Mount Pippu (2197 m) – skialpová túra na vrchol severně od Asahidake (2291 m)

Mount Pippu (2197 m) – skialpová túra na vrchol severně od Asahidake (2291 m)

V oblasti nejvyššího vrcholu Asahidake (2291 m) nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó je řada dalších vrcholů jen o málo nižších. Mezi nejvyšší z nich patří hlavní vrchol masívu tvořeném několika vrcholu od nejnižšího Mount Toma (1998 m) až po nejvyšší Mount Pippu (2197 m).

Asahidake – Japonsko

Země
Japonsko
Další země
Japonsko
Pohoří
Asahidake
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
19 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2197 m n. m.
Orientace svahu
J a JZ
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set, lavinová výbava
Převýšení
1250 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
desítky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Asahidake dolní stanice - Asahidake horní stanice – po pláních SV s mírným sjezdem pod masív několika vrcholů – z JZ na Mount Toma (1998 m) – pokračování na V a S na Mount Antaroma (2194 m) – SV na Mount Pippu (2197 m) – sjezd z Mt. Pippu na jih a JZ k horní stanici lyžařského střediska Asahidake – podle sněhových podmínek po sjezdovkách nebo mimo ně dolů

Podrobný popis

V oblasti nejvyššího vrcholu Asahidake (2291 m) nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó je řada dalších vrcholů jen o málo nižších. Mezi nejvyšší z nich patří hlavní vrchol masívu tvořeném několika vrcholu od nejnižšího Mount Toma (1998 m) až po nejvyšší Mount Pippu (2197 m).

Míjíme rozpadnutý kráter Asahidake se silnými fumaroly v dolní části
Míjíme rozpadnutý kráter Asahidake se silnými fumaroly v dolní části

Po příletu do Sappora vyzvedáváme v půjčovně vyzvednout auto a po dálnici E5 dojet míříme do města Asahikawa. Odtud se pokračuje přes Higashikaguru k jezeru Chubetsu (430 m). Od jezera se začne stoupat horskou silnicí 1160 Asahikawa Asahidake Onsen Line do lyžařského střediska Asahidake (1100 m). U dolní stanice lyžařského střediska to vůbec nevypadá, že by okolní kopce měly přesahovat hranici dvou tisíc metrů. Teréne je v dolní části plytký a docela hustě zalesněný. Na první pohled tak nováčci v této oblasti nechápou, kde jsou ty úžasné prašanové terény propagované na fotkách a videích z Hokkaida.

Dostat se na náhorní planinu obklopenou dvoutisícovými vrcholy je možné dvěma způsoby – lanovkou nebo na tuleních pásech. Velkokapacitní kabinovou lanovku zvolí ti, kterým se nechce unavovat výstupem do 1600 metrů, kde je její horní hranice. Volíme samozřejmě výstup na tuleních pásech, kdy kombinujeme volný terén s občasným křížením sjezdovek. Docházíme k horní stanici lanovky

Relax při výstupu na Mount Toma s Asahidake v pozadí
Relax při výstupu na Mount Toma s Asahidake v pozadí

Od horní stanice lanovky na Mount Pippu (2197 m)

U horní stanice lanovky se otevírá krásný výhled na rozpadnutý kráter vyhaslé sopky Asahidake (2291 m) s čoudícími fumarolami v dolní části, na níž odtud míří 99 procent návštěvníků této oblasti. Tomuto vrcholu se tentokrát vyhneme velkým obloukem, neboť v jeho okolí je řada dalších dvoutisícovek nabízejících různě obtížně výstupy a sjezdy.

Podhřebenový traverz mezi Mount Toma a Mount Antaroma
Podhřebenový traverz mezi Mount Toma a Mount Antaroma

Na tuleních pásech šlapeme severovýchodním směrem a míjíme tak Asahidake. Dále se stáčíme na sever a docházíme k rozsáhlému masívu několika vrcholů, z nichž nejnižší je Mount Toma (1998 m). Podle aktuálního stavu sněhu volíme výstupovou trasu v rozmezí od jihovýchodu až po jih. Po dosažení vrcholu pokračujeme dále po hřebenu severovýchodním, východním a severním směrem přes Mount Antaroma (2194 m) až na nejvyšší Mount Pippu (2197 m).

Letadla v oblasti Asahidake létají opravdu nízko
Letadla v oblasti Asahidake létají opravdu nízko

Sjezd z Mount Pippu (2197 m)

Vrchol Pippu nabízí parádní kruhový výhled na nejvyšší vrcholy ostrova Hokkaidó. Pro sjezdy se nabízí celá oblast mezi Mount Pippu a Mount Toma. Záleží jen na aktuálním stavu sněhu a osobních sjezdových preferencích. Jsou-li sněhové podmínky výborné, je možné si výstup na hřeben s převýšením přibližně 400 metrů zopakovat i vícekrát. Sjíždíme poblíž Nakadane onsen (1840 m) a pokračujeme ve sjezdu mírným terénem až k horní stanici lyžařského střediska Asahidake. Podle stavu sněhu jedeme dále buď volným terénem nebo po sjezdovkách.

Prášení i na tvrdém sněhu z Mount Pippu
Prášení i na tvrdém sněhu z Mount Pippu

Přístup na začátek

Letecky Praha – Tokio – Sapporo, dále autem do Asahidake

Rozpis po dnech

Asahidake dolní stanice – Asahidake horní stanice – po pláních SV s mírným sjezdem pod masív několika vrcholů – z JZ na Mount Toma (1998 m) – pokračování na V a S na Mount Antaroma (2194 m) – SV na Mount Pippu (2197 m) – sjezd z Mt. Pippu na jih a JZ k horní stanici lyžařského střediska Asahidake – podle sněhových podmínek po sjezdovkách nebo mimo ně dolů

Ubytování a jídlo

ubytování a jídlo v lyžařském středisku Asahidake

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: