Srednji vrh (1797 m) – skialpová túra na vyhlídkový vrchol v Karavankách

Srednji vrh (1797 m) – skialpová túra na vyhlídkový vrchol v Karavankách

Hraniční pohoří Karavanky oddělující Slovinsko od Rakouska nabízí řadu krásných vrcholů a sedel dosažitelných na lyžích. Jedním z nižších vyhlídkových vrcholů je 1797 metrů vysoký Srednji vrh.

Karavanke – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Karavanke
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
10 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1797 m n. m.
Orientace svahu
V
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano, cestou na Dom na Zelenici a při sjezdech z vrcholu
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set, lavinový set
Převýšení
900 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
desítky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Sedlo Loibl (1058 m) - Koča Vrtača - Dom na Zelenici (1536 m) - Dom pri izviru Završnice (1411 m) - Sedlo Šija (1693 m) – Srednji vrh (1797 m)

Podrobný popis

Srednji vrh je snadno dosažitelný ze sedla Šija (1693 m), přes něž se přechází při túře na nejvyšší vrchol Stol (2236 m). Srednji vrh je tak dalším vyhlídkovým bodem při túře na Stol nebo je možné jej navštívit samostatně, kdy výstup a sjezd na parkoviště v sedle Loibl má 10 kilometrů při převýšení 900 metrů. Ze slovinské strany je výhodné využít silnice B91 vedoucí od rakouského Ferlachu přes tunel pod hřebenem do Slovinska na silnici 101spadající do Tržice. Hned za výjezdem z tunelu je po pravé straně velké parkoviště ve výšce 1058 metrů.

Odpočinek před Domem pri izviru Završnice
Odpočinek před Domem pri izviru Završnice

Výstup od parkoviště v sedle Lobelj přes Dom na Zelenici

Od parkoviště stoupáme na tuleních pásech (někdy může chybět sníh, takže pěšky) průsekem, kterým před řadou let vedla sedačková lanovka k chatě Koča Vrtača a dále výše až téměř k Domu na Zelenici (1536 m). Bohužel několik zim se špatnými snehovými podmínkami způsobilo, že lanovka byla zlikvidována. V dolní části po ní zůstal široké průsek a výše nad hranicí lesa parádní a nahoře i krásně strmý svah, který bývá z jihu zasypáván lavinami ze svahů vrcholů Veliki vrh (2063 m) a Begunjska vrtača (1997 m).

Stoupáme přímo po spádnici východním směrem až se před námi objeví Koča Vrtača, což je bývalá mezistanice lanovky. Podle stavu sněhu a lavinového nebezpečí odbočíme před kočou na sever a nastoupáme necelých sto výškových metrů na cestu lesem stáčející se zpět k západu. Pozor, i když jsme v lese, mohou zde padat laviny!

Jarní výhled od Domu pri izviru Završnice na Srednji vrh
Jarní výhled od Domu pri izviru Završnice na Srednji vrh

Dostáváme se z lesa na volné pláně, kterými si dostaneme nad hranici 1500 metrů. Po stočení k severu narazíme v prohlubni na chatu Dom na Zelenici (1536 m), která je zároveň školícím střediskem PZS (Planinska Zveza Slovenije). Na chatě je možné se občerstvit před pokračováním krátkým výstupem přes sjezdovky s pomou.

Stoupání do sedla Šija
Stoupání do sedla Šija

Přes sedlo Šija (1693 m) na vrchol Srednji vrh (1797 m)

Sundáváme tulení pásy a sjíždíme k další chatě – Dom pri izviru Završnice (1411 m). Od chaty stoupáme na tuleních pásech do sedla Šija (1693 m), přičemž se nad námi tyčí cíl výletu – vrchol Srednji vrh (1797 m). Po dosažení sedla je před námi strmý výstup zpočátku lesním porostem, který se výše mění v kosodřevinu. Podle aktuálního množství sněhu se může jednat o zábavné proplétání s případnou nutností poponést lyže kousek pěšky. Z vrcholu je parádní kruhový výhled na okolní vyšší i nižší vrchol

Kosodřevinová hřebenovka na Srednji vrh
Kosodřevinová hřebenovka na Srednji vrh

Z vrcholu Srednji vrh dolů po výstupovce nebo strmě

Po relaxaci na vrcholu se nabízí několik sjezdových variant. Za špatné viditelnosti a zvýšeného lavinového nebezpečí je nejlepší volbou sjezd po výstupové trase. Pokud je viditelnost a sněhové podmínky vhodnější, jsou v nabídce minimálně dva sjezdy.

V mapce je uvedena varianta sjezdu na SSV strmým svahem na výstupovou trasu pod sedlem Šija. Z vrcholu sjedeme podle sněhu kousek na sever, abychom se stočili na svah s rostoucím sklonem. Podél skal sjíždíme dolů. Pozor, aby se nenajelo do skal po pravé straně. Při odpoledním rozměklém sněhu je nutné také dávat pozor na možné větve kousek pod povrchem sněhu. Takto dojedeme na výstupovou trasu pod sedlem Šija.

Strmá varianta sjezdu ze Srednjeho vrhu k výstupové trase
Strmá varianta sjezdu ze Srednjeho vrhu k výstupové trase

Sundáme tulení pásy a podél Domu na Zelenici najíždíme na svahy bývalého lyžařského střediska. Odtud nás čeká dalších téměř 500 výškových metrů sjezdu až na parkoviště v sedle Lobelj.

Sjezd z vrcholu Srednji vrh
Sjezd z vrcholu Srednji vrh

Přístup na začátek

Brno – Vídeň – Graz – Klagenfurt – Ferlach – Lobelj pas Praha – České Budějovice – Linz – Spital am Pyrhn – Rottenmann - Trieben – Friesach – Klagenfurt – Lobelj pas 530 km

Rozpis po dnech

Sedlo Loibl (1058 m) – Koča Vrtača – Dom na Zelenici (1536 m) – Dom pri izviru Završnice (1411 m) – Sedlo Šija (1693 m) – Srednji vrh (1797 m)

Ubytování a jídlo

Dom na Zelenici, Dom pri izviru Završnice

Další túry v okolí

  • Stol (2236 m)
  • Begunjščica – Veliki vrh (2063 m)
  • Begunjska vrtača (1997 m)
  • Čez Pod (1686 m)
  • Na Možeh (1784 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: