Ďumbier (2043 m) – výstup na nejvyšší vrchol Nízkých Tater po hřebenovce z Čertovice

Ďumbier (2043 m) – výstup na nejvyšší vrchol Nízkých Tater po hřebenovce z Čertovice

Nejvyšším vrcholem Nízkých Tater je Ďumbier, na který je v zimním období možný výstup podél tyčového značení, zatímco v létě je přístup možný pouze oklikou přes Krúpové sedlo. Zatímco většina návštěvníku míří na Ďumbier z Trangošky, tato túra představí vyhlídkovou hřebenovku ze sedla Čertovica.

Nízké Tatry – Slovensko

Země
Slovensko
Další země
Slovensko
Pohoří
Nízké Tatry
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
19 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2043 m n. m.
Orientace svahu
JV, Z a V
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
10 °
Lavinové nebezpečí
ano, ale jen při odchýlení z trasy
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set
Převýšení
1400 m
Počet lidí za rok
na trase stovky, na vrcholu Ďumbieru tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Sedlo Čertovica (1230 m) – Rovienky (1602 m) – Lajštroch (1602 m) – Kumštové sedlo (1549 m) – Panská hola – Besná (1807 m) – sedlo Králička (1682 m) – vyhlídkový vrcholek před chatou - Chata M.R. Štefánika – od chaty podél tyčového značení přímo na sever k hřebenu – stočení na západ k traverzu k vrcholovému kříži – sjezd podél výstupové trasy k chatě – návrat po hřebenu na Čertovicu se sjezdem z Rovienok

Podrobný popis

Za krásného počasí se jedná o velkolepou  hřebenovku s krásnými výhledy na řadu slovenských pohoří od impozantních Vysokých a Západních Tater na severu až po třeba Veporské vrchy na jihu. Začátek túry je v silničním sedle Čertovica, kde je možné se snadno dostat autem jak z jihu, tak ze severu. Rychlejší přístup je ze severu, kdy kromě úseku Žilina – Ružomberok (s výjimkou okolo Vrútok a Martina) je většina cesty po dálnici.

Ze sedla Čertovica na Chatu M.R. Štefánika

Zatímco na trase Trangoška – Ďumbier může být dost přelidněno, na delší trase z Čertovice je lidí výrazně méně. V sedle Čertovica (1230 m) přejdeme nejprve hlavní silnici protínající hřeben Nízkých Tater ze severu na jih. Po silnici vystoupíme z leva k dolní stanici lyžařského vleku. Podél vleku je od dolní stanice až po  hřeben plot zamezující pohybu pěšáků a skialpinistů po upravené sjezdovce. Podél plotu stoupáme v traverzech vzhůru, přičemž přibližně ve dvou třetinách výstupu se můžeme rozhodnout, zda pokračovat přímo vzhůru nebo odbočit doleva na stoupavý traverz s červenou turistickou značkou.

Před Chatou M.R. Štefánika
Před Chatou M.R. Štefánika

Po červené turistické značce pokračujem v mírném stoupání lesem na západ. S rostoucí nadmořskou výškou les postupně mizí a hřebenovka je vyznačena tyčovým značením. Po tyčích pokračujeme na první vrchol označený pouze geodetickou značkou. Tím jsou Rovienky (1602 m), za nimiž je přibližně 400 metrů vzdálený stejně vysoký Lajštroch. Z Lajštrochu začíná noční můra každého splitboardisty, kterou je sjezd na tuleních pásech. Hřebenovka Nízkých Tater od Čertovice po Chatu M.R. Štefánika je téměř stále pořád nahoru a dolů. Zatímco skialpinisté skřipou při sjezdech zubama, splitboardisté trpí. Sjezdy jsou většinou docela krátké, takže nemá smysl sundávat tulení pásy.

Přes Kumštové sedlo a Panskou holu se dostáváme poblíž vrchol Besná (1807 m). Za nízkého stavu sněhu se vrchol obchází traverzem ze severu po červené turistické značce. Pokud je sněhu standardně, stoupá se po tyčích přímo na vrchol. Z něj následuje sjezd na tuleních pásech do sedla Králička (1682 m) s následným mírným stoupáním na vyhlídkovou vyvýšeninu u Chaty M.R. Štefánika. Tady sundáváme tulení pásy a dojíždíme k chatě s krátkým dobruslením.

Traverz pod vrcholem Ďumbieru
Traverz pod vrcholem Ďumbieru

Z Chaty M.R. Štefánika na Ďumbier

Od chaty je to na Ďumbier přibližně tři sta výškových metrů podél tyčového značení. Od chaty se stoupá přímo na sever mezi Ďumbier a Štiavnicu (2025 m) a necelých sto výškových metrů pod vrcholem se výstupová trasa stáčí na severozápad k závěrečnému traverzu k vrcholovému kříži. U vrcholového kříže není moc možností se schovat před větrem a za slunečného počasí je mnohdy problematické udělat i vrcholovou fotku bez lidí. Pokud je bezvětří, je možné hned vedle kříže relaxovat s dokonalým výhledem na velkou část Slovenska od západu (např. Velká a Malá Fatra) přes Velký Choč (1611 m), Babiu gory až po Západné, Vysoké a Belanské Tatry. Na východě výhled vylepšuje dominantní zakončení Nízkých Tater – Králova hola.

 

Stoupání od Chaty M.R. Štefánika při návratu do sedla Čertovica
Stoupání od Chaty M.R. Štefánika při návratu do sedla Čertovica

Sjezd z Ďumbieru na na chatu a  hřebenovka na Čertovicu

První část sjezdu z Ďumbieru je vyhlídková. Sjíždíme v traverzu podél výstupové stopy a následně ssi zvolíme vpravo  nebo vlevo od ní sjezd směrem k chatě M.R. Štefánika. Jeden se po širokém svahu menšího sklonu. U chaty nasazujeme tulení pásy a vydáváme se na východ. Při návratu do sedla Čertovica kopírujeme naši přístupovou stopu. Většinu trasy má obvykle smysl absolvovat na tuleních pásech, pokud je ale krásně a dobrý sníh, stojí za to pásy sundat alespoň na vrcholu Besná (1807 m) pro sjezd do Kumštového sedla. Další sundání tuleních pásů může být na Lajštrochu (pokud chceme kus bruslit) nebo raději až na Rovienkach (1602 m). Z Rovienok se lyže nebo splitboard trochu více rozjedou a sjezd začne být více zábavný až v lesním průseku při skákání z nafoukaných závějí. Ve volném terénu mimo upravenou sjezdovku může být závěrečný svah nad Čertovicou i dost rozbitý.

Vyhlídka z hřebene Nízkých Tater na Západné a Vysoké Tatry
Vyhlídka z hřebene Nízkých Tater na Západné a Vysoké Tatry

Popsaná túra je nejlepší za slunečného počasí a bezvětří, ale je příjemně výživná i za zhoršené viditelnosti a větru. Pro splitboardisty je doporučitelná pouze v případě, že jim nevadí sjezdy na tuleních pásech.

Začátek výstupu ze sedla Králička na Besnou
Začátek výstupu ze sedla Králička na Besnou

 

Přístup na začátek

Praha – Brno – Žilina – Ružomberok – Liptovský Mikuláš – Liptovský Hrádok – Malužná – Nižná Boca – Vyšná Boca - Čertovica

Rozpis po dnech

Sedlo Čertovica (1230 m) – Rovienky (1602 m) – Lajštroch (1602 m) – Kumštové sedlo (1549 m) – Panská hola – Besná (1807 m) – sedlo Králička (1682 m) – vyhlídkový vrcholek před chatou – Chata M.R. Štefánika – od chaty podél tyčového značení přímo na sever k hřebenu – stočení na západ k traverzu k vrcholovému kříži – sjezd podél výstupové trasy k chatě – návrat po hřebenu na Čertovicu se sjezdem z Rovienok

Ubytování a jídlo

  • Chata M.R. Štefánika
  • Horský penzión STIV Čertovica
  • Chata pod Čertovicou

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: