Baranie sedlo (2389 m) – parádní výstup a sjezd z Doliny Zeleného plesa

Baranie sedlo (2389 m) – parádní výstup a sjezd z Doliny Zeleného plesa

Výrazné sedlo v hřebenu mezi vrcholy Baranie rohy (2526 m) a Malý Pyšný štít (2590 m) je oblíbeným cílem pro skialpinisty z obou stran, ať už z Malé Studené doliny nebo z Doliny Zeleného plesa. Od plesa má výstup krásné převýšení přes 800 výškových metrů.

Vysoké Tatry – Slovensko

Země
Slovensko
Další země
Slovensko
Pohoří
Vysoké Tatry
Vhodné i pro splitboard
ne
Délka
19 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E2
Nejvyšší bod
2389 m n. m.
Orientace svahu
SV po chatu pri Zelenom plese, dále V, JV
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano, Flaška, Velká Zmrzlá dolina, žlab pod sedlem
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
I
Vybavení
skialpinistické vybavení, lavinový set, cepín, stoupací železa
Převýšení
1499 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Dolina Bielej Vody – Chata pri Zelenom plese – Flaška – Velká Zmrzlá dolina – Baranie sedlo

Podrobný popis

Baranie sedlo od Chaty pri Zelenom plese je skialpinisticky výborným kombinovaným výstupem a sjezdem, v němž se střídají široké pláně s úzkými žlaby. Proto je možné výstup od Zeleného plesa a sjezd k němu považovat za obdobu malé skialpinistické maturity ve Vysokých Tatrách.

Dolinou na Chatu pri Zelenom plese

Přístup na Chatu pri Zelenom plese je možný více způsoby v závislosti na dopravě do Vysokých Tater. Přijede-li se vlakem z Popradu do Tatranské Lomnice, je potřeba se dostat do Doliny Kežmarskej Bielej vody. Pokud je sníh, tak rovnou šlapeme na tuelních pásech po žluté turistické značce do Tatranských Matliarov. Odtud se napojíme na modrou turistickou značku, která nás výše zavede do Doliny Kežmarskej Bielej vody. Častějším nástupním místem je parkoviště nebo autobusová zastávka Tatranská Lomnica, Biela Voda. Odtud jdeme na tuleních pásech (pokud je sníh) po silnici zanořující se do Doliny Kežmarskej Bielej vody. Na prvních kilometrech se jedná o klasickou silnici, zatímco u druhého mostu se podklad mění na kamenitý. Od druhého mostu také místy výrazněji stoupáme a přibližně kopírujeme říčku Kežmarská Biela voda.

Chata pri Zelenom plese pod jasnou noční oblohou
Chata pri Zelenom plese pod jasnou noční oblohou

Kus před chatou se otevírá impozantní výhled do skalnatého závěru celé doliny s řadou horolezecky zajímavých terénů. Po levé straně tak vidíme Kežmarský štít a jeho severní stěnu. V ní je Nemecký rebrík protínající stěnu, který patří k objektivně velmi exponovaným a nebezpečným sjezdům. Chata pri Zelenom plese nabízí výborné občerstvení, ale pokud tady nejsme brzy ráno, je možné, že bude narvaná k prasknutí pěšími turisty, kteří u ní v zimě končí.

Od chaty do Baranieho sedla

Z chaty obejdeme kolem pravého břehu Zelené pleso nebo ho přejdeme napřímo podle stavu sněhu a ledu. Za plesem začneme stoupat jihozápadním směrem k vyústění žlabu Flaška z Velké Zmrzlé doliny. V jarním období je možné za dobrých sněhových podmínek vystoupat Flaškou na tuleních pásech s mnoha krátkými traverzy. Za standardních sněhových podmínek je výstup Flaškou na botech, případně na stopuacích železcech. Pěšky s lyžemi na zádech je to většinou rychlejší, neboť tady bývají vyšlapané schody od horolezců a vysokohorských turistů.

Výstupová a sjezdová trasa od Zeleného plesa
Výstupová a sjezdová trasa od Zeleného plesa

V horní části se Flaška rozšiřuje do šiřšího sběrného kotle pro laviny, který končí hranou Velké Zmrzlé doliny. Nad hranou se obvykle opět nasazují lyže a rychle se nabírá výška průstupem Velkou Zmrzlou dolinou. Výše se stáčíme vlevo k vyústění úzkého žlabu spadajícího ve sklonu 45 stupňů z Baranieho sedla. Na začátku žlabu putují lyže opět na batoh na botech, případně se stoupacími železy a cepínem vystupujeme do sedla. Po dosažení Baranieho sedla se otevírají krásné výhledy do Malé Studené doliny a směrem k Téryho chatě. Sjezd k ní je popsán v túře Baranie sedlo (2389 n) do Malé Studené doliny. Alternativou je pokračování ve výstupu na Baranie rohy.

Závěrečná část do Baranieho sedla
Závěrečná část do Baranieho sedla

Sjezd z Baranieho sedla k Zelenému plesu

Sjezd vede podél výstupové stopy. Začínáme nejstrmějším žlabem ze sedla. Podle sněhových podmínek může být sjezd ze sedla prašanový, ale také zmrzlý. V případě velmi zmrzlého podkladu je někdy lepší sestoupit úvodní část na stoupacích železech s cepínem. Je-li sníh dobrý, jedná se o parádní strmý sjezd po vyústění žlabu. Následuje přejezd Velkou Zmrzlou dolinou s lyžařsky příjemným sklonem. Nad Flaškou je potřeba se rozhodnout, zda se pojede přímo Flaškou nebo se horní část objede vpravou (při pohledu shora) a do Flašky se lyžníci až nad její polovinou.

Dva lyžaři sjíždí Flaškou
Dva lyžaři sjíždí Flaškou

Po výjezdu z Flašky se sklon zmírňuje a přechází v rovinu u Zeleného plesa. K chatě je potřeba za plesem kousek vybruslit nebo vyšlapat. Sjezd od chaty dolinou je už nezbytná nutnost po relativně úzkém chodníku, na němž se může vyskytovat velké množství pěších turistů a psů. Až za mostem je to sjezdově lepší díky široké silnici.

Přístup na začátek

Parkoviště nebo autobusová zastávka Tatranská Lomnica – Biela voda – po žluté turistické značce Dolinou Kežmarskej Bielej vody Tatranská Lomnica (vlakem z Popradu přes Velkou Lomnici - po žluté turistické značce do Tatranských Matliarov – po modré turistické značce do Doliny Kežmarskej Bielej vody Široká silnice končí za druhým mostem – po žluté TZ na Chatu při Zelenom plese – kolem plesa vpravo – výstup Flaškou – Velká Zmrzlá dolina – výstupový žlab do Baranieho sedla – sjezd po výstupové trase

Rozpis po dnech

Dolina Bielej Vody – Chata pri Zelenom plese – Flaška – Velká Zmrzlá dolina – Baranie sedlo

Ubytování a jídlo

Chata pri Zelenom plese (1550 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: