Stol (2236 m) – skialpová túra na nejvyšší vrchol v Karavankach

Stol (2236 m) – skialpová túra na nejvyšší vrchol v Karavankach

Karavanky jsou hraničním pohořím mezi Slovinskem a Rakouskem. Jejich nejvyšší vrchol Stol/Hochstuhl (2236 m) se nachází v jejich střední části s možností přístupu z obou zemí. Při výstupu na Stol ze slovinské strany nás čeká velkolepá túra se dvěma dlouhými sjezdy a třemi krátkými.

Karavanke – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Karavanke
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
16 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2236 m n. m.
Orientace svahu
V a J
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
25-30 °
Lavinové nebezpečí
ano, jak pod vrcholem Stolu, tak od Domu na Zelenici
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set, lavinová výbava
Převýšení
1620 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Sedlo Loibl (1058 m) - Koča Vrtača - Dom na Zelenici (1536 m) - Dom pri izviru Završnice (1411 m) - Sedlo Šija (1693 m) - sjezd a traverz dolinou V Kožnach – Stol (2236 m)

Podrobný popis

Stol je dokonalým vyhlídkovým vrcholem a za dobrého počasí nabízí neskutečné panoramatické kruhové výhledy na řadu slovinských i rakouských pohoří. Ze slovinské strany je výhodné využít silnice B91 vedoucí od rakouského Ferlachu skrz tunel pod hřebenem do Slovinska na silnici 101spadající do Tržice. Hned za výjezdem z tunelu je po pravé straně velké parkoviště ve výšce 1058 metrů.

Výstup přes Dom na Zelenici

Od parkoviště stoupáme na tuleních pásech (někdy může chybět sníh, takže pěšky) průsekem, kterým před řadou let vedla sedačková lanovka k chatě Koča Vrtača a dále výše až téměř k Domu na Zelenici (1536 m). Bohužel několik zim se špatnými snehovými podmínkami způsobilo, že lanovka byla zlikvidována. V dolní části po ní zůstal široké průsek a výše nad hranicí lesa parádní a nahoře i krásně strmý svah, který bývá z jihu zasypáván lavinami ze svahů vrcholů Veliki vrh (2063 m) a Begunjska vrtača (1997 m).

Stoupáme přímo po spádnici východním směrem až se před námi objeví Koča Vrtača, což je bývalá mezistanice lanovky. Podle stavu sněhu a lavinového nebezpečí odbočíme před kočou na sever a nastoupáme necelých sto výškových metrů na cestu lesem stáčející se zpět k západu. Pozor, i když jsme v lese, mohou zde padat laviny!

Dostáváme se z lesa na volné pláně, kterými si dostaneme nad hranici 1500 metrů. Po stočení k severu narazíme v prohlubni na chatu Dom na Zelenici (1536 m), která je zároveň školícím střediskem PZS (Planinska Zveza Slovenije). Na chatě je možné se občerstvit před pokračováním krátkým výstupem přes sjezdovky s pomou.

V sedle Šija (1693 m)
V sedle Šija (1693 m)

Přes sedlo Šija (1693 m) se sjezdem do doliny na vrchol Stolu

Sundáváme tulení pásy a sjíždíme k další chatě – Dom pri izviru Završnice (1411 m). Od chaty stoupáme na tuleních pásech do sedla Šija (1693 m) severně od vyhlídkového vrcholu Srednji vrh (1797 m). V sedle opět sundáváme tulení pásy a sjíždíme do doliny V Kožnach. Podle stavu sněhu traverzujeme pěšky nebo na tuleních pásech pod strmými svahy z vrcholu Vrtača (2180 m).

Výhled ze Stolu směrem do Rakouska
Výhled ze Stolu směrem do Rakouska

Šlapeme dolinou s tím, že na jihu máme vrchol Srednja peć (1920 m) z jihu, zatímco ze severu trasu lemují Svačica (1959 m), Belščica (1995 m). Pod Klagenfurter Spitze (2103 m) sklon svahu strmě roste a v traverzech rychle nabíráme výšku až se dostáváme na hranu u Orličje. Odtud je to na vrchol Stol (2236 m) jen po ukloněném holém svahu, který je v létě travnatý.

Na vrcholu Stolu s odrazem směr Slovinsko
Na vrcholu Stolu s odrazem směr Slovinsko

Strmý začátek sjezdu ze Stolu (2236 m)

Po dostatečném vynadívání se na všechny světové strany z vrcholu Stolu začneme sjezd, který z větší části kopíruje výstupovou trasu. Nejstrmější část je pod Orličje, kde si každý volí vlastní sjezdovou stopu. To samé platí níže v dolině, která je dostatečně široká na to, aby si v menší skupince skialpinistů mohl každý vykroužit vlastní stopu. Níže nás čeká traverz pod sedlo Šija a výstup na něj. Ze sedla pokračujeme ve sjezdu k chatě Dom pri izviru Završnice. U chaty naposledy nasazujeme tulení pásy, abychom vystoupali do 1550 metrů.

Sundáme tulení pásy a podél Domu na Zelenici najíždíme na svahy bývalého lyžařského střediska. Odtud nás čeká dalších téměř 500 výškových metrů sjezdu až na parkoviště v sedle Lobelj.

Přístup na začátek

Brno – Vídeň – Graz – Klagenfurt – Ferlach – Lobelj pas Praha – České Budějovice – Linz – Spital am Pyrhn – Rottenmann - Trieben – Friesach – Klagenfurt – Lobelj pas 530 km

Rozpis po dnech

Sedlo Loibl (1058 m) – Koča Vrtača – Dom na Zelenici (1536 m) – Dom pri izviru Završnice (1411 m) – sedlo Šija (1693 m) – sjezd a traverz dolinou V Kožnach – Stol (2236 m)

Ubytování a jídlo

Dom na Zelenici (1536 m), Domu pri izviru Završnice (1411 m)

Další túry v okolí

Strednji vrh (1797 m), Begunjščica – Veliki vrh (2063 m), Begunjska vrtača (1997 m), Čez Pod (1686 m), Na Možeh (1784 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: