Jochspitze (2037 m) – základní skialpový výstup v oblasti Planneralmu

Jochspitze (2037 m) – základní skialpový výstup v oblasti Planneralmu

Lyžařské středisko Planneralm je ideálním východištěm pro skialpinistické túry různého stupně obtížnosti od začátečníků až po pokročilé. Nejsnadněji dostupným vrcholem je 20#7 metrů vysoká Jochspitze na jihozápad od Planneralmu.

Rottenmanner und Wolzer Tauren – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Rottenmanner und Wolzer Tauren
Vhodné i pro splitboard
ne
Počet dní
1
Délka
4 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2037 m n. m.
Orientace svahu
S
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, pod vrcholem Jochspitze
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinová výbava
Převýšení
420 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
volně dostupný vrchol
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště v lyžařském středisku (1590 m) – výstup po červené turistické značce napříč upravovaným běžkařským okruhem k jihu – pláň u plesa Kathüttensee – za plesem výstup do sedla Goldbachscharte (1950 m) – západním hřebenem na vrchol Jochspitze (2037 m) – sjezd podle sněhových podmínek z vrcholu přímo na sever nebo po výstupové trase

Podrobný popis

Oblast Rottenmanner und Wolzer Tauren není skialpinisticky tak navštěvované jako severněji položené Totes Gebirge, ale množstvím zajímavých vrcholů a sedel může být dobrou alternativou k vyšším Totes Gebirge. Planneralm je dokonalé místo s jistotou přírodního sněhu jak pro freeride, tak pro skialpové túry. Po příjezdu do Planneralmu se na všechny strany otevírají vrcholy a sedla vhodná pro skialpinistické výlety. Lyžařské středisko je z jihozápadu ohraničeno vrcholem Jochspitze.

Dámské skialpinistické družstvo míří na Jochspitze
Dámské skialpinistické družstvo míří na Jochspitze

Z Planneralmu na Jochspitze (2037 m)

Z parkoviště lyžařského střediska jdeme podle stavu sněhu buď na lyžích nebo pěšky po cestě na jih za pokladny. Za zatáčkou se odpojujeme k mírné dětské sjezdovce s kotvovým vlekem. Odtud už pokračujeme na tuleních pásech. Mírně stoupáme podél dětského vleku na jihozápad do řídkého lesa. Tady si můžeme tréninkově volit mezi strmějšími a mírnějšími výstupovými alternativami. Při výstupu několikrát protínáme upravovaný běžkařský okruh – až do výšky 1680 metrů.

Odpočinek na pláních pod Jochspitze
Odpočinek na pláních pod Jochspitze

Nad běžkařským okruhem stoupáme dále v ose údolí k pláni s plesem Kothüttensee. Obvykle je tady vyšlapaná skialpinistická (a často také i sněžnicová stopa) a pokračujeme po ní k jihu. Za plesem začíná sklon svahů opět růst. Zpočátku stoupáme přímo a výše přecházíme v traverzy do nejnižšího místa hřebene – sedla Goldbachscharte (1950 m). V sedle se otevírají výhledy do sousední doliny s plesem Goldbachsee.

Se splitboardem na svazích nad Planneralmem
Se splitboardem na svazích nad Planneralmem

Ze sedla nás čeká posledních úsek po západním hřebenu. Vrchol Jochspitze přesahuje 2000 metrů, ale je jen jednou z dvoutisícovek v hřebenu obklopujícím Planneralm. Přesto nabízí fantastické panoramatické výhledy na široké okolí.

Kousek pod vrcholem Jochspitze
Kousek pod vrcholem Jochspitze

Sjezd z Jochspitze zpátky do Planneralmu

Z Jochspitze je několik možností sjezdu. Za vyššího stupně lavinového nebezpečí je nejvhodnější možností sjezd po výstupové stopě. Pokud jsou sněhové podmínky dobré, Jochspitze nabízí několik sjezdů na sever a severovýchod. Volba závisí pouze na zkušenostech účastníků výletu.

Na krátkém úseku může sklon svahu přesáhnout i 40 stupňů, ale obecně se jedná o pohodové sjezdy vhodné i pro úplné začátečníky. Zadobrých sněhových podmínek je možné i během slunečného víkendu najít nerozježděný svah. Planinou pod svahem přejíždíme k řídkému lesu, kterým jsme sem nastoupali. V lese jsou opět mírnější i strmější úseky. Nejedeme po výstupové stopě, ale směřujeme přímo na sever kousek západně od výstupové stopy. Takto na lyžích dojedeme až k parkovišti.

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Linz – Liezen – po B75 Irdning – v Donnersbachu odbočka na L738 a dlouhý výjezd 900 výškových metrů do lyžařského střediska Planneralm

Rozpis po dnech

parkoviště v lyžařském středisku (1590 m) – výstup po červené turistické značce napříč upravovaným běžkařským okruhem k jihu – pláň u plesa Kathüttensee – za plesem výstup do sedla Goldbachscharte (1950 m) – západním hřebenem na vrchol Jochspitze  (2037 m) – sjezd podle sněhových podmínek z vrcholu přímo na sever nebo po výstupové trase

Ubytování a jídlo

řada hotelů a restaurací v lyžařském středisku Planneralm

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: