Baranie sedlo (2389 m) do Malé Studené doliny

Baranie sedlo (2389 m) do Malé Studené doliny

Malá Studená dolina ve Vysokých Tatrách nabízí nepřeberné množství skialpových túr různé obtížnosti. Základním výstupem a sjezdem v této dolině je Baranie sedlo (2389 m), které zároveň slouží pro přechod mezi Téryho chatou a Chatou pri Zelenom plese.

Slovensko

Země
Slovensko
Další země
Slovensko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
20 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2389 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

nádraží Starý Smokovec – Hrebienok – Zamkovského chata – Malá Studená dolina – Téryho chata – Baranie sedlo

Podrobný popis

Východiskem pro skialpové túry v oblasti Malé Studené doliny je Starý Smokovec (1000 m), do něhož je nejjednodušší dojet po železnici z Popradu. Druhou variantou je příjezd autem a jeho zanechání na některém z placených parkovišt. Od nádraží ve Starém Smokovci stoupáme jak kolem historických staveb, tak kolem novostaveb k dolní stanici zubačky Starý Smokovec – Hrebienok (1285 m). Frontu u dolní stanice zubačky míjíme a podle stavu sněhu stoupáme vlevo nebo vpravo od zubačky. Pokud si vybereme výstup po pravé straně, je možné jej nakombinovat částečně po sáňkařské dráze, a částečně po zelené turistické značce. Pozor, v případě pozdějšího startu na túru tady mohou proudit davy lidí oběma směry.

Na Hrebienku se nezdržujeme a rovnou pokračujeme po červeně značené magistrále nad Bilíkovou a Rainerovou chatou a přes Obrovský vodopád až k rozcestníku pod Zamkovského chatou. Tady červenou značku opouštíme a pokračujeme po zelené turistické značce na Zamkovského chatu (1475 m). Na chatě je vhodné se občerstvit, protože výborně vaří.

Ze Zamkovského chaty na Téryho chatu

Po občerstvení na chatě je to kousek po hranici lesa a vstup do kosodřeviny. Pokud není mlha, je od hranice lesa vidět spodní část Malé Studené doliny s dominantní skalní uzávěrou, na níž je v levé části Téryho chata (2015 m). V závislosti na množství sněhu se využívá buď zimní nebo letní cesta dolinou až k Velkém hangu. V případě příznivých sněhových podmínek je možné celý Velký hang vyjít na lyžích. Pokud je podklad zmrzlý, je jednodušší a rychlejší vystoupat levou části Velkého hangu ve skeletech nebo i s využitím stoupacích želez. Nad Velkým hangem se stezka stáčí vpravo do skalního zářezu pod Nižným Spišským plesem.  Po průchodu zářezem se objevuje Malý hang, nad nímž už je vidět Téryho chata.

Baranie sedlo a okolní vrcholyBaranie sedlo a okolní vrcholy

Z Téryho chaty do Baranieho sedla

Od chaty je horní část Malé Studené doliny jako na dlani s dominantními vrcholy Ladový štít (2627 m), Snehový štít (2465 m), Baranie rohy (2526 m) a Pyšný štít (2621 m). Cílem skialpové túry je nejnižší místo mezi vrcholem Baranie rohy a hřebene od Spišského štítu (2483 m) na Pyšný štít. Samotné Baranie sedlo není z chaty vidět. O chaty nejprve po přecházíme přes zamrznuté Prostredné Spišské pleso a přecházíme do pravé části doliny.

Trasa skialpového výletu do Baranieho sedlaTrasa skialpového výletu do Baranieho sedla

Pod skalami stoupáme strmým svahem traverzy na lyžích (případně na stoupacích železech podle aktuálních podmínek). Držíme se stale v pravé části pod skalami vybíhajícími do Malé Studené doliny ze Spišského štítu. Výše se dostáváme na široký svah, kterým stoupáme stale vzhůru až se dostaneme mezi skalní výběžek po levé straně a skalní stěnu po pravé straně. Pokračujeme posledním úsekem do Baranieho sedla. Podle ročního období a množství sněhu může být závěrečný úsek po celé šíři dokonale vysněžený, ale na druhou stranu se může stat, že sněhu tady bude jen o něco víc než na délku lyží.

Sjezd z Baranieho sedlaSjezd z Baranieho sedla

Sjezd z Baranieho sedla

Sjezd z Baranieho sedla vede stejnými svahy jakými se stoupalo, takže už během výstupu bylo možné ověřit stav sněhu v různých nadmořských výškách. Při sjezdu je vhodné se držet ve spádnici v prvním úseku mezi skalami a níže se rozhodnout podle aktuálních sněhových podmínek. Až po pleso je to pořád z kopce dolů, pouze přes pleso je nutné přebruslit. Doporučitelné je zastavení se na Téryho chatě (2015 m), kde výborně vaří stejně jako na níže položené Zamkovského chatě.

Horní část sjezdu z Baranieho sedlaHorní část sjezdu z Baranieho sedla

Od Térycho chaty je několik možností začátku sjezdu Malou Studenou dolinou. Standardní (ale zároveň nejvíc rozšlapaný) je sjezd Malým hangem. Vhodnější je obejítí skalek severně od Téryho chaty a najetí do kotle s Nižným Spišsským plesem, kterým se projede pod Malý hang. Ve skalním zúžení se držíme dál od turistické stezky. Po průjezdu zúžením se najíždí nad Velký hang. Při sjezdu se nepřibližujeme turistické stezce a vybíráme trasu podle aktuálního stavu sněhu. V dolní části přejíždíme turistickou stezku a pokračujeme podél Malého Studeného potoka, abychom se níže napojili na zeleně značený turistický chodník. Podle množství pěších turistů na chodníku pokračujeme na lyžích nebo pěšky. Množství turistů take ovlivňuje, zda od Zamkovského chaty po rozcestí nad Rainerovou chatou pojedeme na lyžích nebo pěšky.

Sjezdová trasa z Baranieho sedlaSjezdová trasa z Baranieho sedla

Magistrála od Rainerovy chaty je natolik široká, že je možné jet (a misty bruslit) bezpečně na lyžích. Od Hrebienku vede závěrečný úsek po sáňkařský dráze, kde povyražení způsobí kromě motajících se lidí, také množství vyježděných hrbolů.

Výlet do Baranieho sedla se startem ve Starém Smokovci je možné doporučit jako základní jednodenní vysokotatranskou skialpininstickou túru. Častější je ale využití potenciálu Malé Studené doliny na vice dnů, kdy jeden z výletů je právě do Baranieho sedla.

Přístup na začátek

Poprad - Starý Smokovec železnicí nebo autem

Rozpis po dnech

nádraží Starý Smokovec – Hrebienok – Zamkovského chata – Malá Studená dolina – Téryho chata – Baranie sedlo

Ubytování a jídlo

Téryho chata, Zamkovského chata

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: