Ďumbier (2043 m) – skialpinistický výlet na nejvyšší vrchol Nízkých Tater

Ďumbier (2043 m) – skialpinistický výlet na nejvyšší vrchol Nízkých Tater

Ďumbier je nejvyšším vrcholem rozsáhlého 80 kilometrů dlouhého hřebene Nízkých Tater začínajících na západě v sedle Šturec a končících na východě sestupem z Kralovej holi (1946 m) do Telgártu. Na nejvyšší vrchol je v zimě přímý přístup z jihu od Chaty M.R. Štefánika (1740 m).

Nízké Tatry – Slovensko

Země
Slovensko
Další země
Slovensko
Pohoří
Nízké Tatry
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
9 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2043 m n. m.
Orientace svahu
JV a Z
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
15 °
Lavinové nebezpečí
ano, při průstupu dolinou Bystrianka pod chatou M.R. Štefánika
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpinistický nebo splitboardový set, lavinová výbava
Převýšení
910 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
z Chaty M.R. Štefánika je to přímo na Ďumbier možné pouze v zimě
Počet lidí za rok
tisíce až desetitisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště Trangoška (1130 m) – zelená turistická značka údolím Bystrianky – výš osou doliny k chatě M.R. Štefánika – od chaty podél tyčového značení přímo na sever k hřebenu – stočení na západ k traverzu k vrcholovému kříži – sjezd podél výstupové trasy

Podrobný popis

V zimě do hor jedině v teniskách a s bubínkem!
V zimě do hor jedině v teniskách a s bubínkem!

Výstup od Chaty M.R. Štefánika je výborný na tuleních pásech. V Nízkých Tatrách přesahují čtyři vrcholy  hranici 2000 metrů: Ďumbier (2043 m), Štiavnica (2025 m), Chopok (2024 m) a Děreše (2004 m). Na jižních i severních svazích v oblasti Chopku vzniknul první skialpinistický areál a vyznačené freeridové zóny na Slovensku.

Ďumbier je v zimě asi druhým nejnavštěvovanějším vrcholem v Nízkých Tatrách, hned po lanovkou dostupném Chopku. Je to díky dobrému přístupu z Trangošky. Za krásného víkendového počasí je tak nutné počítat s tím, že se údolím Bystrianky bude stoupat s pěšáky, sněžničáři a psy.

Vzhůru na Ďumbier podél tyčového značení
Vzhůru na Ďumbier podél tyčového značení

Z Trangošky na chatu M.R. Štefánika

V zatáčce silnice 584 vedoucí od Bystré Bystrou dolinou do lyžařského střediska Chopok juh je odstavné parkoviště, na které je vhodné o víkendu přijet hodně brzy ráno. Z parkoviště stačí přejít silnici a podle sněhové situace nasazovat skialpnistické lyže nebo splitboard. Pozor, za vyššího stupně lavinového nebezpečí je údolní zelená turistická značka ohrožována lavinami z východního hřebene Velky Gápel a výše také z jihozápadních svahů Ďumbieru. V takovém případě se průstup dolinou nedoporučuje.

Téměř liduprázdný vrchol Ďumbieru
Téměř liduprázdný vrchol Ďumbieru

Výstup převážně zalesněnou úzkou dolinou jde rychle, jen je potřeba místy dávat pozor na sjíždějící skialpinisty a splitboardisty. Ve výšce nad 1400 metrů se dolina více otevírá a umožňuje výhledy nejenom k hlavnímu hřebenu Nízkých Tater. Po letní turistické značce pokračuje stále v ose doliny až nad 1650 metrů, odkud zelená značka odbočuje doprava k hřebenu. My stoupáme poslední desítky výškových metrů stále ve spádnici, až dorazíme k chatě M.R. Štefánika.

Od chaty na vrchol Ďumbieru (2043 m)

Z chaty je to na Ďumbier už jen kousek, tj. tři sta výškových metrů. Za slunečného počasí je výstupová trasa jasná, zatímco za zhoršené viditelnosti pomáhá v orientaci tyčové značení. Stoupáme za chatou přímo na sever mezi Ďumbier a Štiavnicu (2025 m) až do výšky přibližně 1960 metrů, kde se výstupová trasa stáčí na severozápad k závěrečnému traverzu k vrcholovému kříži. V horní části u hrany hřebene může foukat silný vítr, a proto by měla být věnována zvýšená opatnost při manipulaci s tuleními pásy. Snadno mohou nenávratně odletět buď pásy nebo transportní fólie.

Skupina u vrcholového kříže na Ďumbieru
Skupina u vrcholového kříže na Ďumbieru

U vrcholového kříže není moc možností se schovat před větrem a za slunečného počasí je mnohdy problematické udělat i vrcholovou fotku bez lidí. Pokud je bezvětří, je možné hned vedle kříže relaxovat s dokonalým výhledem na velkou část Slovenska od západu (např. Velká a Malá Fatra) přes Velký Choč (1611 m), Babiu gory až po Západné, Vysoké a Belanské Tatry. Na východě výhled vylepšuje dominantní zakončení Nízkých Tater – Králova hola.

Výhled z Ďumbieru nejenom do Žiarské doliny
Výhled z Ďumbieru nejenom do Žiarské doliny

Sjezd z Ďumbieru na Trangošku

První část sjezdu z Ďumbieru je vyhlídková. Sjíždíme v traverzu podél výstupové stopy a následně ssi zvolíme vpravo  nebo vlevo od ní sjezd směrem k chatě M.R. Štefánika. Jeden se po širokém svahu menšího sklonu.

Když se práší od lyží při sjezdu z Ďumbieru k Chatě M.R. Štefánika
Když se práší od lyží při sjezdu z Ďumbieru k Chatě M.R. Štefánika

V údolí Bystrianky pod chatou původně široký svah scvrkává do úzkého potočního údolí, kde je potřeba při sjezdu dávat velký pozor na pěší a stoupající skialpinisty, stejně jako na volně pobíhající psy. Tady si sjezd asi nikdo neužije, jde jen o to se dostat bezpečně na Trangošku.

Na splitboardu z Ďumbieru k chatě
Na splitboardu z Ďumbieru k chatě

Přístup na začátek

Praha – Brno - Bratislava –Trnava – Nitra – Nová Baňa – Banská Bystrica – Podbrezová – Bystrá - parkoviště Trangoška

Rozpis po dnech

Parkoviště Trangoška (1130 m) – zelená turistická značka údolím Bystrianky – výš osou doliny k chatě M.R. Štefánika – od chaty podél tyčového značení přímo na sever k hřebenu – stočení na západ k traverzu k vrcholovému kříži – sjezd podél výstupové trasy

Ubytování a jídlo

Chata M.R. Štefánika

Další túry v okolí

  • Chopok (2024 m)
  • Děreše (2004 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: