Srednji vrh (1797 m) – vyhlídkový vrchol se strmějšími sjezdy v Karavankách

Srednji vrh (1797 m) – vyhlídkový vrchol se strmějšími sjezdy v Karavankách

Na hranicích mezi Slovinskem a Rakouskem se nachází pohoří Karavanky, které nabízí spoustu krásných výstupů a sjezdů ze sedel a vrcholů. Jedním z nich je i vyhlídkový Srednji vrh nad sedlem Šija nabízející sjezdy na různé světové strany.

Karavanke – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Karavanke
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
12 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1797 m n. m.
Orientace svahu
S a V
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový set, lavinová trojice, případně splitboard, vhodné také haršajzny
Převýšení
1300 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Sedlo Loibl (1058 m) - Koča Vrtača - Dom na Zelenici (1536 m) - Dom pri izviru Završnice (1411 m) - Sedlo Šija (1693 m) - Srednji vrh (1797 m) – sjezdy na sever do závěru doliny Zagon – sedlo Šija (1693 m) – Dom při izviru Završnice – Dom na Zelenici – sedlo Loibl

Podrobný popis

Výstup na Srednji vrh se sjezdem přes sedlo Šija nebo strmým východním svahem je popsán už v předchozí túře. Výstupová část je totožná, u sjezdu záleží na sněhu a aktuální kondici lyžníků, kolik a jaké sjezdy absolvují. Tento vrchol má výhodu v tom, že na něm budete v zimním období ve většině případů sami.

Výstup do sedla Šija s masívem Stolu v pozadí
Výstup do sedla Šija s masívem Stolu v pozadí

Ze sedla Loibl stoupáme po bývalé sjezdovce, kde je obvykle vyjetý pruh od rolby dopravující zásoby na chatu Dom na Zelenici. Za horších sněhových podmínek se může stát, že lyže bude možné nasadit až výše. Rychle nabíráme výšku až na výšvih, z něhož už je vidět bývalá mezistanice sedačky – Koča Vrtača. V tu chvíli dle stavu sněhu můžeme odbočit doprava širokým průsekem s vyšlapanou skialpinistickou stopou, abychom se ve výšce 1300 metrů napojili na vyrolbovanou zásobovací cestu na chatu. Po ní rychle nabíráme zbývající nadmořskou výšku až k bývalé horní stanici sedačkové lanovky, která je pár metrů nad chatou.

V Domu na Zelenici je možné se občerstvit před dalším pokračováním pře nenápadné sedlo, kde byl dříve také lyžařský vlek. Tady sundáváme tulení pásy, abychom sjeli k chatě Dom pri izviru Završnice. Od něj pokračujeme opět na tuleních pásech po stezce vedoucí průsekem a řídkým lesem dále na západ. Postupně nastoupáme do sedla Šija.

Na vrcholu Srednji vrh s výhledem na masív Stolu
Na vrcholu Srednji vrh s výhledem na masív Stolu

Ze sedla Šija na Srednji vrh (1797 m)

Ze sedla Šija nás čeká výstup závěrečných sto výškových metrů na vrchol. Za dobrých sněhových podmínek je celý výstup na lyžích různě řídkou kosodřevinou. Jsou-li sněhové podmínky horší, je potřeba použít haršajzny na skialpinistické vázání nebo případně uskutečnit výstup pěšky s lyžemi na batohu. Vrchol je protáhlý a nabízí parádní kruhové výhledy na okolí vrcholy, stejně jako na jezero Bled a Julské Alpy. Kromě hlavního vrcholu s vrcholovou knihou je kousek vedle po hřebenu umístěna ještě vrcholová lavička.

U vyhlídkové lavičky na vrcholu Srednji vrh s výhledem na jezero Bled a Julské Alpy
U vyhlídkové lavičky na vrcholu Srednji vrh s výhledem na jezero Bled a Julské Alpy

Sjezd ze Srednjiho vrhu na sever

Kromě dříve popsaných sjezdů, z nichž jeden kopíruje výstupovou trasu a druhý vede strmě na východ podél skal, nabízí Srednji vrh řadu dalších možností. Na SZ je několik souběžných zářezů a kuloárů, které z vrcholového hřebene padají různě strmě a níže se jejich sklon zmenšuje. Těsně pod hranou hřebene může být sníh zmrzlý a tvrdý, ale níže je často možné najít i prašan za vyloženě jarních teplot. Z vrcholu sjíždíme kousek na sever, načež odbočujeme do některého ze SZ zářerů – viz nákresy ve fotce. Takto sjíždíme do výšky přibližně 1550 metrů, kde opět nasazujeme tulení pásy.

Jeden ze severních žlábků z vrcholu Srednji vrh
Jeden ze severních žlábků z vrcholu Srednji vrh

Jsou-li další zářezy z vrcholu nerozježděné, vystupujeme přes sedlo Šija opět na Srednji vrch a sjíždíme další z variant. Po případném dalším sjezdu opět stoupáme na sedlo Šija a z něj sjíždíme k chatě Dom pri izviru Završnice. U chaty naposledy nasazujeme tulení pásy, abychom vystoupali k lyžařské chatce nad Domem na Zelenici ve výšce asi 1550 metrů. Z něj následuje sjezd k Domu na Zelenici, přehoupnutí se přes výšvih pod bývalou horní stanicí sedačkové lanovky a nájezd na široký svah spadající k chatě Koča Vrtača. Před námi je kolem 500 výškových metrů sjezdu k parkovišti v sedle Lobelj.

Přístup na začátek

Brno – Vídeň – Graz – Klagenfurt – Ferlach – Lobelj pas Praha – České Budějovice – Linz – Spital am Pyrhn – Rottenmann - Trieben – Friesach – Klagenfurt – Lobelj pas

Rozpis po dnech

Sedlo Loibl (1058 m) – Koča Vrtača – Dom na Zelenici (1536 m) – Dom pri izviru Završnice (1411 m) – Sedlo Šija (1693 m) – Srednji vrh (1797 m) – sjezdy na sever do závěru doliny Zagon – sedlo Šija (1693 m) – Dom při izviru Završnice – Dom na Zelenici – sedlo Loibl

Ubytování a jídlo

Dom na Zelenici, Koča pri izviru Završnice

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: