Vrh Ljubeljščice (1705 m) – nejoblíbenější skialpový vrchol v Karavankách za každého počasí

Vrh Ljubeljščice (1705 m) – nejoblíbenější skialpový vrchol v Karavankách za každého počasí

Většina slovinského pohoří Karavanky je celoročně minimálně navštěvovaná. Jednou z výjimek je oblast nad silničním sedlem Loibl, kde se díky snadné dostupnosti mohou během víkendů pohybovat davy lidí. Díky tomu je zřejmě nejnavštěvovanějším vrcholem v Karavankách relativně nenápadný Vrh Ljubeljščice (1705 m).

Karavanky – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Karavanky
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
11 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1705 m n. m.
Orientace svahu
J, V a SV
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano, při výstupu po silnici hrozí laviny v lese, po vydatném sněžení i během sjezdu
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpová nebo splitboardová výstroj, lavinový set
Převýšení
630 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Sedlo Loibl (1058 m) - Dom na Zelenici (1536 m) – sedlo Čez Pod (1688 m) - Vrh Ljubeljščice (1705 m)

Podrobný popis

Loibl pas byl dříve v zimě oblíbený ještě více, protože se nad ním rozkládalo lyžařského středisko, v nemž nechyběla sedačková lanovka a několik kotev. Všechny lanovky a vleky jsou už dávno zrušeny (nejdéle odolávala kotva kousek od Domu na Zelenici), kdy důvodem měl být opakovaný nedostatek sněhu. Výstup i sjezd nad Loibl pasem je tak z větší části po bývalých sjezdovkách, které místy nabízejí i víc než zajímavé sklony. Nejlepší jsou svahy nad bývalou mezistanicí sedačky u Koči Vrtača.

Na několika místech hrozí v lese laviny padající přes přístupovou cestu
Na několika místech hrozí v lese laviny padající přes přístupovou cestu

Výstup od parkoviště v sedle Loibl na Dom na Zelenici

Od parkoviště stoupáme na tuleních pásech po bývalém závěrečném úseku sjezdovky. I v dnešní době bývá rolbou projetý pruh ze sedla až na chatu z důvodu zásobování. Kdo chce, může na chatu vystoupat nalehko jako fitness skialpinista po „sjezdovce“. Stoupání je zpočátku mírné a po přibližně dvě stě výškových metrech se podle stavu sněhového podkladu můžeme rozhodnout mezi dvěma variantama. První je přímý výstup podél bývalé mezistanice sedačkové lanovky u Koči Vrtača. Druhou možností výstupu je odbočení doprava a nastoupání pár desítek výškových metrů na pokračování rolbou upravené zásobovací cesty na Dom na Zelenici.

Poslední metry na vrchol s meteostanicí
Poslední metry na vrchol s meteostanicí

U této cesty je značka varující před sněhovými lavinami. Většina cesty je bezpečná, ale na několika málo místech jsou průseky v lese nebo natolik řídký les, že jím občas projede sněhový splaz nebo lavina až přes tuto cestu. Těsně před chatou Dom na Zelenici smutně trčí poslední sloup sedačkové lanovky a její horní stanice. Chata je oblíbena pro skialpinisty a pěší turisty, takže přes poledne může být dost přeplněná.

Výhled z vrcholu do Rakouska
Výhled z vrcholu do Rakouska

Od Domu na Zelenici na Vrh Ljubeljščice (1705 m)

Výstup od chaty je snadný a bezpečný i za velmi špatného počasí. Zpočátku stoupáme přímo po další bývalé sjezdovce a s rostoucím sklonem svahu začínáme traverzovat. Úsek pod sedlem je strmější a může být nepříjemně zledovatělý. Jakmile se dostaneme na hraniční hřeben mezi Slovinskem a Rakouskem, máme vyhráno. Poslední část je mírná s výjimkou několika metrů těsně pod meteostanicí. Tam je někdy nutné přenést lyže kousek pěšky. Výhledy z vrcholu, který je v porovnání s okolními „zanedbatelný“, jsou parádní na obě strany hranice. Za slunečného počasí může být na vrchole poněkud tlačenice.

Vedle meteostanice je na vrcholu menší plocha vhodná pro sundání tuleních pásů
Vedle meteostanice je na vrcholu menší plocha vhodná pro sundání tuleních pásů

Sjezd z Vrhu Ljubeljščice (1705 m) na Loibl pas

Z vrcholu se nabízí několik možností sjezdů. Nejsnadnější variantou je sjezd podél výstupové trasy k Domu na Zelenici. Tento sjezd bývá využíván nejčastěji, a proto je i nejvíce rozježděný a zledovatělý. Zajímavější je další možnost naznačený ve fotografii – sjezd širokým průsekem na východ od výstupové trasy. Ve fotografii je naznačena varianta, kdy zastávka na Domu na Zelenici byla při výstupu.

Začátek sjezdu pod meteostanicí
Začátek sjezdu pod meteostanicí

Místo sjezdu do dolíku u Domu na Zelenici lehce natraverzujeme při sjezdu doleva do dalšího průseku v lese. Tímto průsekem se dostáváme na bývalou sjezdovku. V dalším sjezdu si vybíráme co nejméně rozježděná místa a podle toho také volíme stmost sjezdu. Po novém sněžení je horní část nad Kočou Vrtača prašanové eldorádo. Pokud je zde pouze starý sníh, může se jednat o širokou přemrznutou a hrbolatou pláň, což je méně oblíbené.

Úvodní úsek sjezdu je trochu strmější
Úvodní úsek sjezdu je trochu strmější

Pod Kočou Vrtača se hlavní část bývalé sjezdovky zužuje a tím je i více rozlyžovaná. V případě většího množství sněhu se nabízí možnost vytraverzovat doprava a v ukloněném svahu pokračovat dále do údolí. Dojezd do Lobil pasu je ještě užší a mnohdy v celé šířce rozšlapaný pěšáky.

Přístup na začátek

Brno – Vídeň – Graz – Klagenfurt – Ferlach – Lobelj pas Praha – České Budějovice – Linz – Spital am Pyrhn – Rottenmann - Trieben – Friesach – Klagenfurt – Lobelj pas

Rozpis po dnech

Sedlo Loibl (1058 m) – Dom na Zelenici (1536 m) – sedlo Čez Pod (1688 m) – Vrh Ljubeljščice (1705 m)

Ubytování a jídlo

Dom na Zelenici, Dom pri izviru Završnice

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: