Batoh na lyže i na snowboard – recenze batohu Osprey Kamber 32

Batoh na lyže i na snowboard – recenze batohu Osprey Kamber 32

Na zimní sezónu 2016-2017 připravila firma Osprey novou řadu batohů pod názvem Kamber určených k zimním aktivitám s lyžemi nebo snowboardem. U Osprey došlo ke genderovému rozdělení, takže Kamber jsou určeny jen mužům, zatím dámská varianta se jmenuje Kresta.

Údaje výrobce:

Materiál:420HD Nylon Packcloth
420D Nylon Mini Check Dobby
Hmotnost: 1460 g
Barevné varianty: červená, modrá, černá
Kapsa na hydrovak: ano
Hydrovak: ne
Výbava: Izolovaný ramenní popruh pro hydrovak
Infocena: 4299 Kč
Dodává: Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz/kamber-32

Batohy Kamber podle litráže

Batohy jsou podle svého použití ve třech velikostech od 22, přes 32 až po 42 litrů. Zatímco největší dvaačtyřicetilitrový je pro vícedenní skialpové túry, přechody mezi chatami nebo pro horskou službu, menší je určen pro jednodenní  skialp a freeride. Nejmenší dvaadvacetilitrový batoh se uplatní při freeridových aktivit v blízkém okolí lyžařských vleků.

K vyzkoušení jsme měli střední batoh Osprey Kamber 32, který krásně „svítí“ svou červenou barvou. Na první pohled zaujme řada stahovacích popruhu zvenku batohu, z nichž některé je možné „skrýt“ v případě, že nejsou používány. Jde o dva popruhy v čele batohu, které jsou použitelné pro snowboard, splitboard nebo sněžnice. V ose čela batohu jsou na úrovni těchto popruhů dva tunýlky, do nichž se popruhy zasouvají – včetně prezek.

Uspořádání batohu Osprey Kamber 32

Osprey Kamber 32 je na první pohled kompaktní skialpinistický batoh s možností dověšení materiálu v znějších stran. Rozdělení materiálových komor batohu je v dnešní době klasické – jedná se o dvoukomorový systém a doplňkové kapsy. Na rozdíl od většiny jiných řešení je u Kamberu hlavní komora je přístupná pouze přes záda, což vyžaduje chvíli na to, aby si uživatel zvyknul na úplně jiný systém používání. Do hlavní komory je možné se plně dostat po rozepnutí obousměrného zipu obepínajícího záda batohu ze tří stran a odpenutí dvou přesek držících ve správné pozici ramenní popruhy.

Hlavní komora má objem dostačující na jednodenní výlety, stejně jako na přechody mezi plně vybavenými chatami – příkladem může být Haute Route po Vysokých Tatrách. V horní části je na zádech ještě zipem krytá síťovinová kapsa na drobnosti vylepšená o malou karabinku. Při používání je potřeba si pouze zvyknout na přístup pouze přes záda.

Všechny jezdce zipů jsou vylepšeny o plastové výztuhy, které zajišťují snadnou ovladatelnost v prstových rukavicích. Přední komora je určena na lavinovou výbavu – sněhovou lopatu, lavinovou sondu a případně další materiál. Zajímavě je řešená zapínání přední komory, kde je jeden zip s černým jezdcem a druhý s červeným v barvě batohu. V horní části batohu je dnes standardní kapsa na lyžařské brýle.

Co je možné připevnit na batoh Osprey 32?

Na batoh je možné z vnějšku zavěsit řadu věcí. Základní samozřejmostí je poutko na cepín u dna batohu. Mnohem více možností ale nabízí připevnění lyže nebo snowboardu, pro něž jsou všechny zatěžeované popruhy významně vyztuženy pro minimalizaci možnosti poškození od hran lyží nebo prkna. Pro základní připevnění lyží z boku batohu do tvaru A jsou dolní popruhy nejenom vyztužené, ale také nastavitelné.

Jejich velikostní rozsah vyhovuje jakýmkoliv používaným lyžím. Při připevnění lyží s šířkou pod vázáním 100 mm měly popruhy ještě několik centimetrů volného místa. To samé je možné říct o horním lyžařském popruhy s rozepínáním pomocí spony. Délka popruhu je předimenzovaná nejenom na jakékoliv lyže. Konec tohoto popruhu prochází malým tunýlkem v čelní části batohu, takže nikde nezavazí a neplandá ani za silného větru.

Boční horní lyžařské popruhy jsou propojeny s popruhem v čele batohu, jehož určení je primárně pro snowboard. Podobně je to i u dolního popruhu v čele batohu, který je z vnitřní strany důkladně vyztužen pro zabránění poškození o odstrých předmětů. Nevyzkoušeli jsme to, ale mělo by být snadné připevnit i široké lyže vedle sebe v čele batohu pomocí obou těchto popruhů.

V horní části čela batohu je malá plochá kapsa krytá suchým zipem, v níž se skrývá snadno dostupný textilní kryt na připevnění přilby na záda batohu.

Tunelové propojení dlouhého horního materiálového popruhu. Vojtěch Dvořák
Tunelové propojení dlouhého horního materiálového popruhu. Vojětch Dvořák

Záda batohu Osprey Kamber 32

Zádový systém je řešen minimalisticky bez jakýchkoliv prolisů. Samotná záda jsou tvořena hladkou plochou zužující se v oblasti pasu. V horní části jsou záda napevno propojena s ramenními popruhy, jejichž délkové nastavení je přes posuvné přesky propoující záda se samotným batohem. Ramenní popruhy jsou na vnitřní straně ze stejného materiálu jako záda. Z vnějšku je jeden ramenní popruh vybaven obousměrným zipem kryjící případný výstup z vodního vaku. U hrudního popruhu je samozřejmostí vertikální nastavení jeho výšky pro různé tvarované hrudníky uživatelů. Zapínací přeska je doplněna o integrovanou píšťalku s výstupem orientovaným směrem dolů.

Bedermí pás je na vnitřní straně materiálové totožný se zády a vnitřní stranou ramenních popruhů. Mnohem zajímavější je bederák z vnější strany, když je na každé straně vylepšen o relativně velkooobjemové zipem kryté kapsy pro drobný materiál, který je vhodné mít stále po ruce. Bederák je snadnou obouručně nastavitelný zatažením za dlouhé popruhym které jsou propojené masivní plastovou sponou.

Shrnutí Osprey Kamber 32

Osprey Kamber 32 se svými vlastnostmi řadí mezi nadprůměrné univerzální zimní batohy určené pro jakékoliv aktivity s lyžemi, snowboardem, splitboardem nebo sněžnicemi. Nabízí řadu možností připevnění lyží nebo snowboardu z vnějšku batohu. Svým vnitřním objemem, uspořádáním komor a kapes je ideálním skialpinistickým batohem nejenom na jednodenní túry.

Vlastnosti:

 • několik možností připnutí lyží a snowboardu, snowboard vertikálně a horizontálně
 • vyztužení bočních popruhů pro připevnění lyží
 • vyztužení míst na batohu, která mohou přijít do kontaktu s hranami lyží
 • popruhy a přesky pro připevnění snowboardu kryté
 • síťka na přilbu
 • zipy opatřené plastovými chyty pro snadnější ovládání v rukavicích
 • přístup do hlavní komory přes záda
 • rychlý přístup k lavinové výbavě
 • izolovaný ramenní popruh pro využití vodního vaku i v mrazu.
Zaujalo mě:
 • různé způsoby připnutí lyží a snowboardů
 • vyztužené části, kde může dojít ke kontaktu hran s batohem
 • přístup k hlavní komoře přes záda
 • velké koncovky zipů

Další informace:

Americká firma Osprey se od roku 1974 soustředí výhradně na výrobu batohů, což se odráží v kvalitě, designu, spoustě technických detailů a vylepšení. V jejich sortimentu najdete nejen batohy na několikadenní treky do přírody, ale i na své si přijdou i skalní příznivci lezení a potěší i malé cestovatele. Batohy Osprey zakoupíte v prodejnách a na webu Rockpoint.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: