Bunda Helly Hansen Ridge Shell Jacket pro skialp a freeride

Bunda Helly Hansen Ridge Shell Jacket pro skialp a freeride

Firma Helly Hansen (HH) je známá především v jachtingu, ale velmi dobré jméno má také v zimních sportech. V zimě se HH zaměřuje na freeride a skialp, kde mezi velmi povedené výrobky patří svrchní bunda HH Rdige Shell Jacket z třívrstvého materiálu Helly Tech Proffessional. Tuto bundu používal celou sezónu 2016-2017 Petr Novák.

Údaje výrobce:

Materiál:Helly Tech® Professional, třívrstvá tkanina s FLOW membránou a vodnim sloupcem na úrovni 20 tis mm/m2/24 hod a paropropustností na úrovni 15 tis g/m2/24hod
HiViz krempa a detaily pro vyšší bezpečnost
Life pocket + zateplená Primaloft® Aerogel Insulation zajišťující delší životnost baterie mobilního telefonu i při teplotách -20°C
DWR C6 konečná úprava odpuzující vodu
Strečový protisněhový pás na patentky
Membrána: Helly Tech® Professional
Barevné varianty: bílá v kombinaci s oranžovou a modrou, tmavě modrá
Dostupné velikosti: S-XXL
Infocena: 13490 Kč
Dodává: Helly Hansen Czech Republic s.r.o.
Více info na www.hellyhansen.com/en_no/ridge-shell-jacket-62542

Firma Helly Hansen (HH) je známá především v jachtingu, ale velmi dobré jméno má také v zimních sportech. V zimě se HH zaměřuje na freeride a skialp, kde mezi velmi povedené výrobky patří svrchní bunda HH Rdige Shell Jacket z třívrstvého materiálu Helly Tech Proffessional. Tuto bundu používal celou sezónu 2016-2017 Petr Novák.

První dojem z bundy HH Ridge shell jacket

Jak tvrdí výrobce HH: „Bunda Ridge Shell Jacket je navržena ve spolupráci s profesionálními lyžaři po celém světě, naše oceněná Ridge Shell Jacket je připravena na vaše freeridová dobrodružství.“ Po sezónním používání zakončeném koncem listopadu 2017 při freeridu a skialpu v Söldenu nezbývá než s tvrzením výrobce souhlasit. Petr Novák naběhal v této bundě desítky výškových kilometrů při tréninku na skialpinistické a běžecké závody: „Bunda je určená ke všem zimním radovánkám jako je lyžování, freeride, skialpinismus a může říci, že se opravdu povedla. Bunda je opatřena třívrstvou Helly Tech membránou professional s robustními zipy YKK. Zprvu jsem měl obavy, že kombinace převážně bílé barvy s tyrkysově zelenou ale doplnění signální oranžová byla vidět i za velmi špatného počasí, což v našem případě bylo převážně používána při skialpinismu. Bunda má dvě spodní a dvě vrchní kapsy, které jsou velmi dobře dostupné v případě použití sedacího uvazku. U vnitř je opatřena kapsou na lyžařské brýle, a také protilavinovým systémem Recco.“

Střih bundy HH Ridge shell jacket

Primární určení bundy je na intenzivní zimní aktivity na horách, čemuž odpovídá i její celkové řešení a důraz na jednotlivé detaily. Střih je navržen tak, aby se bunda dala použít jak na jednu základní vrstvu oblečení, tak i na více vrstev pro případ méně intenzivního pohybu a nízkých teplot. Bundu vyzkoušelo několik lidí s různou stavbou těla s výškami 170-175 cm. Všem sedla velmi dobře. Vsazení rukávů je uděláno tak, že ani při úplném vzpažení nedochází k posunu bundy na těle – to i v případě, že není zapnut stahující sněhový límec.

Rukávy bundy HH Ridge shell jacket jsou zakončeny dvojitě: vnitřním prodloužením rukávu (návlekem) v kombinaci síťovina a látka se samostatnou dírou pro palec tak, jak je zvykem u nižších vrstev oblečení. Svrchní zakončení rukávu má širokou krempu opatřenou stejně širokým suchým zipem, takže se nemůže povolit.  Do rukávů jsme zapínali tenčí rukavice, zatímco tlustší prstové, stejně jako hodně zateplené palcové rukavice jsme přetahovali přes rukávy z vnějšku.

Levý rukáv je opatřen malou kapsu na skipas. Z vnitřní strany rukávů začínají jednosměrné YKK zipy kryjící odvětrávací otvory, které pokračují až po zakončení horních kapes na přední straně bundy. Odvětrávání jsme použili pouze při skialpových výstupech, kde i přes ramenní popruhy batohu fungovalo naprosto dostatečně pro různé intenzity pohybu za proměnlivých povětrnostních podmínek.

Bunda se zapíná mohutným obousměrným zipem, takže při otepletní a intenzivnějším výstupu není problém bundu rozepnout zespodu pro snadnější odvětrání.

Přední pohled na bundu s pěti kapsami
Přední pohled na bundu s pěti kapsami

Kapsy na bundě HH Ridge Shell jacket

Kromě výše zmíněné kapsičky na skipas na levém rukávu má bunda dalších pět kapes. Zepředu jsou dvě dvojice kapes symetricky rozmístěné nad a pod pasem. Horní kapsy se otevírají směrem dolů a spodní od středového zipu ke krajům. V levé horní kapse je integrovaná utěrka na brýle. Všechny tyto zipy mají pro usnadnění manipulace i v rukavicích prodlužující lanko s plastovým zakončením. Při cvičné manipulaci s těmi to zipy v palcových rukavicích to bylo celkem snadné. Pouze vnitřní pravá síťovinová kapsa má jezdec zipu bez prodloužení.

Co nabízí HH Ridge shell jacket proti hlubokému sněhu?

V případě freeridových nebo skialpových hrátkách v hlubokém prašanu má bunda účinně vyřešen možný průnik sněhu pod ní. První překážkou, kterou musí sníh překonat, je stahování dolního okraje bundy zevnitř z boku. Pokud by toto nestačilo, tak je vevnitř dostatečně široký sněhový límec spínaný vepředu na dva druky. Při nevyužití sněhového límce je možné jeho spojovací zakončení vepnout do bundy tak, aby se nepohybovaly a nezavazely. Poslední možností pro zabránění průniku sněhu pod bundu je propojení bundy s lyžařskými kalhotami. K tomu jsou na sněhovém límci tři pásky s druky.

Kapuce na čepici i přilbu

Vzhledem k primárnímu určení bundy byla věnována velká pozornost konstrukci kapuce, která má dobře krýt hlavu a část obličeje, ať už je pod ní čepice nebo přilba. Při zapnutí bundy a nasazení kapuce končí bunda vepředu nad bradou. Pokud hodně fouká, je snadné kapuci přizpůsobit čepici nebo přilbě. K tomu slouží jak středové stahování vzadu stahující kapuci od tváří dozadu. Dotažení kapuce kolem hlavy se potom snadno udělá vnitřním stažením kolem předního okraje kapuce. To se dá udělat dvěma plně zakrytými stahováky, které je možné ovládat i v prstových rukavicích, a díky plnému zakrytí nevadí na obličeji při jeho pohybu. Samozřejmostí je vyztužený kšilt bundy odolný vůči větru. Při zhoršené viditelnosti je výborná oranžová barva kšiltu, která je dobře viditelná.

Shrnutí k bundě HH Ridge shell jacket

Při dlouhodobém použití bundy od hustého sněžení až po prosluněný jarní skialp se bunda osvědčila při různorodém zatížení. Nezkoušelo se, jak a kde jsou v bundě integrovány odražeče Recco coby pasivní lavinový záchranný systém. Přes počáteční nedůvěru v barevnou kombinaci převažující bíle s oranžovou a modrou se ukázalo, že pro lyžařské aktivity s vhodně zvolenou barvou kalhot a batohu je i bílá barva velmi vhodná. Bundu můžeme doporučit pro jakékoliv aktivity od středoevropského pohodového skialpu a freeridu až po expediční použití na vysokých kopcích a v odlehlých oblastech.

Zaujalo mě:

  • Střih a řešení kapes
  • Zakončení rukávu s velkými manžetami
  • Prodyšnost při výstupu na skialpech
  • Možnost propojení s kalhotami v jeden komplet

Další informace:

Společnost Helly Hansen byla založena v Norsku v roce 1877. Od té doby se Helly Hansen intenzivně věnuje vývoji profesionálního oblečení a vybavení, které pomáhá lidem zůstat a cítit se naživu. Mezi hlavní inovace patří funkční první vrstva oblečení v roce 1970, vyrobená s Lifa® Stay Dry technologií, před více jak 30 lety vlastní membrána Helly Tech® a v současnosti pravidelně oceňovaný a patentovaný systém regulace vnitřní teploty H2Flow®. Helly Hansen je lídr v oblasti oblečení pro závodní plachtění a výkonnostní lyžování, stejně jako prémiového oblečení. Jeho lyžařské uniformy nosí a důvěřuje jim více než 50 000 profesionálů a lze je spatřit na celé řadě osobností od olympioniků, členů národních týmů nebo ve více než 200 lyžařských resortech po celém světě. Svrchní oblečení, základní vrstva, sportovní oblečení a obuv značky Helly Hansen se prodávají ve více než 40 zemích a požívají důvěry outdoorových profesionálů a nadšenců po celém světě. Chcete-li se dozvědět více o nejnovějších kolekcích Helly Hansen, navštivte www.hellyhansen.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: