Beskydské Setkání skialpinistů 2022 plné sněhu a slunce

Beskydské Setkání skialpinistů 2022 plné sněhu a slunce

Po čtyřech letech se Sestkání skialpinistů vrátilo do Beskyd. Tentokrát byl místem konání horský hotel Súkenická v nadmořské výšce přes 900 metrů kousek od hranic se Slovenskem ve dnech 16.-18. 12. 2022.

V prosincovém termínu se pravidelně koná Setkání skialpinistů, na němž se kromě cestovatelských přednášek ve velkém probírá také metodika, laviny, prevence a v posledních letech jsou nedílnou součástí i praktické workshopy sloužící ke zlepšování a tréninku různých aktivit na sněhu.

V Beskydech těsně před Setkáním skialpinistů dost nasněžilo
V Beskydech těsně před Setkáním skialpinistů dost nasněžilo

Sněhové rozhýbání před přednáškami

Program v roce 2022 byl nabitý od pátečního večera téměř do půlnoci ze soboty na neděli. „Objednané“ sněžení způsobilo, že příjezd na horský hotel Súkenická byl sněhově pohádkový a mnozí si vyzkoušeli nasazování a sundávání sněhových řetězů. Z parkoviště hotelu bylo potřeba nejprve odstranit přibližně třicet centimetrů čerstvého sněhu, aby se tam účastníci vůbec dostali. Organizátoři se po úvodní přípravě přesunuli na rozlyžování a rozhýbání do oblasti nedalekého lyžařského střediska Bílá, kde prozkoumali okolní lesní terény. Přitom zjistili, že nového sněhu je sice dost, ale poněkud chybí starší podklad.

Od metodiky přes skimokids po skialpinistický Tarke Kang z roku 1998

Po příjezdu se účastníci stihli ubytovat a navečeřet, načež ve společenském sále začal promítací program metodickým úvodem do problematiky stromových studní a dušení v hlubokém sněhu. Pokračovalo se s dalšími skialpinistickými výlety se skimokids ve Slovinsku a Německu, aby se přešlo na helitaxi v kanadském Revelstoke. Motivační pozvánkou na společnou akci tradičního skialpinismu bylo shrnutí předchozích ročníků Československého firnového memoriálu v Norsku. Závěr pátečního večera tvořil zlatý hřeb v podobě první významné skialpinistické akce v historii samostatné České republiky v podobě českého prvosjezdu z 7200 metrů vysokého Tarke Kangu z roku 1998.

Část účastníků Setkání skialpinistů v nedělním slunečném ránu
Část účastníků Setkání skialpinistů v nedělním slunečném ránu

Sobotní venkovní i vnitřní workshopy

Od sobotního rána se většina účastníků rozdělila do skupin pro jednotlivé praktické workshopy. První pomoc v zimních horách bylo uvnitř kvůli nácviku různých život zachraňujících metodik. Kondiční a posilovací cvičení pro děti i dospělé jako příprava na zimní venkovní aktivity bylo také ve vnitřních prostorech. Úvodní část workshopu s nácvikem výstupu a sjezdu na laně po ledovci byla také uvnitř kvůli zopakování základních uzlů nutných pro pohyb na ledovci. Praktická část s výstupy a sjezdy v lanovém družstvu byla už na sněhu ať na volném prostranství (sjezd) nebo v lese (výstup).

Výstup lanového družstva mezi stromy a keři
Výstup lanového družstva mezi stromy a keři

U zlepšování sjezdových technik se trochu narazilo na problém s přeskakovanými oblouky, kdy je někteří perfektně zvládali pouze na jednu stranu. Nácvik bezpečného skákání pro skialp opět vyvrcholil různě úspěšnými pokusy o rotace ve vzduchu o 180 nebo 360 stupňů. Při lavinovém workshopu Pieps si účastníci vyzkoušeli hledání tří zasypaných v různých hloubkách a různé způsoby dohledávání.

První pomoc v zimních horách pod vedením Ivy Sikulové
První pomoc v zimních horách pod vedením Ivy Sikulové

Nabitý přednáškový odpoledně večerní program

Přednášková část začala přehledem lavinových nehod za uplynulou sezónu. Pokračovalo se lehkým a ultralehkým vybavením pro skialpinistické aktivity, z čeho byly představeny výrobky CAMP – stoupací železa, cepíny, sedací úvazky (68 gramů!) a karabiny. Následovaly motivační videa od Benedikta Böhma (Dynafit speed record) a Ondřeje Pekárka (Kyrgyzstán back in time).

Ultralehké vybavení vhodné na skialpinistické aktivity
Ultralehké vybavení vhodné na skialpinistické aktivity

Metodická část měla pokračování ve formě přednášky s praktickými ukázkami k silové a kondiční přípravě pro zimní sporty v zimních horách v podání Jaro Kratiny. Robin Kaleta představil různé možnosti, jak plánovat v blízké i vzdálenější Evropě skialpinistické a freeridové výjezdy podle předpovědi počasí a čerstvého prašanu. Pokračovalo se přehledem činnosti Komise tradičního skialpinismu ČHS a toho, jak se rozvíjet ve skialpinistických aktivitách ať už individuálně nebo organizovaně při výletech s cestovní kanceláří, horskými vůdci UIAGM nebo specialisty na prašan a freeride (SNOWFEST Davos, Freeridecamps, Freerideguides, Snowbusters).

Robin Kaleta při přednášce
Robin Kaleta při přednášce

Iva Sikulová od Pallaviciniho kuloáru po lavinové nehody na Slovensku

Dokonalou motivační přednášku z třiceti let se skialpinistickými lyžemi přednesla Iva Sikulová (dříve Filová), která se z Vysokých Tater přesunula do Alp, Dolomit a Kyrgyzstánu. Jako první ženě na světě se jí také podařilo sjet Pallaviciniho kuloár v roce 2003. Svou činnost v poslední době představila v rozboru lavinových nehod na Slovensku a vzdělávacími kurzy zaměřenými na první pomoc v zimních horách, lavinovou bezpečnost a zlepšování sjezdových technik pro skialpinismus.

Kondiční příprava pro zimní sporty
Kondiční příprava pro zimní sporty

Od Západních Tater přes Španělsko

Rosťa Tomanec ukázal, že v Západních Tatrách nejsou jenom Žiarská a Spálená dolina, ale naopak je tam řada zajímavých strmých sjezdů v severních dolinách. Jitka Růžičková pokračovala rozborem možností skialpinistických aktivit ve Španělsku a Andoře se zaměřením na Pyreneje a Sierra Nevadu, kde jsou nejlepší sněhové podmínky pro skialpinismus. Program pokračoval dále do jedenácté hodiny večerní, kdy došlo k přesunu pro diskusi a plánování výletů na nadcházející skialpinistickou sezónu.

Večerní program na Setkání skialpinistů 2022
Večerní program na Setkání skialpinistů 2022

V neděli dokonale vyšlo počasí

Po rozborech ze sobotního večera se účastníci probudili do slunečného nedělního rána. Podle osobních preferencí se rozdělili na skupinky, které navštívily na tuleních pásech různé okolní vrcholy a hřebeny. I přes velké množství sněhu absence podkladu znemožňovala zajímavější sjezdy, takže se jednalo spíše o lyžařskou turistiku na tuleních pásech. Sjezdy byly ovšem dostatečně zábavné, neboť změny teplot a slunce způsobily, že se vytvořila krásná krusta.

Skimokids vedou túru na hřebenu Beskyd
Skimokids vedou túru na hřebenu Beskyd

Ve velkém počtu účastníků tentokrát nechybělo ani výrazné zastoupení dětí a mládeže do patnácti let v počtu patnácti dětí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: