Žleb (1912 m) – na skialpech do sedla mezi vrcholy Zelenjak a Palec v Karavankách

Žleb (1912 m) – na skialpech do sedla mezi vrcholy Zelenjak a Palec v Karavankách

Hraniční sedlo mezi Slovinskem a Rakouskem leží na východ od vrcholy Vrtača (2180 m) a z obou stran jej obklopují skalnaté vrcholy Zelenjak a Palec. Túra na něj vede krásnou dolinou lemovanou po obou stranách skalami.

Karavanky – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Karavanky
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
9.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1909 m n. m.
Orientace svahu
JV a V
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpinistický nebo splitboardový set, lavinová trojice
Převýšení
898 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Sedlo Loibl (1058 m) - Dom na Zelenici – dolina na východ od Vrtači (2180 m) – sedlo Žleb (1912 m) mezi Zelenjakem (2024 m) a Palcem (2026 m) – sjezd dle sněhových podmínek – Dom na Zelenici – sedlo Loibl

Podrobný popis

Sedl Žleb je jednou z klasických túr okolo Domu na Zelenici v případě, že není zájem se zastavit na jednom ze dvou vrcholků přímo nad chatou dosahující sotva 1700 metrů. Při výstupu i sjezdu je možné zvolit trasy po strmějších terénech. Část doliny přímo pod sedlem může být vyfoukaná na přemrzlý podklad, a proto se při výstupu mohou hodit haršajzny. V esovité ose doliny je většinou sníh více naakumulovaný, ale to nemusí platit o oblasti sedla. Tam může být nafoukaná utemovaná rozsáhlá sněhové desky částečně směřující od sedla do Slovinska.

Výstup nad hranicí lesa nabízí krásné výhledy na Julské Alpy a jezero Bled

Z parkoviště k Domu na Zelenici

Ze sedla Loibl stoupáme po bývalé sjezdovce, kde je obvykle vyjetý pruh od rolby dopravující zásoby na chatu Dom na Zelenici. Za horších sněhových podmínek se může stát, že lyže bude možné nasadit až výše. Rychle nabíráme výšku až na výšvih, z něhož už je vidět bývalá mezistanice sedačky – Koča Vrtača. V tu chvíli dle stavu sněhu můžeme odbočit doprava širokým průsekem s vyšlapanou skialpinistickou stopou, abychom se ve výšce 1300 metrů napojili na vyrolbovanou zásobovací cestu na chatu. Po ní rychle nabíráme zbývající nadmořskou výšku až k bývalé horní stanici sedačkové lanovky, která je pár metrů nad chatou.

Z Domu na Zelenici do sedla Žleb (1912 m)

Od chaty stoupáme po bývalé sjezdovce na severozápad, abychom se napojili na letní turistickou značenou trasu patřící do Slovinské planinarské poti směřující na vrchol Vrtača (2180 m). Mírným stoupáním a občasnými strmými traverzy s výhledy se dostáváme k řidšímu lesu v kombinaci s kosodřevinou. Tady odbočujeme doprava na sever a po krátkém výstupu se otevírá výhled do doliny s velkým kamenem v popředí. Kámen je ideálním odpočinkovým a vyhlídkovým místem, které je zároveň výborně kryté proti větru.

Poslední výškové metry do sedla Žleb vedou po rozsáhlé nafoukané desce
Poslední výškové metry do sedla Žleb vedou po rozsáhlé nafoukané desce

Od kamene se nabízí několik výstupových variant na hranu doliny do výšky asi 1750 metrů. Stoupat můžeme buď svahy vlevo nebo vpravo od potočního zářezu, případně samotným potočním zářezem. Na hraně doliny už obvykle dobře vyfukuje a je to patrné v celé dolině, která bývá často vyfoukaná. Její východně orientované svahy mohou být díky převládajícímu směru větru úplně zmrzlé a zledovatělé.

V sedle Žleb
V sedle Žleb

Na tuleních pásech je vhodnější místo traverzování sjet kousek níže a stoupat klikatící se osou doliny. Tak se dá v pohodě dostat pod sedlo Žleb. V posledním úseku může být nafoukaná rozsáhlá deska začínající těsně pod sedlem. Sedlo nabízí výborný daleký výhled na sever do Rakouska. Na jih je potom vidět významná část pohoří Karavanky.

Sjezd ze sedla Žleb strmější variantou
Sjezd ze sedla Žleb strmější variantou

Sjezd ze sedla Žleb (1912 m)

Ze sedla je několik sjezdových možností. Nejjednodušší je sjet po výstupové trase. Zajímavější je ovšem natraverzovat ze sedla na jihovýchod a vždy vybrat kus svahu se sklonem dosahujícím i 40 stupňů. Po dalším traeverzu toto opět zopakovat. Takto se dostáváme opět kousek nad 1700 metrů. Odtud sjíždíme k hranici lesa, u níž volíme buď variantu průjezdu řídkým lesem nebo zabočíme do strmějších a hustších partií. Takto se dostáváme do výšky asi 1530 metrů na louky mezi Domem na Zelenici a Kočou pri izviru Završnice.

Sjezd ve výšce asi 1750 metrů
Sjezd ve výšce asi 1750 metrů

Naposledy nasazujeme tulení pásy a vystoupáme do sedla nad Domem na Zelenici ve výšce asi 1550 metrů. Z něj následuje sjezd k Domu na Zelenici, přehoupnutí se přes výšvih pod bývalou horní stanicí sedačkové lanovky a nájezd na široký svah spadající k chatě Koča Vrtača. Před námi je kolem 500 výškových metrů sjezdu k parkovišti v sedle Loibl.

Na splitboardu nad hranicí lesa při sjezdu ze sedla Žleb
Na splitboardu nad hranicí lesa při sjezdu ze sedla Žleb

Přístup na začátek

Brno – Vídeň – Graz – Klagenfurt – Ferlach – Lobelj pas Praha – České Budějovice – Linz – Spital am Pyrhn – Rottenmann - Trieben – Friesach – Klagenfurt – Lobelj pas

Rozpis po dnech

Sedlo Loibl (1058 m) – Dom na Zelenici – dolina na východ od Vrtači (2180 m) – sedlo Žleb (1912 m) mezi Zelenjakem (2024 m) a Palcem (2026 m) – sjezd dle sněhových podmínek – Dom na Zelenici – sedlo Loibl

Ubytování a jídlo

Dom na Zelenici

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: