Nibbi (1741 m) – populární vrchol v Hemsedalu s fantastickými výhledy na jezera

Nibbi (1741 m) – populární vrchol v Hemsedalu s fantastickými výhledy na jezera

Ideální skialpinistický vrchol Nibbi se výrazně vypíná v rámci rozsáhlého masívu stejně vysokých vrcholů Mezi Skurvefjelletem (1741 m) a Skogshornem (1728 m) na dohled populární lyžařského střediska Hemsedal. S převýšením 830 metrů se jedná o ideální půldenní skialpinistickou túru.

Hemsedal – Norsko

Země
Norsko
Další země
Norsko
Pohoří
Hemsedal
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
6.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V, XI, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1739 m n. m.
Orientace svahu
J
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set
Převýšení
830 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Hesrudtølen – potokem do 1150 m – z potoka na západ – ve spádnici na vrchol Nibbi (1741 m)

Podrobný popis

Pláň pod potokem Bjørnstølåne
Pláň pod potokem Bjørnstølåne

Blízkost Hemsedalu má za následek, že v hlavní zimní sezóně může být v oblasti větší množství skialpinistů. V případě květnové návštěvy je možné potkat více lidí pouze o víkendech nebo během státních svátků. Zatímco o sto metrů nižší stejnojmenný předvrchol (1648 m) spadá k jihu strmými skalnatými svahy, výstup na hlavní vrchol je většinou s pohodovým sklonem.

Stoupáme s jezery v pozadí, vlevo je vrchol Skogshorn
Stoupáme s jezery v pozadí, vlevo je vrchol Skogshorn

Dostat se do oblasti Hemsedalu je celkem jednoduché a cesta z mezinárodního letiště v Oslu má něco přes 220 kilometrů. V zimní sezóně je vhodné přespat v lyžařském středisku Hemsedal, ale v jarních měsících se může přespat ve stanu u nástupu na túru. Vzhledem k jižní orientaci výstupu i sestupu je vhodné vyrážet v brzkých ranních hodinách, aby se snížilo riziko typických jarních odpoledních lavin. Něco málo k lavinám v oblasti Nibbi už tady bylo publikováno: Spuštění laviny za nízkého stupně lavinového nebezpečí na norském Nibbi (1741 m).

Vyhlídková vrcholová mohyla na Nibbi
Vyhlídková vrcholová mohyla na Nibbi

Výstup na Nibbi (1741 m)

Na Nibbi se vydáváme přímo od auta z výšky asi 930 metrů. Stoupáme přímo na sever, přičemž v létě tady vedou chodníky částečně koryty potoků Nordrestølbekken a Bjørnstølåne. Vybíráme si druhý z nich a rychle nabíráme 250 výškových metrů. Poté se od koryta potoka, které může zároveň fungovat jako ideální místo pro dojezd lavin, odkláníme doleva a z koryta nastoupáme na menší hřebínek mezi dvěma potočními zářezy.

Část lyžníků na vrcholu Nibbi
Část lyžníků na vrcholu Nibbi

Po něm pokračujeme přímo k vrcholu dalších asi 550 výškových metrů. Svah je široký a s příjemným sklonem, takže se dá stoupat přímo po spádnici. Už během výstupu, natožpak na samotném vrcholu, se otevírají fantastické výhledy do dalekého okolí. Parádní je pohled k jihu a jihovýchodu, kde jsou velká jezera Helsingvatnet, Storevatnet a Tisleifjorden.

Sjezd z Nibbi v podání Tibora
Sjezd z Nibbi v podání Tibora

Sjezd z Nibbi (1741 m)

Z vrcholu se nabízí několik sjezdových variant. Nejjednodušší (a za špatné viditelnosti nejvhodnější) je sjezd podél výstupové stopy. Pro nerozjěžděný sníh je potřeba se od výstupové stopy odklonit. Například sjezd východněji od ní nabízí jízdu po „hraně“ nad potočním korytem Bjørnstølåne, do něhož následně najedeme podle stavu sněhu a případných starších lavinišť. Posledních dvě stě výškových metrů už kopírujeme výstupovou stopu.

Markéta při sjezdu z Nibbi
Markéta při sjezdu z Nibbi

Přístup na začátek

letecky do Osla, poté autem: Oslo – silnice E16 – Hønefoss – silnice 7 Sokna – Gol – silnice 52 směr Ullsåk – dobočit na 2922 a následně na SV po silnici 2920 – odbočit na západ na Løkjestølvegen – dojet k Hesrudtølen

Rozpis po dnech

Hesrudtølen – potokem do 1150 m – z potoka na západ – ve spádnici na vrchol Nibbi (1741 m)

Ubytování a jídlo

lyžařské středisko Hemsedal

Další túry v okolí

  • Skurvefjelletem (1741 m)
  • Skogshornem (1728 m)
  • Skurvefjellet (1741 m)
  • Kyrkjebønøse (1671 m)
  • Leinenøse (1675 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: