Jarní strmé sjezdy v oblasti Warschenecku – Bosruck

Jarní strmé sjezdy v oblasti Warschenecku – Bosruck

Hory na pomezí Totes Gebirge a Ennstalských Alp v okolí městečka Spital am Pyhrn se pro nás stávají během zimy častým útočištěm pro případ nepříznivých lavinových a povětrnostních podmínek. S postupující sezónou jsme se však chtěli podívat i na strmější sjezdy, kolem kterých jsme již delší dobu jenom mlčky chodili. Pro začátek jsme zvolili osamocený masiv Bosrucku s jeho severním žlabem.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1992 m n. m.
Max. sklon svahu
50 °
Převažující sklon svahu
45 °
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Spital am Pyhrn - Mausmayrkar - Bosruck

Podrobný popis

Po nějakých 4 hodinách jízdy z Prahy parkujeme nad městečkem Spital am Pyhrn na parkovišti nedaleko chaty Bosruckhütte ve výšce 1030 metrů. Odtud se nejprve mírným teréném dostáváme pod začátek výstupu, kterým je sevřené údolí Mausmayrkar. Tím se stále ještě na lyžích dostaneme až na výrazný hřbet, z kterého je to ještě cca 100 m traverzem k severnímu žlabu, kde terpve začíná ta pravá zábava.

Lyže putují na batoh a mačky na boty, cepín tentokrát není potřeba. Pod nohama člověk vidí jen dálnici A9, která mizí v tunelu přímo pod Bosruckem. Sklon 300 m dlouhého žlabu se celou dobu pohybuje okolo 45°, max. až 50°. Po třech hodinách od parkoviště stojíme na 1992 metrů vysokém Bosrucku. Jelikož sníh ve žlabu je pořád zmrzlý a na vrcholu svítí hřejivé paprsky slunce, nikam nespěcháme a čekáme až se podmínky ve žlabu zlepší. Na vrcholu tak strávíme téměř dvě hodiny, během nichž před nás pouštíme do sjezdu 2 skupiny Rakušanů.

Neznalí místního terénu tak alespoň okoukáme nejlepší stopu pro sjezd. Následně opatrně vjíždíme do žlabu i my. Pro mě je sjezd okořeněn i tím, že mám na nohou úplně nové vybavení, konkrétně lyže K2 Wayback 88 a vázání G3 Ion. Pro většinu z nás to je první sjezd s takovým sklonem, ale podmínky jsou optimální, nové vybavení funguje skvěle, a tak po chvílích nejistoty a překonání několika uzkých míst postupně ukrajujeme metry tímto výrazným žlabem. Zhruba po hodině od nazutí lyžích kousek pod vrcholem už stojíme kolem poledne zpátky u auta a rozmýšlíme co dál.

Přístup na začátek

Po nějakých 4 hodinách jízdy z Prahy parkujeme nad městečkem Spital am Pyhrn na parkovišti nedaleko chaty Bosruckhütte ve výšce 1030 metrů.

Ubytování a jídlo

Chaty: Bosruckhütte (1050 m) – celoročně otevřená, bez winterraumu,Dümlerhütte (1495 m) – chata otevřená částečně i v zimě, jinak otevřený winterraum – cca 12 míst

Další túry v okolí

Jarní strmé sjezdy v oblasti Warschenecku – Warscheneck

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: