Celoroční teleskopické hole – recenze Fizan Aria 2

Celoroční teleskopické hole – recenze Fizan Aria 2

Dvoudílné hole Fizan vynikají svou nízkou hmotností a nedávno představeným zámkem Concept, který na rozdíl od ostatních uzamykacích systémů stahuje hůlku rovnoměrně po celém obvodu zvenku. Zamknutí hole na požadovanou délku v rozsahu 95 až 140 cm je jednoduché i v rukavících, kdy stačí pootočit ve správném směru vroubkovaným zámkem k uvolnění posuvu hole.

Údaje výrobce:

Materiál:Karbon
Délka holí: 95-140 cm
Hmotnost: 190 g kus
Průměr trubek: 18/16 mm
Uzamykání: Concept System
Rukojeť: prodloužený neoprén
Talířky: 50, 95 a 120 mm
Hrot: s karbidovou špičkou
Infocena: 2470 Kč
Dodává: Alpisport Příbor
Více info na www.alpisport.cz

Dvoudílné hole Fizan vynikají svou nízkou hmotností a nedávno představeným zámkem Concept, který na rozdíl od ostatních uzamykacích systémů stahuje hůlku rovnoměrně po celém obvodu zvenku. Zamknutí hole na požadovanou délku v rozsahu 95 až 140 cm je jednoduché i v rukavících, kdy stačí pootočit ve správném směru vroubkovaným zámkem k uvolnění posuvu hole.

Hole pro celoroční použití

Prodloužená rukojeť dovoluje rychlý pohyb ve strmých kopcích a v traverzech bez nutnosti měnit délku hole. Použitý materiál gripu je příjemný na dotek holou rukou i v rukavici. Pro jarní použití vylepšuje tepelný komfort oproti přímému držení trubky hole. Univerzální celoroční použití holí dovoluje dodávaná sada kotoučků tří různých průměrů od prašanových až po letní chození v horách – průměry 120, 95 a 50 mm. Doplňkem je také gumová ochrana hrotu holí pro pohyb v místech bez sněhové pokrývky.

Se systémem uzamykání holí Fizan CONCEPT jsem se seznámil na holích Fizan Broad Peak 2 v roce 2013, kdy se jednalo o horkou novinku. První verze tehdejšího zámku se ještě dolaďovala a původně převážně hladký povrch doznal vroubkování tak, aby se zjednodušilo ovládání ať holými dlaněmi nebo v rukavicích.

Patentovaný způsob zamykání holí CONCEPT je složen ze dvou dílů – na první pohled je viditelný otočný zámek pro otevírání a zavírání hole s dvěma druhy vroubkování pro snadnější manipulaci za různých podmínek. Otáčením zámku CONCEPT se hůl zamyká zvenku rovnoměrně po celém obvodu, takže nedochází k tlaku zevnitř hole jako u klasických způsobů zamykání teleskopických holí.

Zámek CONCEPT působí na první pohled robustně, což má praktické použití pro usnadnění manipulace s nastavením délky hole. CONCEPT také usnadňuje připevnění holí na batohu, když při zavešení na boku batohu znemožňuje vertikální pohyb hole. Hole jsou navrženy jako univerzální pro celoroční použití, ale vybavenost dvěma sadami velkých kotoučků asi předpokládá převažující využití v období se sněhovou pokrývkou.

Uzamykací systém Concept. Jan Pala
Uzamykací systém Concept. Jan Pala

Dojmy testera

Fizan Aria 2 jsme zatím vyzkoušeli v českém podzimu a při testování zimního vybavení na rakouských ledovcích Pitztal a Sölden. Při podzimním použití se hlavní výhodou ukázala nízká hmotnost holí a dobře padnoucí poutka holí. Neměli jsme ani problém dvoudílné hole (tím pádem ve složeném stavu delší než trojdílné) upevnit z boku na malý batoh pro jednodenní výlety. Upevnění holí bylo ulehčeno zámky systému CONCEPT, za něž krásně držely.

Hlavní použití holí Fizan Aria 2 bylo při lyžařském pohybu po jihorakouských ledovcích ať už s poutky (na sjezdovkách) nebo bez poutek (ve volném terénu). Hole jsme důrazně zatěžovali při sjezdu s cílem ověřit jejich spolehlivost při plném zatížení holí. Přes velké a různorodé zatížení se  nám hole nepodařilo ani zohnout ani zlomit, takže by měly vydržet i dost nešetrné zacházení.

Fizan Aria 2 jsou ultralehké dvoudílné teleskopické hole vhodně použitelné pro jakýkoliv aktivní pohyb v přírodě. Na ovládání zámku CONCEPT je potřeba si trochu zvyknout, neboť jeho koncepce je zcela odlišná od všeho, co se dosud objevilo u teleskopických holí.

Zaujalo mě:
  • hmotnost holí
  • uzamykací systém Concept
  • tři sady kotoučků na všechny možné aktivity

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: