Schreinl (2154 m) – parádní vyhlídkový vrcholu u Planneralmu

Schreinl (2154 m) – parádní vyhlídkový vrcholu u Planneralmu

Lyžařské středisko Planneralm se donedávna pyšnilo tím, že nemá umělé zasněžování. To už sice neplatí, ale určitě platí, že v jeho okolí je řada krásných skialpových túr vhodných pro všechny od dětí až po zkušené skialpinisty. Za slunečného počasí a dobrých sněhových podmínek je velkolepou túrou okruh přes Schreinl (2154 m).

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
9 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2154 m n. m.
Orientace svahu
S a SV
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano, v oblasti Schreinlu a Jochspitze
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set
Převýšení
800 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště v lyžařském středisku Planneralm – výstup lesem s přetínáním běžkařského okruhu – podél chatky na JZ – nad zamrznutým jezerem Kothüttensee více na západ s výstupem do sedla – po hřebenu na Karlspitze (2097 m) – z vrcholu po hřebenu přímo na jih vyhlídkově až na Schreinl (2154 m) – volba sjezdu podle podmínek a zdatnosti skupiny – kolem Goldbachsee přesun podl sedlo Goldbachscharte (1960 m) – výstup na Jochspitze (2037 m) – sjezd některou ze severních variant ke Kothüttensee a podél něj zpět do lyžařského střediska

Podrobný popis

Zatímco v Totes Gebirge se to skialpinisty jenom hemží, oblast jižně položených Rottenmanner a Wolzer Tauren není dosud přelidněná. Mezi mnoha vhodnými nástupními místy od začátku zimy až do dubna nejlepší lyžařské středisko Planneralm. Až do výšky 1600 metrů nad mořem je možné se dostat autobusem nebo autem. Přímo z parkoviště se obvykle nastupuje rovnou na tulení pásy.

 

V okolí Planneralmu je řada různě dlouhých a obtížných skialpových túr, mezi nimiž si vyberou jak začátečníci, tak mírně i hodně pokročilí. Skialpová túra na Schreinl v sobě proporuje různé varianty výstupů a sjezdů z dalších vrcholů jako jsou již dříve popsaný Karlspitze (2097 m) nebo Jochspitze (2037 m)

 

 

Z Planneralmu přes Karlspitze (2097 m) na Schreinl (2154 m)

Přejdeme parkoviště lyžařského střediska a rovnou nastupujeme na tulení pásy. Pří strmějším i mírnějším stoupání několikrát překřížíme upravený běžkařský okruh, po němž se snažíme pohybovat minimálně. Stoupáme jihozápadním směrem až nad hranici lesa, kde zároveň končí běžkařská trasa. Pokračujeme rozsáhlou planinou stále k jihozápadu vyšlapanou stezkou ke stoupání na hřeben. Traverzy se dostáváme na hřeben do sedla mezi dvěma bezejmennými vrcholky ohraničenými z východu Jochspitze a ze západu prvním postupovým cílem Karlspitze (2097 m).

 

Po hřebenu a pod ním docházíme k závěrečnému výšvihu na Karlspitze. Podle stavu sněhu je možné dosáhnout vrcholu na lyžích nebo za zhoršených sněhových podmínek posledních pár výškových metrů je pěšky s lyžemi na zádech. Od vyhlídkového vrcholového kříže se stáčíme na jih. Opět podle stavu sněhu může být prvních pár výškových metrů pěšky. Dále pokračujeme místy ostrým hřebenem stále jižním směrem. Jedná se o krásnou vyhlídkovou hřebenovku, která je zakončena dvojitým výšvihem na Schreinl (2154 m). Vrcholový kříž je těsně pod nejvyšším místem směrem na jihozápad.

 

Sjezd ze Schreinlu ke Goldbachsee

Vrchol Schreinl je výborný v tom, že pro sjezd si každý může vybrat trasu vyhovující jeho lyžařskému umu a aktuálním sněhovým podmínkám. Na nákresu sjezdových tras je nejčastěji používaná nejlehčí trasa A, která bývá také jako první rozježděna. V jejím okolí je ovšem řada dalších možností, z nichž výrazně strmější jsou varianty B a C. Při posunu dále po bočním hřebenu na východ jsou další možnosti mezi nákresy neoznačené. Po strmější části sjezdu projíždíme dolinou ke Goldbachsee a kolem nějk pokračujeme dále na východ.

 

Od Goldbachsee na Jochspitze (2037 m) a do střediska

Podle stavu sněhu buď u zamrznutého plesa nebo níže v dolině nasazujeme tulení pásy a začínáme stoupat k sedlu pod Jochspitze. Pro výstup volíme obvykle trasu mimo otevřenou spádnici kousek východněji v řídkém porostu. Výše míjíme sedlo a stoupáme přímo na Jochspitze. Z vrcholu je nejstrmější úsek přímo na sever často vyfoukaný na velmi tvrdý podklad. Proto je alternativně vhodné zvolit zpočátku sjezd na západ a o pár desítek výškových metrů se stočit na sever. Severní svahy Jochspitze jsou dokonale „hravé“ s měnícími se sklony svahů a jejich šířkou. Tady si vyhraje každý.

 

Níže projíždíme kolem Kothüttensee a po pláni se dostáváme nad lyžařské středisko. Pod námi jsou opět různorodé „hravé“ terény od mírných až po dost strmé úseky. Tady si vybere opravdu každý.

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Linz – Liezen – po B75 Irdning – v Donnersbachu odbočka na L738 a dlouhý výjezd 900 výškových metrů do lyžařského střediska Planneralm, z Prahy cca 370 km

Rozpis po dnech

parkoviště v lyžařském středisku Planneralm – výstup lesem s přetínáním běžkařského okruhu – podél chatky na JZ – nad zamrznutým jezerem Kothüttensee více na západ s výstupem do sedla – po hřebenu na Karlspitze  (2097 m) – z vrcholu po hřebenu přímo na jih vyhlídkově až na Schreinl (2154 m) – volba sjezdu podle podmínek a zdatnosti skupiny – kolem Goldbachsee přesun podl sedlo Goldbachscharte (1960 m) – výstup na Jochspitze (2037 m) – sjezd některou ze severních variant ke Kothüttensee a podél něj zpět do lyžařského střediska

Ubytování a jídlo

různé ubytovací kapacity na Planneralmu

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: