Karlspitze (2097 m) – skialpová dvoutisícovka nedaleko Planneralmu

Karlspitze (2097 m) – skialpová dvoutisícovka nedaleko Planneralmu

Oblast Rottenmanner und Wolzer Tauren není skialpinisticky tak navštěvované jako severněji položené Totes Gebirge, ale množstvím zajímavých vrcholů a sedel může být dobrou alternativou k vyšším Totes Gebirge. Jedním ze snadno dostupných vrcholů je 2097 metrů vysoká Karlspitze, na níž vede nejkratší výstup z lyžařského střediska Planneralm.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
6 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2097 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště v lyžařském středisku – výstup po červené turistické značce napříč upravovaným běžkařským okruhem k jihu – stočení se k jihovýchodu a kolem plesa Kathüttensee k západu – východními svahy předvrcholu Karlspitze (2097 m) na její vrchol

Podrobný popis

Planneralm je dokonalé místo s jistotou přírodního sněhu jak pro freeride, tak pro normální lyžování na sjezdovkách. Se sněhem jsou si natolik jisti, že Planneralm je jedno z mála lyžařských středisek, kde nemají ani jedno dělo na výrobu technického sněhu.

Zároveň je Planneralm ideálním východiskem na krátké i delší skialpové túry po okolí. Mezi nimi je možné si vybrat lehké i středně obtížné výstupy a sjezdy. Jednou z klasických túr je výstup na vrchol Karlspitze (2097 m), který uzavírá údolí Planneralm z jihovýchodu.

Kousek pod předvrcholem KarslpitzeKousek pod předvrcholem Karslpitze

Z Planneralmu na Karlspitze (2097 m)

Z parkoviště lyžařského střediska jdeme podle stavu sněhu buď na lyžích nebo pěšky. V zatáčce odbočíme doprava na stoupající silnici vedoucí ke kotvovému vleku. U značky zákaz vjezdu už jdeme vždy na tuleních pásech. Odtud začíná také běžkařský tréninkový okruh s pěkným převýšením. Na lyžích buď můžeme jít variantou „fitness skialp“ po běžkařském okruhu nebo projít kolem dětského vleku a za ním stoupat jihozápadním směrem řídkým lesem. Během výstupu přímo po letní turistické značce několikrát protínáme upravovaný běžkařský okruh.

Pohled zpátky do údolí.Pohled zpátky do údolí.

Nad poslední částí běžkařského okruhu se můžeme rozhodnout pro pohodlnější výstup po stopě vyšlapané od skialpinistů a sněžničářů směřující na Jochspitze (2037 m). Druhou variantou je kratší strmý výstup přímo na jih a následný traverz z východu nad plesem Kothüttensee. Obe výstupové trasy se potkávájí na jihozápad od plesa.

Od spojnice obou tras přecházíme přímo na západ do kotle pod 2050 metrů vysoký předvrchol Karlspitze. V závislosti na aktuálních sněhových podmínkách vystupujeme různě dlouhými traverzy na samotný předvrchol. Z předvrcholu ztrácíme kousek výšky a přetraverzujeme pod jihovýchodní svahy Karlspitze.

Dámská čtveřice na vrcholu KarlspitzeDámská čtveřice na vrcholu Karlspitze

Výstup na samotnou Karlspitze závisí na aktuálním množství sněhu, kdy v okolí může být sněhová pokrývka 1-2 m, zatímco kolem vrcholu není po sněhu ani památky. K vrcholovému kříži je tak často nutné dojít pěšky.

Sjezd z Karlspitze zpátky na Planneralm

Z Karlspitze se nabízí několik sjezdů, přičemž za dobrých sněhových podmínek je možné i během slunečného víkendu najít nerozježděný svah. Povedený sjezd je po přesunu zpět na předvrchol. Z něj sjedeme po severně orientovaném bočním hřebenu kousek na sever. Poté, v závislosti na nerozježděnosti sněhu, volíme v ideálním případě sjezdovu stopu prašanem. Po cca 200 výškových metrech dojedeme na plytké plató, odkud mírně klesajícím terénem dojíždíme k hranici lesa nad lyžařským střediskem.

Příprava před sjezdem od Karlspitze.Příprava před sjezdem od Karlspitze.

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Linz – Liezen – po B75 Irdning – v Donnersbachu odbočka na L738 a dlouhý výjezd 900 výškových metrů do lyžařského střediska Planneralm, z Prahy cca 370 km

Rozpis po dnech

parkoviště v lyžařském středisku – výstup po červené turistické značce napříč upravovaným běžkařským okruhem k jihu – stočení se k jihovýchodu a kolem plesa Kathüttensee k západu – východními svahy předvrcholu Karlspitze  (2097 m) na její vrchol

Ubytování a jídlo

v oblasti Planneralmu je řada chat

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: