Čeripašina (2462 m) a Antena (2531 m) – skialpinistický okruh nad lyžařským střediskem Popova Šapka

Čeripašina (2462 m) a Antena (2531 m) – skialpinistický okruh nad lyžařským střediskem Popova Šapka

Vrcholy Čeripašina a Antena jsou zdaleka viditelné při příjezdu do lyžařského střediska Popova Šapka. V rámci aklimatizace na makedonský sníh je doporučitelný sedmikilometrový okruh přes oba vrcholy s převýšením přes 800 metrů.

Šar planina – Makedonie

Země
Makedonie
Další země
Makedonie
Pohoří
Šar planina
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
7 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2531 m n. m.
Orientace svahu
SV a V
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpinistická nebo splitboardová výbava, lavinová trojice
Převýšení
800 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště catski nad hotelem Skardus – výstup na hřeben dle sněhových podmínek – po hřebenu mimo cestu vyježděnou od rolby na JZ – nad horní stanicí lanovky na Čeripašinu (2462 m) – po hřebenu do nevýrazného sedla – závěrečný výstup na Antenu (2531 m) – sjezd z Anteny na SV směr zničená lanovka – sjezd na východ do potočního zářezu – dojezd do střediska Popova Šapka

Podrobný popis

Na oba vrcholy je možné se dostat řadou různých výstupových tras. Jedna z variant byla popsána v túře Antena (2531 m) – skialpinistický výstup nad makedonskou Popovou Šapkou včetně strmého sjezdu kolem skalnaté Bobinovy stěny. V níže uvedené túře nastoupáme na Antenu přes vedlejší vrchol Čeripašina vyhlídkovou trasou vedoucí částečně po hřebeni. Tato varianta nabízí za krásného počasí daleké výhledy do Makedonie i Kosova.

Detail výstupové trasy a části sjezdu kolem vrcholu Čeripašina
Detail výstupové trasy a části sjezdu kolem vrcholu Čeripašina

Cesta do makedonského pohoří Šar planina

Šar planina začíná nedaleko hlavního města Skopje a táhne se daleko na jih, přičemž se rozkládá v Makedonii, Kosovu a Albánii. Cesta do Šar planiny je velmi jednoduchá poté, co se dostavěla dálniční spojnice přes Srbsko. Z České republiky se tak jede přes Bratislavu a Budapešť do Szegedu. Největší zdržení v obou směrech bývá na maďarsko-srbské hranici kvůli světově proslulé „pracovitosti“ maďarských celníků. V Srbsku se rychle pokračuje na jih, po okruhu se objíždí Bělehrad a přes Niš se přijíždí na srbsko-makedonské hranice. Po dálnici se dále objíždí Kumanovo a Skopje. Z dálnice se sjede v Tetovu (cca 450 metrů nad mořem), odkud se v různě dlouhých serpentinách stoupá do výšky přes 1700 metrů do lyžařského střediska Popova Šapka. Zatímco v Tetovu to může vypadat na pozdní jaro nebo začátek léta, na Popově Šapce obvykle panuje zima.

Výstup podél širokého kotle s výhledem na dvojsedačku Čeripašina
Výstup podél širokého kotle s výhledem na dvojsedačku Čeripašina

Od hotelu Skardus na Čeripašinu (2462 m) a Antenu (2531 m)

Lyže podle sněhu nasazujeme u hotelu Skardus nebo u parkoviště roleb na catski. Odtud začínáme šlapat přímo do kopce na západ. Výstup můžeme kombinovat s menším či větším sklonem, případně našlápnout i do krátkých strmých úseků k protažení při otočkách. Při výstupu se držíme napravo (severněji) od širokého kotle spadajícího z hřebene. Podél kotle docházíme k hřebenu, který snadno poznáme i v mlze, protože je na něj vyjetá „dálnice“ do roleb na catski.

Závěrečné výškové metry pod vrcholem Antena
Závěrečné výškové metry pod vrcholem Antena

Podél vyrolbované „dálnice“ se stáčíme na jihozápad a přibližujeme se k horní hranici historické dvojsedačky na Čeripašinu. Fouká-li, držíme se pod hřebenem a procházíme kolem horní stanice. Je-li krásné počasí, držíme se na hřebenu a přecházíme nejvyšší bod vrcholu Čeripašina. Za ním mírně naklesáme do nevýrazného sedla, z něhož čeká závěrečný výstup na Antenu. Tady už se asi úplně nevyhneme vyrolbované cestě. Závěrečný úsek na vrchol má opět větší sklon. Na vrcholu můžeme využít kovové konstrukce, vylézt na ni pro lepší výhled do okolí. Jinak samotný vrchol nabízí parádní kruhový panoramatický výhled.

Minirozhledna na Anteně
Minirozhledna na Anteně

Sjezd z Anteny k Popově Šapce

Z vrcholu Antena je velké množství sjezdů na různé světové strany. Zatímco předchozí túra popisovala strmý sjezd podél skalnaté Bobinovy stěny, v tomto případě využijeme mírnější varianty. Na fotce je modře naznačena výstupová trasa na Antenu a červeně nejstrmější sjezd do doliny mezi Antenou a Čeripašinou. Tato oblast je intenzivně využívána pro catski, a proto je vhodné po sněžení si přivstanout, aby svah nebyl rozjěžděn.

Modře značená výstupová trasa na Antenu a červeně nejstrmější varianta sjezd - tento svah byl rozježděn při catski
Modře značená výstupová trasa na Antenu a červeně nejstrmější varianta sjezd – tento svah byl rozježděn při catski

Po sjezdu úvodní části traverzujeme k východu nad hranou kotle severně od Bobinovy stěny. Přiblížíme se tak ke zbytkům první sedačkové lanovky pod Čeripašinou, z níž zůstaly zbytky horní stanice, několik sloupů a kus nosného lana. Podél těchto zbytků lanovky sjíždíme na východ a dojedeme do hlubokého terénního zářezu. Tento zářez je na západním svahu ohraničen vzrostlým lesem, zatímco východní svah nabízí různě strmé varianty sjezdu. Po dojezdu na dno zářezu pokračujeme v jeho ose do lyžařského střediska Popova Šapka. Vyjíždíme z něj na dojezdu černé sjezdovky, po níž sjíždíme k dolní stanici dvojsedačky na Čeripašinu.

Přístup na začátek

Brno – Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš - Kumanovo – Skopje – Tetovo – Popova Šapka, z Brna necelých 1200 km

Rozpis po dnech

Parkoviště catski nad hotelem Skardus – výstup na hřeben dle sněhových podmínek – po hřebenu mimo cestu vyježděnou od rolby na JZ – nad horní stanicí lanovky na Čeripašinu (2462 m) – po hřebenu do nevýrazného sedla – závěrečný výstup na Antenu (2531 m) – sjezd z Anteny na SV směr zničená lanovka – sjezd na východ do potočního zářezu – dojezd do střediska Popova Šapka

Ubytování a jídlo

  • hotel Skardus
  • hotel Slavija
  • hotel Popova Šapka
  • Snow Patrol Lodge Popova Šapka
  • hotel Konjak

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: