Mittagskogel (3162 m) – fitness skialp pro děti i dospělé v oblasti Pitztalu

Mittagskogel (3162 m) – fitness skialp pro děti i dospělé v oblasti Pitztalu

Oblast Pitztalu je trochu ve stínu sousedního megastřediska Sölden. Návštěvnost z České republiky je tam výrazná hlavně díky různorodým snadno dostupným freeridovým a skialpovým terénům. Co dělat s dětmi na jaře, když se oteplí a všude padají laviny? Jednou z možností je kombinovaný výstup na třítisícový Mittagskogel.

Pitztal – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Pitztal
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
-1
Délka
18 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3162 m n. m.
Orientace svahu
J, JV, S a SZ
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
13 °
Lavinové nebezpečí
ano, hlavně pod chatou Braunschweiger Hütte
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ano
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
lavinová trojice, skialpový set nebo splitboard
Převýšení
1500 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ádné omezení
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště pod dolní stanicí vláčku na Pitzal – po údolní sjezdovce Notwegabfahrt podél potoka Pitze k dolní stanici nákladní lanovky k chatě Braunswerge rhütte – odklon serpentinami na JZ – průchod mezi skalami a uměle navršenou částí – cesta pod strmými svahy pod chatou (objektivně nebezpečné kvůli lavinám) – dále pohodově k ledovci Mittelbergferner – podle sněhových podmínek po cestě nebo okrajem ledovce do lyžařského střediska – placka u horní stanice vlaku na Pitztal – vyzvednutí dětí a šlapání s nimi mimo modrou sjezdovku 20 k horní stanici kotvy – od kotvy dolinou k místu dělení skialpových stop – odbočka doprava a traverzy strmějším svahem stoupání na vrchol Mittagskogel (3162 m) – z vrcholu sjezdové stopy na SZ do údolí Taschachtal, případně pokračování na sever a sjezd k dolní stanici vláčku

Podrobný popis

Stoupání údolím nad říčkou Pitze po upravené sjezdovce s patrným saharským pískem
Stoupání údolím nad říčkou Pitze po upravené sjezdovce s patrným saharským pískem

Mittagskogel je možné využít jako ideální krátkou skialpovou túru pro děti coby doplněk k freeridu a lyžování na sjezdovkách na Pitztalu. Dospělým je určena celá trasa s celkovým převýšením nahoru a dolů přesahujícím 1500 metrů. Většina túry má formu fitness skialpu, neboť se stoupá po upravené cestě-sjezdovce.

Z parkoviště ve výšce kolem 1720 metrů nastupuje buď na lyžích nebo kousek pěšky k hotelu Berghof Steinbock, kde v pozdním jaře končí jak sněhová pokrývka, tak i sjezdovka vedoucí od ledovce údolím říčky Pitze až k parkovišti. Stánek s občerstvením u sjezdovky je v pozdním jaře zavřený (byli jsme tam poslední dubnový víkend), a proto ničím nerozptylováni můžeme šlapat na tuleních pásech na JJV po letní cestě, která bývá upravena na úzkou sjezdovku. Výškové metry nabíráme pomalu a teprve nad dolní stanicí zásobovací nákladní lanovky na Braunschweiger Hütte začíná výraznější stoupání.

Přechod přes laviniště pod chatou Braunschweiger Hütte
Přechod přes laviniště pod chatou Braunschweiger Hütte

Pořád šlapeme nad říčkou Pitze až ke skalám, kde cesta-sjezdovka stoupá traverzy. Nad tímto úsekem se stáčíme k východu a procházíme mezi skalami. Přes říčku Pitze se dostáváme po uměle navršeném valu, díky němuž mohou sjíždějící lyžaři a snowboardisté pokračovat dále do údolí. Chata Braunschweiger Hütte je vizuálně kousek nad námi, ale pod chatou jsou strmější svahy, z nichž padají na cestu-sjezdovku lavinay. Na dvou místech jsou tak různě vysoké lavinové nánosy, které se do odpoledních hodin ještě zvětší. Tento úsek je objektivně nejnebezpečnější při výstupu a následném sjezdu.

Ledovcový výcvik pod lyžařským střediskem Pitztal
Ledovcový výcvik pod lyžařským střediskem Pitztal

Stáčíme se k jihu a postupně tak obcházíme vrchol Grabkogel (3052 m) i z východu a dále také z jihu. Dostáváme se k ledovci Mittelbergferner. Stoupat můžeme dále po ledovci nebo po souběžně vedené silnici, která je upravena rolbou. Přicházíme k dolním stanicím kabinkové a sedačkové lanovky. Mimo ně a mimo upravené sjezdovky stoupáme dále do centra lyžařského střediska Pitztal.

Parádní oblačnost při výstupu na Mittagskogel
Parádní oblačnost při výstupu na Mittagskogel

Ze střediska na vrchol Mittagskogel (3152 m)

U restaurace vyzvedáváme děti, které ještě mohou vyjet kousek extrémně pomalou (alespoň v dubnu 2024) kotvou Mittagskogel. U její horní stanice (2900 m) nasazují tulení pásy. Krásně prošláplou stopou (viz foto) stoupáme na severozápad a zúženým místem mezi skalkami nabíráme výšku v traverzech. Výše odbočujeme k severu a svahu s různorodoým sklonem docházíme v traverzech k vrcholovému kříži. Mittagskogel patří mezi menší třitisícovky, ale i tak převyšuje značný počet okolních vrcholů a nabízí parádní panoramatický výhled. Svahy z něj jsou na SZ i S docela rozjěžděné, takže ho místní využívají jako ideální nástupní místo s využitím „vláčku“ a krátkého výstupu. Pro nás to má výhodu v tom, že na svahu zpátky do střediska není ani jedna sjezdová stopa.

Z vrcholu Mittagskogelu jsou parádní vyhlídky na všechny strany
Z vrcholu Mittagskogelu jsou parádní vyhlídky na všechny strany

Sjezd z Mittagskogelu

V mokrém dubnovém sněhu začínáme sjezd u vrcholového kříže. Vyjždíme samostatné stopy bez křížení. U kotvového vleku najíždíme na sjezdovku, neboť na mírném svahu se v mokrém sněhu mimo upravenou sjezdovku jet nedá. Děti necháváme dojezdit permanentky na lanovkách a pokračujeme ve sjezdu do údolí. Ledovcový úsek je mírný, stejně jako velká část následujícího sjezdu. Cestu-sjezdovku pod Braunschweiger Hütte projíždíme po jednom s procvičením kolen při pružení přes nově navýšené lavinové nánosy.

Začátek sjezdu z Mittagskogelu
Začátek sjezdu z Mittagskogelu

Po uměle navršeném valu přejždíme k traverzovému úseku, kde je poslední nové laviniště. Sníh je sluncem natolik upraven, že je možné sjíždět jen po dříve upravené cestě-sjezdovce. Níže v údolí říčky Pitze přichází ke slovu i bruslení. Dojíždíme na konec sněhu, kde jsou teploty nad deset stupňů nad nulou.

V traverzovém úseku nad říčkou Pitze přibyl nový lavinový nános
V traverzovém úseku nad říčkou Pitze přibyl nový lavinový nános

Přístup na začátek

Praha – Plzeň – Rozvadov – Mnichov – GaPa – Ehrwald – Imst – Sankt Leonhard in Pitztal – parkoviště Pitztal

Rozpis po dnech

parkoviště pod dolní stanicí vláčku na Pitzal – po údolní sjezdovce Notwegabfahrt podél potoka Pitze k dolní stanici nákladní lanovky k chatě Braunswerge rhütte – odklon serpentinami na JZ – průchod mezi skalami a uměle navršenou částí – cesta pod strmými svahy pod chatou (objektivně nebezpečné kvůli lavinám) – dále pohodově k ledovci Mittelbergferner – podle sněhových podmínek po cestě nebo okrajem ledovce do lyžařského střediska – placka u horní stanice vlaku na Pitztal – vyzvednutí dětí a šlapání s nimi mimo modrou sjezdovku 20 k horní stanici kotvy – od kotvy dolinou k místu dělení skialpových stop – odbočka doprava a traverzy strmějším svahem stoupání na vrchol Mittagskogel (3162 m) – z vrcholu sjezdové stopy na SZ do údolí Taschachtal, případně pokračování na sever a sjezd k dolní stanici vláčku

Ubytování a jídlo

Různé ubytování v údolí Pitztal

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: