Lednové telemarkové hledání prašanu v modřínových lesích Totes Gebirge

Lednové telemarkové hledání prašanu v modřínových lesích Totes Gebirge

Letošní zima v lednu chudá na sníh nevěstí téměř žádné prašanové telemarkové radovánky. Po pár letech trochu prochozených ve východních rakouských Alpách odhaduji, že modřínové lesy poskytují nadprůměrnou pokrývku sněhu pro skialpinisty i v zimách chudých na sníh.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Počet dní
1
Délka
15 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1850 m n. m.
Spaní na chatách
ne

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

okolní svahy Warschenecku

Podrobný popis

Na sklonku podzimu ve východních  Totesech  jsem vytipoval pár takových míst s modříny pod hřebenem hory Warscheneck. Rostou od nadmořské výšky 1400m do 1850m. Často v závětrných lokalitách chráněných před větrem na vápencovém podkladě.

Řídká  stavba  větví modřínu a jeho ideální vzdálenosti pomáhají sněhu dostat se i za větru k zemi. Díky jemnému stínu umí také zachovat prašanovou strukturu s jemným provázáním.

Na konci ledna konečně dorazila vytoužená fronta od Atlantiku a tak vyrážím do vápencových  Totes Gebirge.  Pár přesunů a výstupů pohodářským tempem v rozmezí 1400 až 1800m a pár jízd telemarkem mě ve 46 letech bohatě stačí a naplňuje. Prašan je na střední Evropu vynikající kvality, takový se zažije jen jednou- dvakrát za sezonu a někdy ani to.

Na vrcholech panuje špatné počasí a hrozí desky v nekrytých místech vystavených větru.  Každý den padá okolo 30 cm,  třetí den už je metr sněhu na půlmetrové starší pokrývce, takže se nikam jinam ani netlačím.  Oblouky v prašanu a na volné patě přináší asi to nej, na co se vzpomíná. Rád se tam opět vrátím.

string

Přístup na začátek

Autem, vlakem, autobusem na Liezen a odtud do některého z přilehlých vesniček kolem hlavního hřebene Totes Gebirge.

Další túry v okolí

Velikonoční pomlázka freeridu, telemarku i skialpu na rakouském Hinterstoderu

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: