Manitoba (1129 m) – aklimatizační skialpový kopec na poloostrově Kenai na Aljašce

Manitoba (1129 m) – aklimatizační skialpový kopec na poloostrově Kenai na Aljašce

Vrchol Manitoba na poloostrově Kenai je ideálním místem pro první skialpovou túru v rámci aklimatizace nebo také kopec na seznámení se se skialpem. Maximální sklon svahu nad hranicí lesa je 28 stupňů, takže si ho užije i začátečník.

Kenai Mountains-Turnagain Arm – USA

Země
USA
Další země
USA
Pohoří
Kenai Mountains-Turnagain Arm
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
9.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1128 m n. m.
Orientace svahu
S a JZ
Max. sklon svahu
28 °
Převažující sklon svahu
15 °
Lavinové nebezpečí
ano, hlavně při sjezdech na jih
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpinistické nebo splitboardové vybavení a lavinový set
Převýšení
800 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště u dálnice – letní přístupová cesta na chatu Manitoba cabin – na sever přes Canyon creek – minout Manitoba cabin – přes velký most – mírně stoupavými traverzy po letní „cestě“ – hranice lesa asi 480 m – SV skrz občasné ostrůvky stromů – mírnými loukami stále na SV a V na vrchol do výšky 1129 m – sjezd podle sněhu a nerozježděnosti svahu – v lese napojení na výstupovku – návrat na parkoviště

Podrobný popis

V dřívějších dobách bylo na svazích Manitoby i lyžařské středisko, které už je ale dávno zrušeno. V letech 1941 až 1960 tady byly tři vleky a chata Glacier ski lodge. V současné době není v době se sněhovou pokrývkou patrné, kde se mohly vleky nacházet. Jedinou připomínkou civilizace dále od transaljašské dálnice je cesta vedoucí hluboko do údolí podél potoka Mills Creek. Druhou známkou civilizace je chata Manitoba kousek od břehu řeky Canyon Creek. Kromě samotné chaty je v jejím okolí ještě několik dalších budov a týpí. Chata Manitoba je jednou z mála, kterou je možné si předem rezervovat na přespání.

Míříme na most k Manitoba Cabin
Míříme na most k Manitoba Cabin

Lesem kolem Manitoba cabin

Od velkého parkoviště u dálnice AK1 se řídkým lesem dostáváme na letní cestou k Manitoba cabin. Na ní se stáčíme na sever a řídkým lesem procházíme kus na sever souběžně s dálnicí. Od dálnice se odkláníme k severovýchodu a přes most přecházíme řeku Canyon Creek. Kousek za řekou míjíme Manitoba Cabin. Zvlněným teréném mírně stoupáme průsekem letní cesty, která je zároveň trasou závodu Iditarod. Serpentinami pomalu získáváme výšku až k hranici lesa.

Vypadá to, že na Aljašce také místy nemají rádi sněžné skútry
Vypadá to, že na Aljašce také místy nemají rádi sněžné skútry

Od hranice lesa na vrchol Manitoba

Na hranici lesa (přibližně 470 m nad mořem) opouštíme cestu a loukou s občasným keřovým porostem konečně rychleji nabíráme výšku. O sto metrů výše procházíme malým lesním hustníkem a kolem výšky 650 metrů se ze severovýchodního směru stáčíme k východu.  Takto docházíme na vrchol přesahující těsně hranici 1100 metrů. Ačkoliv je Manitoba svou výškou téměř zanedbatelná oproti okolním vrcholům, nabízí parádní kruhový rozhled na velkou část Aljašky v okolí Turnagain Pass. Výhodou Manitoby je, že i za téměř nulové viditelnosti je možné nastoupat na hranici 900 metrů, kdy končí poslední stromy na západně orientovaných svazích.

Sjezd v hustém sněžení je omezený viditelností, až u stromů se rozjíždíme rychleji
Sjezd v hustém sněžení je omezený viditelností, až u stromů se rozjíždíme rychleji

Sjezd z Manitoby na parkoviště u dálnice

Pro sjezd z Manitoby se nabízí řada možností v závislosti na počasí a aktuálních sněhových podmínkách. Za nízkého stupně lavinového nebezpečí jsou možné sjezdy přímo na jih strmějšími svahy do údolí Juneau Creek. Standardní jsou sjezdy západními svahy, kde nejvyšší sklon dosahuje 28 stupňů. Sjezd je tak pohodový ať už se kopíruje výstupová trase nebo na obě strany od ní. Po dojezdu k hranici lesa je vhodnější se držet cesty, neboť okolní les neumožňuje díky své hustotě smysluplný průjezd na lyžích nebo splitboardu. Níže v lese je možné zvlněným terénem buď bruslit nebo je vhodnější si nasadit tulení pásy a na nich se dostat podél Manitoba Cabin zpátky k parkovišti.

Relax na parkovišti po sjezdu z Manitoba peak
Relax na parkovišti po sjezdu z Manitoba peak

Přístup na začátek

Letiště Anchorage – po dálnici AK1 na jih – minout Girdwood – pokračovat na poloostrov Kenai – parkoviště u dálnice asi 500 m severně od Lower Summit Lake

Rozpis po dnech

Parkoviště u dálnice – letní přístupová cesta na chatu Manitoba cabin – na sever přes Canyon creek – minout Manitoba cabin – přes velký most – mírně stoupavými traverzy po letní „cestě“ – hranice lesa asi 480 m – SV skrz občasné ostrůvky stromů – mírnými loukami stále na SV a V na vrchol do výšky 1129 m – sjezd podle sněhu a nerozježděnosti svahu – v lese napojení na výstupovku – návrat na parkoviště

Ubytování a jídlo

možnost přespání na Manitoba Cabin

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: