Warscheneck (2388 m) – okružní skialpová túra na vysoký vyhlídkový vrchol v Totes Gebirge

Warscheneck (2388 m) – okružní skialpová túra na vysoký vyhlídkový vrchol v Totes Gebirge

Warscheneck (2388 m) je mohutný majestátní vrchol patřící mezi nejvyšší v rakouském pohoří Totes Gebirge. Nabízí několik možností výstupů a sjezdů, z nichž většina je krásně vyhlídkových. Mezi nimi patří mezi nejoblíbenější okruh z Wurzeralmu přes Rossarsch (2229 m).

Totes Gebirge – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Totes Gebirge
Vhodné i pro splitboard
ne
Počet dní
1
Délka
20 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2388 m n. m.
Orientace svahu
S, V, JV
Max. sklon svahu
50 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
ferata
Vybavení
Skialpinistické vybavení, lavinový set, stoupací železa, cepín
Převýšení
1700 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště u lyžařského středíska – výstupová skialpová trasa podél sjezdovky (placená) – kolem konečné stanice vláčku pokračovat na západ – přetraverzovat sjezdovky – po skialpové trase částečně kopírující letní turistickou trasu 218 k Eisernes Berglu (1955 m) – výstup na Rossarsch (2229 m) – hřebenem na SV na Liezener (2372 m) – dále na Warscheneck (2388 m) – dále na S – pod skalami k strmému úseku s fixními lany – sestup na laně – z 2170 m na lyžích – „sedlo“ Frauenscharte – sjezd k horní stanici sedačkové lanovky (1860 m) – podle sněhu sjezd volným terénem nebo po sjezdovce do níže do střediska – dojezd od horní stanice vláčku na parkoviště

Podrobný popis

Rakouské pohoří Totes Gebirge je známé velkolepými možnostmi pro skialpové túry různé obtížnosti od jednoduchých až po velmi strmé. Mezi oblíbená nástupní místa patří lyžařské středisko Wurzeralm u Spital am Pyrhn, jelikož se dá nastupovat do pozdního jara z výšky kolem 800 metrů. Výstup od parkoviště je zpoplatněný, neboť v dolní části lyžařského střediska musí připravovat technický sníh a upravovat svah. Je-li sněhu dostatek uprostřed zimní sezóny, je z větší části zcela mimo sjezdovku urolbovaný pruh na výstup na tuleních pásech. Po necelých 3,5 km s převýšením převyšujícím 600 metrů nastoupáme k horní stanici „vláčku“. Hned u stanice je restaurace s výhledem na mohutný masív Warschenceku, který je naším dnešním cílem.

První dnešní vrcholový kříž - Rossarsch (2229 m)
První dnešní vrcholový kříž – Rossarsch (2229 m)

Od stanice pozemní lanovky na Rossarsch (2229 m)

Horní stanice s restaurací je uprostřed lyžařského střediska, a proto je nutné dodržovat provozovatelme nastavená pravidla. Mezi hlavní patří to, že není možné se na tuleních pásech pohybovat všude, kde by to člověka mohlo napadnout. Pohybujeme se ve vyšlapané skialpinistické stopě s výjimkou opatrného traverzování po jednom přes sjezdovku 4. Přecházíme nad horní stanici kotvového vleku a noříme se do lesa.

Zvlněným terénem pokračujeme na západ, přičemž částečně kopírujeme turistickou trasu 218. Výrazně čnějící vrchol Eisernes Bergl (1955 m) obcházíme ze severu a dostáváme se do prohlubně mezi ním a Rossarschem (2229 m). Odtud nás čeká výstup východními svahy z 1780 m na vrchol Rossarsch (2229 m).

Mezi Rossarschem (2229 m) a Warscheneckem
Mezi Rossarschem (2229 m) a Warscheneckem

Z Rossarschu na Warscheneck (2388 m)

Na vrcholu dáváme lyže na batoh. Na vrcholu se stáčíme na sever a pokračujeme po ostrém hřebenu se strmými svahy na obě strany. Postupně nabíráme výšku a docházíme na další vrchol Liezener (2372 m). Na něm se stáčíme k východu a mírně zvlněným terénem docházíme na hlavní vrchol Warscheneck (2388 m). Od vrcholového kříže jsou svahy od severu po západ relativně mírné, ale od jihu na východ se jedná o strmé skalní stěny. Po nezbytné svačině a fotce s vrcholovým křížem se můžeme připravit ke sjezdu.

Druhý vrcholový kříž - Liezener
Druhý vrcholový kříž – Liezener

Sjezd z Warschenecku do lyžařského střediska

Z vrcholu Warschenecku sjíždíme necelých 600 metrů přímo na sever, kde se stáčíme do širokého kotle lemovaného ze severu skalami. Na lyžích opatrně pokračujeme níže nad strmé zúžení se skalami. Tady dáváme lyže na batoh a s využitím fixních lan sestupujeme nejstrmější úsek. Pod ním opět nasazujeme lyže a pokračujeme zpočátku strmým svahem ve sjezdu na jih.

S využitím fixních lan k dalšímu sjezdu
S využitím fixních lan k dalšímu sjezdu

Pod námi je rozsáhlý kotel zakončený dominantním ostrým skalnatým vrcholem Ramesch (2119 m). Kotel podle stavu sněhu sjíždíme nebo traverzujeme z jihu na nevýrazné sedlo Frauenscharte. Odtud můžeme sjet do Frauenkaru nad horní stanicí sedačkové lanovky s přejezdem doliny a vyšlapáním pár výškových metrů ke stanici lanovky. Druhou variantou je pokračování v traverzu s nájezdem na sjezdovku 3 v zatáčce.

Pohodový sestup po fixních lanech
Pohodový sestup po fixních lanech

Ve sjezdu pokračujeme dále podle stavu sněhu. Za dobrých sněhových podmínek volíme volné terény okolo sjezdovky tři. Za horších sněhových podmínek jedeme přímo po sjezdovce. Takto se dostáváme k dřevěne restauraci Bärenhütte, která můžeme doporučit na občerstvení. Od této restaurace trochu bruslíme a sjíždíme k Linzer Hausu (další dobrá možnost občerstvení). Od Linzer Hausu musíme ještě jednou nasadit tulení pásy a nastoupat asi padesát výškových metrů k horní stanici vláčku. Odtud už pokračujeme dalších 600 výškových metrů ve sjezdu po hlavní sjezdovce číslo 1.

Sjezd v horní části doliny na jarním sněhu
Sjezd v horní části doliny na jarním sněhu

Přístup na začátek

České Budějovice – Linz - Spittal am Pyhrn – Wurzeralm

Rozpis po dnech

Parkoviště u lyžařského středíska – výstupová skialpová trasa podél sjezdovky (placená) – kolem konečné stanice vláčku pokračovat na západ – přetraverzovat sjezdovky – po skialpové trase částečně kopírující letní turistickou trasu 218 k Eisernes Berglu (1955 m) – výstup na Rossarsch (2229 m) – hřebenem na SV na Liezener (2372 m) – dále na Warscheneck (2388 m) – dále na S – pod skalami k strmému úseku s fixními lany – sestup na laně – z 2170 m na lyžích – „sedlo“ Frauenscharte – sjezd k horní stanici sedačkové lanovky (1860 m) – podle sněhu sjezd volným terénem nebo po sjezdovce do níže do střediska – dojezd od horní stanice vláčku na parkoviště

Ubytování a jídlo

řada chat a restaurací v lyžařském středisku

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: