Sredni Kamen (2465 m) – skialpový okruh s několika sjezdy a převýšením 2100 metrů

Sredni Kamen (2465 m) – skialpový okruh s několika sjezdy a převýšením 2100 metrů

Makedonie má z hlediska skialpinismu rozsáhlou nabídku různých vrcholů a sedel. Vrchol Sredni kamen (2465 m) v pohoří Šar planina je velmi fotogenický trojvrchol z pohledu z hřebene nad nejvýše položeným makedonským lyžařským střediskem Popova Šapka.

Šar planina – Makedonie

Země
Makedonie
Další země
Makedonie
Pohoří
Šar planina
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
22 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2468 m n. m.
Orientace svahu
JV a SV
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano, na strmějších místech
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set, lavinová výbava, doporučené jsou stoupací železa na skialpové i splitboardové vázání
Převýšení
2100 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
žádné
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Popova Šapka – vysílač na úbočí hlavního hřebene – dále po turistické značce okolo vrcholu Antena – sedlo pod vrcholem Plat – přes údolí na Sredni Kamen – sjezd k výstupové trase – výstup do sedla pod vrchol Karabunar (2600 m) – přechod na Sin vrv (2550 m) a sjezd do Popovy Šapky

Podrobný popis

Skialpová túra na Sredni kamen je relativně dlouhá a vede z velké části po cestě vyjeté od rolby. Je to z toho důvodu, že směrem k tomuto kopci často míří rolby z Popovy Šapky v rámci catski. Túra začíná podle aktuálního stavu sněhu na dolním nebo horním parkovišti na Popově Šapce. Z horního parkoviště stoupáme na severozápad směrem k vysílači na úbočí hlavního hřebene. Hlavní hřeben obcházíme zprava, tj. ze severu. Alternativním začátkem túry je využití catski na vrchol Antena (2531 m) nad Popovou Šapkou s následným sjezdem k sedlu pod vrcholem Plat.

Traverzem kolen Anteny (2531 m) na Sredni kamen (2465 m)

Ze severu obcházíme rozsáhlý masív vrcholu Antena po rolbou vyjeté cestě. Po několika kilometrech pohybu téměř po vrstevnici následuje krátký sjezd. Poté stoupáme do sedla 2150 metrů, které odděluje vrchol Plat (2398 m) od hlavního hřebene pohoří Šar planina. Ze sedla sjíždíme 300 výškových metrů do doliny mezi vrcholy Karabunar (2600 m) a Sredni kamen (2465 m). Odtud nás čeká výstup na samotný vrchol, který není náročný. Je lepší si dolinu pod vrcholem natraverzovat více zleva. Jestli jste na správném ze tří vrcholků, zkontrolujte pro jistotu na mapách.

Vrchol Sredni Kamen
Vrchol Sredni Kamen

Sjezd z vrcholu Sredni kamen

Vrchol nabízí parádní a netradiční výhledy na hlavní hřeben Šar planiny, stejně tak na západ na hraniční hřeben mezi Makedonií a Kosovem a dále do Kosova. Sjezd z vrcholu je přehledný a relativně strmý. Dojíždíme do výšky přes 1800 metrů, kde se musíme rozhodnout, jak dále pokračovat zpátky do lyžařského střediska Popova Šapka.

Sjezd z vrcholu Sredni Kamen
Sjezd z vrcholu Sredni Kamen

Zdlouhavou a nudnou variantou je návrat po přístupové trase s obcházením celého masívu vrcholu Antena (2531 m). Lepší a fyzicky náročnější variantou je výstup západními svahy vrcholu Karabunar (2600 m) do sedla pod jeho strmý severní svah. Ze sedla pokračujeme na sever a podcházíme vrchol 2586 metrů, abychom se dostali na Sin vrv (2550 m). Na vrcholu sundáváme tulení pásy a následuje traverz ve sjezdu jižním svahem Anteny na hranu skalního amfiteatru s vysokými skalami a jeskyní. Skály objíždíme z jihu strmým svahem do doliny, kterou dále pokračujeme na východ k lyžařskému středisku Popova Šapka. Do něj dojedeme potočním zářezem ve formě tobogánu a skončíme na dojezdu černé sjezdovky z Čeripašiny.

Sjezd ze sedla pod Platem a přechod sedla pod Karabunarem cestou zpět
Sjezd ze sedla pod Platem a přechod sedla pod Karabunarem cestou zpět

Přístup na začátek

Brno – Bratislava – Maďarsko – Srbsko – Makedonie – Tetovo – Popova Šapka

Rozpis po dnech

Popova Šapka – vysílač na úbočí hlavního hřebene – dále po turistické značce okolo vrcholu Antena – sedlo pod vrcholem Plat – přes údolí  na Sredni Kamen – sjezd k výstupové trase – výstup do sedla pod vrchol Karabunar (2600 m) – přechod na Sin vrv (2550 m) a sjezd do Popovy Šapky

Ubytování a jídlo

řada hotelů a restaurací na Popově Šapce

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: