Bakardan (2704 m) – sjezdy na západ z vyhlídkového vrcholu v makedonském pohoří Šar planina

Bakardan (2704 m) – sjezdy na západ z vyhlídkového vrcholu v makedonském pohoří Šar planina

Bakardan těsně přesahuje hranici 2700 metrů a oproti sousedními Titovu vrvu (2747 m) není příliš navštěvovaný. Jeho vrchol nabízí obdobné výhledy jako Titov vrv, přístup na něj je kratší a vede z něj řada pěkných sjezdů různými směry.

Makedonie

Země
Makedonie
Další země
Makedonie
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
16 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2704 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
v zimě do 20, v létě to může být několik desítek až stovek

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Popova Šapka – vrchol Ceripasina (2531 m) – po hřebenu na Karabunar (cca 2600 m) - Bakardan (2704 m) – sedlo 2490 metrů – Popova Šapka

Podrobný popis

Bakardan těsně přesahuje hranici 2700 metrů a oproti sousedními Titovu vrvu (2747 m) není příliš navštěvovaný. Jeho vrchol nabízí obdobné výhledy jako Titov vrv, přístup na něj je kratší a vede z něj řada pěkných sjezdů různými směry. Popsaná je varianta na západ do sedla, případně údolí mezi Bakardanem, Titovým vrvem a Turčinem.

Na Bakardan je nejlepší přístup po hřebenovce stejně jako na Titov vrv. V rámci této hřebenovky se přechází několik kopců převyšujících hranici 2500 metrů. Někdy možné nabrat prvních pár set výškových metrů historickou dvousedačkovou lanovkou na Popově Šapce.

Cesta do pohoří Šar planina

Jak se dostat do makedonského pohoří Šar planina? Je to velice jednoduché – z Brna přes Maďarsko směrem na Bělehrad. Cestou ze Srbska se nezajede do hlavního makedonského města Skopje, ale po silnici E65 se pokračuje na Tetovo. Sjede se do města a cedule Popova šapka Vás částečně mimo centrum města navedou na nevýraznou silnici, kterou velice rychle výrazně nastoupáte. Stovky výškových metrů se získávají velice rychle, a zatímco dole to vypadá na pozdní jaro, u dolních stanic vleků na Popově šapce je pravá a nefalšovaná zima.

Začátek skalnatých severozápadních svahů BakardanuZačátek skalnatých severozápadních svahů Bakardanu

Z Popovy Šapky je v létě značená turistická trasa na Titov vrv, která vede pod hlavním hřebenem a na něj se dostává až v sedle mezi Titovým vrvem a Bakardanem. Tato trasa je v zimě použitelná pro návrat do lyžařského střediska Popova Šapka. Pokud funguje dvojsedačka k hlavnímu hřebenu, tak je vhodné ji využít, neboť se ušetří výstup z výšky 1780 m do cca 2300 metrů. Pokud lanovka nefunguje, stoupá se na hlavní hřeben nejlépe vlevo od černé sjezdovky (při pohledu zespodu) podél pár zbývajících stojících sloupů ze zlikvidované sedačkové lanovky.

Hřebenevkou na Bakardan (2704 m)

Od konečné stanice sedačkové lanovky traverzujeme vlevo do sedla v hlavním hřebenu. Z tohoto sedla už je krásně v dáli vidět Titov vrv a velká část hřebenovky, která nás čeká. Prvním výrzanějším vrcholem je Ceripasina (2531 m), nebo-li Antena (podle zbytků staveb na vrcholu). Z vyhlídkového vrcholu Ceripasina pokračujeme malým sjezdem na tuleních pásech ke krátkému výstupu na další vrchol (2551 m).

Traverz přes tento vrchol se sjezdem na tuleních pásech do sedla pod Karabunar (cca 2600 m). Strmý výstup je možný na tuleních pásech, pokud je ale sníh hodně tvrdý, tak se hodí cepín a pěší výstup na stoupacích železech. Po přechodu hřebene Karabunaru následuje další sjezd pod druhý nejvyšší vrchol oblasti – 2704 metrů vysoký Bakardan. Výstup na něj je kousek od hrany svahů stmě spadajících směrem na Tetovo. Vrcholový hřeben Bakardanu spadá na severozápad strmým skalnatým svahem, stejně jako na SVV. V ostatních směrech nabízí Bakardan krásné sjezdové možnosti. Ze samotného vrcholu vrcholu Bakardanu jsou parádní kruhové panoramatické výhledy na velkou část Makedonie.

Sjezdové trasy na západ z BakardanuSjezdové trasy na západ z Bakardanu

Sjezdy západními svahy z Bakardanu

Na Bakardanu se sundávají tulení pásy a k dispozici jsou dva sjezdy pod Titov vrv. Přímo do sedla (cca 2490 m) mezi Bakardanem a Titovým vrvem vede kratší sjezd – na fotce trasa A. Lepší a vyhlídkovější lyžování je do výšky přibližně 2300 metrů do doliny mezi Titov vrv a Malý Turčin (2702 m). Při sjezdu dojíždíme do doliny a dále pokračujeme traverzem kolem celého Bakardanu, který objíždíme přibližně ve výšce 2350 metrů. Poté se jede ještě dlouho po různě ukloněných pláních, aby se v závěru muselo kousek nastoupat k horní stanici dokončované šestisedačky na Popově Šapce. Zbytek sjezdu je po sjezdovkách, nebo v kombinaci lesa a klikatého potočního zářezu.

Z Bakardanu na tvrdém podkladuZ Bakardanu na tvrdém podkladu

Výhledy do dolinyVýhledy do doliny

Na tvrdém podkladu vyniknou hrany a skluzniceNa tvrdém podkladu vyniknou hrany a skluznice

Přístup na začátek

Brno – Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš - Kumanovo – Skopje – Tetovo – Popova Šapka, z Brna necelých 1200 km

Rozpis po dnech

Popova Šapka – vrchol Ceripasina (2531 m) – po hřebenu na Karabunar (cca 2600 m) – Bakardan (2704 m) – sedlo 2490 metrů – Popova Šapka

Ubytování a jídlo

Popova Šapka – hotel Slavija, hotel Popova Šapka, hotel Snow Patrol lodge

Další túry v okolí

Titov vrv, Čeripašina

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: