Tauplit Haus – sjezd k chatám ve výšce 1500 m nad jezerem Steirersee – stoupání jižními svahy Löckengogelu (2064 m) -pokračování V svahy kolem Kleines Tragl (2164 m) a Grosses Tragl (2184 m) – dále na S – obloukem stočení na západ a výsutp na Plankermira Ostgipfel (1266 m) – sjezd na JV – výstup na Scheiblingtragl (2151 m) – podle podmínek sjezd nebo sestup kousek na J a dále sjezd cca 1000 výškových metrů – chatky Öderalm – stoupání 450 výškových metrů do lyžařského střediska – sjezd na parkoviště

Podrobný popis

V údolích není pozdě na jaře po sněhu ani památky
V údolích není pozdě na jaře po sněhu ani památky

Tauplitz je známý svou bohatou sněhovou nadílkou a díky snadné dostupnosti z České republiky se postupně stal „českým“ lyžařským střediskem, když nahoře na Tauplitzalmu nebo dole v Tauplitz je řada ubytovacích kapacit vlastněných Čechy. Největší je asi „Snílky“ vlastněný Haus Alpin hned vedle červené sjezdovky 23 obsluhované šestisedačkou.

Na Tauplitz je to z jižních Čech kousek a nebýt chybějící dálnice mezi Českými Budějovicemi a Freistadtem, tak by se přesun zpomalil až průjezdem Liezenu. Ze silnice vedoucí do Schladmingu odbočujeme na nedávno dokončené mimoúrovňové křižovatce u Trautenfelsu na silnici B145, po níž dojedeme do Bad Mittendorfu. Po placené Tauplitz Alpenstrasse vyjíždíme na odstavné parkoviště do výšky necelých 1600 metrů.

Typické jarní splazy a laviny kolem Grosses Tragl
Typické jarní splazy a laviny kolem Grosses Tragl

Kolem Grosses Traglu (2184 m) na Plankermira Ostgipfel (2166 m)

Dlouhý okruh bez možnosti občerstvení na túře začíná u parkoviště. Z něj podél červené sjezdovky 14 nastoupáme kousek výše a po silnici nebo vedle vyšlapanou skialpovou stopou procházím kolem koncové stanice druhého úseku sedačkové lanovky z Tauplitz na Tauplitzalm. Kolem dalších budov a chat šlapeme stále na východ s občasným křížením upravených běžkařských okruhů. Po pravé ruce máme chatu horského spolku Linzer Haus (1645 m). Odtud můžeme sjet na tuleních pásech úvozem do cca 1550 metrů nad jezero Steirrersee. Druhou možností je pokračovat dále na konec hřebene se sjezdem bez tuleních pásů k chatám nad jezerem.

Při výstupu na Plankermira Ostgipfel
Při výstupu na Plankermira Ostgipfel

Od chat traverzujeme a stoupáme jižními svahy Tarwwengu (1981 m) a Sturhahnu (2031 m). U Löckenkogelu (2064 m) šlapeme s výhledem na jeho východní skalnaté srázy dále zářezem mezi Kleines Tragl (2164 m) na západě a Grubsteinu (2036 m) na východě. Poté, co odbočíme ze skialpinistické dálnice na Grosses Tragl (2184 m) vede dále na sever už jen minimálně prošlapaná stopa. Grosses Tragl je v této oblasti nejpopulárnějším skialpinistickým kopcem, a proto výstup na něj i následný sjezd jsou důkladně projety.

Začátek na Scheiblingtraglu
Začátek na Scheiblingtraglu

Na tuleních pásech šlapeme dále na sever a za Bartückenem (2141 m) se stáčíme mírně na SSZ. Z jihu míjíme Kleiner Kraxenberg (2179 m) a závěrečným více ukloněným stoupáním se dostáváme na vrchol Plankermira Ostgipfel (1266 m). V této oblasti „náhorní planiny“ je každý vrchol vyhlídkový, i když výškové rozdíly mezi nejvyššími místy jsou minimální. Pro sběratele vrcholů je možné pokračovat ještě kousek na západ na o pár metrů vyšší Plankermira (2188 m). Dalším přírůstkem do sbírky může být jižně situovaný vrchol Hochweiss (2187 m).

Na vyhlídce na Scheiblingtraglu
Na vyhlídce na Scheiblingtraglu

Z Plankermira Ostgipfel (1266 m) na Scheiblingtragl (2151 m)

Ostatní podobně vysoké vrcholy necháváme na jindy a ke sjezdu si vybíráme V a JV svah Plankermira Ostgipfel (1266 m). Se sklonem dosahujícím k 38 stupňům se jedná o krásný, i když velmi krátký sjezd necelých 170 výškových metrů. Poté opět nasazujeme tulení pásy a JV směrem šlapeme k dalšímu vrcholu Scheiblingtragl (2151 m). Jeho SZ svah je strmější, a proto přes něj na lyžích přecházíme na mírnější severní hřeben. Tento vrchol přes dolinu sousedí s Grosses Traglem, což může svádět k tomu, aby k návratu do Tauplitzalm byl zvolen sjezd pod Grosses Tragl s následným výstupem do sedla Traglhals a sjezdem po „normálce“ z Grosses Tragl.

V tomto jižním svahu došel sníh
V tomto jižním svahu došel sníh

Sjezd z Scheiblingtragl (2151 m) pod skalní stěnou

Místo napojení se na sjezd z Grosses Tragl dáváme v tomto případě přednost sjezdu pod impozantní severní stěnou z Trawengu (1981 m). Z vrcholu Scheiblingtraglu (2151 m) sjíždíme na jih k hraně svahu se sklonem přesahujícím 40 stupňů. Podle stavu sněhu a převěje na hraně, buď pokračujeme strmým svahem na lyžích, nebo v případě absence sněhu (je to jižní svah) je nutné sejít pár výškových metrů strmým terénem pěšky. Sjíždíme západními svahy Kleines Traglu a Löckenkogelu, za nimiž se stáčíme na západ a pod vysokou skalní stěnou pokračujeme níž do doliny. Po více než 900 výškových metrech sjezdu dojíždíme k chatkám Öderalm ve výšce cca 1230 metrů.

Střední část sjezdu s výhledem na skalní stěnu
Střední část sjezdu s výhledem na skalní stěnu

Závěrečný výstup z Öderalmu do lyžařského střediska

Od chatek se napojujeme na letní turistickou trasu 272 vedoucí na Tauplitzalm. Nasazujeme tulení pásy a stoupáme k jihu buď různě kopírujíce značenou turistickou trasu. Čeká nás přibližně 450 výškových metrů stoupání, kdy v horní části ze západu obcházíme jezera Märchensee a Grossee. Podél sjezdovek se dostáváme k závěrečnému krátkému sjezdu na parkoviště.

Starší laviniště důkladně prověří kolena při sjezdu
Starší laviniště důkladně prověří kolena při sjezdu

Popsaný okruh je vhodný za krásného počasí a stabilních sněhových podmínek. Je nutné počítat s tím, že túra nekončí sjezdem, ale výstupem 450 výškových metrů.

Přístup na začátek

České Budějovice – Linz - Spittal am Pyhrn – Lienz – Tauplitz – Tauplitalm Alpenstrasse – parkoviště 1600 m

Rozpis po dnech

Parkoviště na konci Tauplitzalm Alpenstrasse – na V skrz lyžařské středisko – minout (je napravo) chatu OeAV Linzer Tauplit Haus – sjezd k chatám ve výšce 1500 m nad jezerem Steirersee – stoupání jižními svahy Löckengogelu (2064 m) -pokračování V svahy kolem Kleines Tragl (2164 m) a Grosses Tragl (2184 m) – dále na S – obloukem stočení na západ a výsutp na Plankermira Ostgipfel (1266 m) – sjezd na JV – výstup na Scheiblingtragl (2151 m) – podle podmínek sjezd nebo sestup kousek na J a dále sjezd cca 1000 výškových metrů – chatky Öderalm – stoupání 450 výškových metrů do lyžařského střediska – sjezd na parkoviště

Ubytování a jídlo

řada ubytovacích a restauračních zařízení v oblasti Tauplitzalm

Další túry v okolí

  • Grosses Tragl (2179 m)
  • Rosskogel (1890 m)
  • Mitterberg (1711 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: