HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Čelovka Silva Trail Runner – ideální na skialp, běžky, kolo a běh

Čelovka Silva Trail Runner – ideální na skialp, běžky, kolo a běh

Pár dní před odjezdem na Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu jsem se díky Quillcz.cz dostal k čelovce Silva Trail Runner. V České republice jsem čelovku už nestihnul vyzkoušet, a došlo k tomu až v dálněvýchodní oblasti Ruska.

Čelovka Silva Trail Runner je primárně určená pro běh, což je pro mě trochu okrajový sport, a proto jsem ji důkladně vyzkoušel při neběžeckých aktivitách – skialpinismus, cyklistika a světelný zdroj pro noční focení. Na vyzkoušení při běžeckém lyžování (do ČR jsme se z Kamčatky vrátili 12. května, kdy už nebyl sníh) a k běžeckému lyžování tak nedošlo. Vodní odolnost je IPX6, takže je možné s touto čelovkou běhat i v dešti.

Po vybalení čelovky překvapí nízká hmotnost v porovnání s velkým držákem čelovky s na první pohled předimenzovanou plochou na čelo a stejně tak s dost velkou přítlačnou plochou krabičky na baterky. Po snadném upravení délky čelenky na hlavu a prvním nasazení čelovky se velikosti okamžitě vyjasnily. Ať se hýbe z hlavou na jakoukoliv stranu, rychle, pomalu, trhaně – jednoduše jakkoliv, čelovka se díky velkým plochám na držáku čelovky a krabice na baterky na hlavě ani nehne.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Oproti klasickým čelovkám s bateriemi umístěnými hned u LED diod na čele, má řešení použité u Silva Trail Runner, tj. baterie samostatně vzadu na hlavě, obrovskou výhodu v dobrém vyvážení čelovka v předozadním směru na hlavě. Hlava tak nemá tendenci jít dopředu dolů nebo se naopak zaklánět – hmotnosti čelovky je přiměřeně rozložena mezi čelo a týl hlavy.

Čelovka se zapíná, přepíná a vypíná velkým přepínačem z levé strany boxu s LED diodami. Zapínání je snadné, ať už se použijí prsty levé nebo pravé ruky. Stačí nahmátnout některou z ruk čelovku, a prst automaticky sklouzne na vypínač. Je přitom jedno, zda se přepíná nechráněnými prsty, nebo se použijí prstové či palcové rukavice.

Při prvním prostém zmáčknutí vypínače se čelovka zapne do maximální výkonu, a dalšími zmáčknutími se přepíná do dvou výkonově slabších módů. K vypnutí čelovky je potřeba podržet vypínač asi tři sekundy. Poté čelovka krátce svítí zeleně, oranžově nebo červeně v závislosti na stavu baterií, tj. zda jsou baterie v dobrém stavu, v použitelném nebo už jsou pomalu zralé na výměnu.

Po návratu ze skialpu na Kamčatce jsem čelovku opakovaně použil při večerních vyjížďkách na kole. Pro zpevněné povrchy (asfalt a šotolina) a nižší rychlost mezi 25 až 30 km/h byla čelovka plně použitelná i na střední stupeň intenzity. Nejvyšší intenzitu jsem přepínal pouze pro případ pokochání se pohledem do dálky.

Klady:

 • vynikající stabilita na hlavě při jakékoliv činnosti díky ergonomické čelence se silikonovým páskem – čelovka se jednoduše nehne
 • čtyři módy nastavení – blikání nepoužívám, ale maximální výkon a dvě další nastavení s nižším výkonem mají výborné praktické použití
 • snadná manipulace s nastavením a přepínáním čelovku, a to i v rukavicích
 • kombinace tří LED: 1× výkonová LED a 2× širokoúhlé LED
 • nízká hmotnost

Zápory:

 • při dosavadním používání nebyl žádný zápor zjištěn

Shrnutí

Čelovka Silva Trail Runner je podle výrobce určena k běhání. Na základě dosud získaných zkušeností je možné ji vřele doporučit jako vynikající univerzální zdroj světla pro večerní a noční sportovní aktivity – skialpinismus a cyklistiku. Dá se předpokládat, že použití při běžeckém lyžování bude také bezproblémové. Čelovka výborně sedí na hlavě, má nízkou hmotnost a několik módů intenzity svěla, což ji předurčuje jako ideální světelný zdroj nejenom pro aerobní večerně-noční aktivity.

Ocenění: Outdoor Industry Award (veletrh OutDoor Show, Friedrichshafen 2009) – za vysokou úroveň inovací, funkčnosti a designu.

Charakteristika čelovky Silva Trail Runner:

 • dosvit: až 50m
 • provoz: až 80 hod
 • Intelligent LightTM
 • 1× High-Power LED + 2× wide-angle LED
 • dosvit 50m
 • světelný tok 80 Lumen
 • IPX6 voděodolná
 • světený čas až 80h
 • ergonomická čelenka
 • baterie 2×AA
 • hmotnost 135g

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: