Karabunar (2600 m) – strmý skialpinistický výstup i sjezd u makedonské Popovy Šapky

Karabunar (2600 m) – strmý skialpinistický výstup i sjezd u makedonské Popovy Šapky

Karabunar (2600 m) – a steep uphill and downhill near Popova Šapka in Macedonia

Makedonie

Země
Makedonie
Další země
Makedonie
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
12 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2600 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
v zimě pár

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Popova Šapka –levým okrajem sjezdovky k horní stanici sedačky – po cestě od catski na Antenu – menší sjezd a výstup na Sin vrv (2550 m) – traverz s mírným sjezdem pod východní stěnu Karabunaru – na lyžích nebo pešky na vrchol – sjezd východní stěnou do doliny pod Sin vrv – přehoupnutí přes hřeben a dojezd dolinou na Popovu Šapku

Podrobný popis

Karabunar (2600 m) je výrazný plochý vrchol v hlavním hřebenu Šar planiny mezi Popovou Šapkou a Titovým vrvem. Ačkoliv má Karabunar placaté vrcholové plato, na sever, západ i východ vedou z vrcholu strmé svahy, z nichž některé jsou vhodné k lyžování.

Zatímco severní svah vypadá jako rozpadající se strmý kamenolom, široká východní stěna nabízí několik souběžných prudkých sjezdů do doliny mezi Karabunar a Sin vrv (2550 m). Strmé úseky mají převýšení 200-250 metrů a níže je to už pohodové lyžování po klasických pláních. Poprsaný výlet je okružní s hřebenovkou zahrnující vrcholy Antena (2531 m) a Sin vrv (2550 m) s nejvyšším místě na Karabunaru.

Cesta do pohoří Šar planina

Jak se dostat do makedonského pohoří Šar planina? Je to velice jednoduché – z Brna přes Maďarsko směrem na Bělehrad. Cestou ze Srbska se nezajede do hlavního makedonského města Skopje, ale po silnici E65 se pokračuje na Tetovo. Sjede se do města a cedule Popova šapka Vás částečně mimo centrum města navedou na nevýraznou silnici, kterou velice rychle výrazně nastoupáte. Stovky výškových metrů se získávají velice rychle, a zatímco dole to vypadá na pozdní jaro, u dolních stanic vleků na Popově šapce je pravá a nefalšovaná zima.

Sjezd do doliny s výhledem na východní stěnu KarabunaruSjezd do doliny s výhledem na východní stěnu Karabunaru

Z Popovy Šapky na hřeben a Antenu (2531 m)

Od parkoviště před hotelem Popova Šapka sjedeme na lyžích mírně k dolní stanici sedačkové lanovky končící kousek pod hlavním hřebenem Šar planiny. Stoupání začínáme na mírnějším dojezdu černé sjezdovky, kterou přejdeme na její levou stranu.  Během výstupu kopírujeme okraj sjezdovky buď v traverzech nebo přímo vzhůru.

Alternativně se můžeme odklonit i více vlevo podél sloupů dávno zrušené sedačky. Nad úrovní horní stanice zničené sedačkové lanovky se ze západního směru stočíme lehce na sever k dosažení horní stanice fungující dvousedačky.

Od horní stanice se po cestě stočíme na jihovýchod a následně za sedlem přímo na jih na vrchol Antena. V tomto místě se může stát, že se napojíme na rolbou pro catski uježděnou cestu vedoucí na Antenu. Pokračujeme na Antenu (2531 m) a za ní se po mírném sjezdu a výstupu dostáváma ne Sin vrv (2550 m). Sledujeme dále hřeben a z jihu podtraverzujeme vrchol 2586 merů, za kterým následuje mírný sjezd do sedla pod východní stěnu Karabunaru (2600 m).

Odpočinek během výstupu východní stranou KarabunaruOdpočinek během výstupu východní stranou Karabunaru

Sjezd v dolní části svahu z KarabunaruSjezd v dolní části svahu z Karabunaru

Traverz s Karabunarem v pozadíTraverz s Karabunarem v pozadí

Letní výstupová trasa kopíruje severovýchodní hranu z vrcholu, přičemž severní svah vypadá jako hodně rozbitý kamenolom. V zimě výstup volíme podle aktuálního stavu sněhu. Buď je možné ve strmých traverzech vystoupat přímo na vrchol, nebo je lepší rovnou přidělat lyže na batoh a vystoupit přímo vzhůru.

Pláně pod sedlem kus pod KarabunaremPláně pod sedlem kus pod Karabunarem

Sjezd z Karabunaru

Východní stěna Karabunaru je v horní části relativně rozlehlá a strmá. Volba sjezdu tak závisí na aktuálních sněhových podmínkách, trčících kamenech a případném lavinovém nebezpečí. Po úvodním úseku s převýšením 200-250 metrů podle trasy se sklon snižuje a je možné dojet do výšky 2200 metrů. Odtud jsou možné dvě varianty: 1. pokračovat dolinou dále až do výšky cca 1950 metrů k napojení na letní cestu z Popovy Šapky, nebo 2. nastoupání 150 výškových metrů přes jihovýchodní hřeben ze Sin vrvu na tuleních pásech, z hřebene sjezd druhou dolinou až k rozestavěné koncové stanici nové sedačkové lanovky.

Odtud po pláních s případnou kombinací s potočními zářezy do lyžařského střediska Popova Šapka.

Jedna z variant sjezdu z KarabunaruJedna z variant sjezdu z Karabunaru

Přístup na začátek

Brno – Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš - Kumanovo – Skopje – Tetovo – Popova Šapka, z Brna necelých 1200 km

Rozpis po dnech

Popova Šapka –levým okrajem sjezdovky k horní stanici sedačky – po cestě od catski na Antenu – menší sjezd a výstup na Sin vrv (2550 m) – traverz s mírným sjezdem pod východní stěnu Karabunaru – na lyžích nebo pešky na vrchol – sjezd východní stěnou do doliny pod Sin vrv – přehoupnutí přes hřeben a dojezd dolinou na Popovu Šapku

Ubytování a jídlo

hotel Slavija, hotel Popova Šapka

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: