Antena (2531 m) – skialpinistický výstup nad makedonskou Popovou Šapkou

Antena (2531 m) – skialpinistický výstup nad makedonskou Popovou Šapkou

Antena (2531 m), nebo-li Ceripasina je významný vrchol přímo nad lyžařským střediskem Popova Šapka v makedonském pohoří Šar planina. Na vrchol vede několik výstupových tras, z nichž tady popsaná kopíruje současně i sjezdovou trasu.

Makedonie

Země
Makedonie
Další země
Makedonie
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
7 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2531 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Popova Šapka – dolina s Bobinovou stěnous jeskyní – na levý hřeben - vrchol Ceripasina (2531 m) – sjezd vedle Bobinovy stěny - Popova Šapka

Podrobný popis

Vrchol Antena je součástí hlavního hřebene vedoucího od Popovy Šapky až na druhý nejvyšší makedonský vrchol Titov vrv (2747 m). „Moderní“ jméno Antena získal podle toho, že na jeho vrcholu jsou zbytky vysílače, po nichž je možné trochu popolézat.

Stoupání na Antenu v horní částiStoupání na Antenu v horní části

Cesta do pohoří Šar planina

Jak se dostat do makedonského pohoří Šar planina? Je to velice jednoduché – z Brna přes Maďarsko směrem na Bělehrad. Cestou ze Srbska se nezajede do hlavního makedonského města Skopje, ale po silnici E65 se pokračuje na Tetovo. Sjede se do města a cedule Popova šapka Vás částečně mimo centrum města navedou na nevýraznou silnici, kterou velice rychle výrazně nastoupáte. Stovky výškových metrů se získávají velice rychle, a zatímco dole to vypadá na pozdní jaro, u dolních stanic vleků na Popově šapce je pravá a nefalšovaná zima.

Z Popovy Šapky na Antenu (2531 m)

Od parkoviště před hotelem Popova Šapka sjedeme na lyžích mírně k dolní stanici sedačkové lanovky končící kousek pod hlavním hřebenem Šar planiny. Stoupání začínáme na mírnějším dojezdu černé sjezdovky, kterou přejdeme na její levou stranu. Okrajem sjezdovky stoupáme na západ a postupně se stáčíme k jihu až po vrstevnicovou letní silnici. Za vyššího stavu sněhu nemusí být tato polní cesta rozpoznatelná, což však nevadí, neboť u ní se otevírá výhled na impozantní Bobinovu stěnu s jeskyní v dolní části východního svahu Anteny. Napravo od Bobinovy stěny je freeridový terén do horní stanice dvojsedačky, zatímco levou stranou pojedeme dolů.

Výstup bočním hřebenem na Antenu, v pozadí je TetovoVýstup bočním hřebenem na Antenu, v pozadí je Tetovo

Stoupání na Antenu, v pozadí je skalní stěna s jeskyníStoupání na Antenu, v pozadí je skalní stěna s jeskyní

Sjezd z vrcholu AntenaSjezd z vrcholu Antena

V dolině pod skalní stěnou s jeskyní zvolíme v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách vhodnou výstupovou trasy na boční hřeben jižně od doliny. Po nastoupání na boční hřeben se stočíme přímo na západ a širokým svahem nastoupáme v traverzech přímo na vrchol Antena (2531 m).

Výhled během sjezdu z AntenyVýhled během sjezdu z Anteny

Vrchol Anteny je plochý a na nejvyšším místě je označený betonovým sloupem s turistickou značkou a kousek od něj zbytky železné konstrukce. Z vrcholu je krásný panoramatický výhled na severní část Šar planiny, na západě na hraniční hřeben s Kosovem a na jihozápad nahlavní hřebenovku na Titov vrv (2747 m).

Na širokém svahu pod vrcholem Antena si každý může vybrat vlastní stopuNa širokém svahu pod vrcholem Antena si každý může vybrat vlastní stopu

Sjezd z Anteny ve vrchní částiSjezd z Anteny ve vrchní části

Sjezd z Anteny podél skalSjezd z Anteny podél skal

Sjezd z Anteny

Z vrcholu Antena je řada sjezdů, ale v tomto případě dáme přednost sjezdů z větší části kopírujícím výstupovou trasu. V horní části je to široká pláň, která však může být za špatné viditelnosti orientačně náročná kvůli hraně Bobinovy stěny. Při pohledu od vrcholu do doliny se držíme co nejvíce vpravo k bočnímu hřebenu. Při dojezdu k hraně stěny se výběr dalšího sjezdu odvíjí od aktuálních sněhových podmínek a vhodné strmosti svahu. Víc u Bobinovy stěny je terén strmější.

Sjezd z Anteny podél skal stopa vedle stopySjezd z Anteny podél skal stopa vedle stopy

Po sjezdu podél skal pokračujeme pláněmi na dno doliny s následným stočením se vlevo na pláně nad lyžařským střediskem Popova Šapka.  Zbytek sjezdu je po sjezdovkách, nebo v kombinaci lesa a klikatého potočního zářezu.

Přístup na začátek

Brno – Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš - Kumanovo – Skopje – Tetovo – Popova Šapka, z Brna necelých 1200 km

Rozpis po dnech

Popova Šapka – dolina s Bobinovou stěnous jeskyní – na levý hřeben – vrchol Ceripasina (2531 m) – sjezd vedle Bobinovy stěny – Popova Šapka

Ubytování a jídlo

hotel Slavija, hotel Popova Šapka

Další túry v okolí

Bakardan (2704 m), Karabundar (2600 m), Titov vrv (2747 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: