České hory na skialpech: kam jít vyzkoušet skitouring?

České hory na skialpech: kam jít vyzkoušet skitouring?

Můžeme si pogratulovat. Z geografického hlediska jsme doslova v centru dění. Do Alp, Tater či dalších atraktivních zimních lokalit to máme co by kamenem dohodil. Ne vždy je ale čas a chuť na cestování. A zapomínat na rodnou hroudu by byla obrovská škoda. Skitouringu se totiž daří i doma v Česku! Ať už vyrazíte na skialpy do Krkonoš, Jeseníků, Beskyd nebo kteréhokoli jiného českého pohoří, určitě si tu pravou trasu najdete.

Tulení pásy v Česku

Ačkoli české hory nemohou například Alpám co do výšky či možností výběru tras příliš konkurovat, i ony mají svůj potenciál. Některá pohoří, např. Krkonoše, Beskydy, Jeseníky nebo Králický Sněžník, mají pro skialpinismus vhodnější podmínky – o těch si v tomto článku řekneme více. Pro jiné lokality, jako je Vysočina nebo Jizerské hory, jsou doménou spíše běžky nebo backcountry. V každém českém pohoří se však najde alespoň několik míst, kde tulení pásy spolehlivě provětráte.

Naše hory jsou specifické tím, že jsou s výjimkou vrcholových partií poměrně hustě zalesněné. Pozor si také musíte dát na oblasti se zvýšenou ochranou přírody, kde je pohyb různými způsoby omezen nebo úplně zakázán. Nabízí se ale například zajímavé hřebenové túry, sjezdy po lesních cestách, nebo rovnou lesním porostem.

Pokud si před „ostrou“ výpravou do přírody budete chtít potrénovat, vyzkoušet vybavení, procvičit freeride, nebo zkrátka dáváte přednost fitness skialpinismu, můžete využít sjezdovky ve skiareálech a jejich okolí. Díky srovnání zimních středisek si vyberte si to nejlepší.

KRKONOŠE

Naše nejvyšší hory tradičně přitahují sportovce jako magnet. Díky velké hustotě horských chat na hřebenech nabízí Krkonoše ubytování a rozmanité terény právě pro skialpinistické radovánky. Doby, kdy se zde dalo volně lyžovat, jsou už ale dávno pryč. Vyhlášení národního parku přineslo významná omezení, která je třeba respektovat.

Správa KRNAP připravila a vyznačila celkem osm skialpinistických tras, které vedou po turisticky značených cestách i mimo ně a dají se kombinovat i s jinými trasami mimo klidové zóny národního parku. Nejedná se o žádný adrenalin, spíš klasické výstupy a sjezdy či horské výlety. I na nich se ale můžete setkat s náročnějšími partiemi.

Čtyři trasy vedou nad Špindlerovým Mlýnem, dvě v okolí Pece pod Sněžkou a dvě u Rokytnice nad Jizerou. Mezi známé trasy patří například okruh ze Špindlu přes Luční boudu (1 410 m n. m.). Z Pece pod Sněžkou můžete vyrazit třeba okružní cestou Modrým dolem na chatu Výrovku se sjezdem zpátky do Pece. Na Výrovku si můžete vyšlapat také ze Svatého Petra po sjezdovce Stoh a přes Klínové boudy a zpátky sjet Dlouhým dolem.

Na krkonošském hřebenu v nedělním dopoledni
Na krkonošském hřebenu v nedělním dopoledni

JESENÍKY

Druhé nejvyšší pohoří v České republice je charakteristické bohatou sněhovou pokrývkou. Skvělé podmínky jsou tady i pro běžky a sjezdové lyžování ve skiareálech. Na skialpech je možné se pohybovat po zimním tyčovém značení a letních turisticky značených trasách. Výstupy a sjezdy lze také absolvovat ve starém vzrostlém lese mimo první zónu CHKO, NPR a PR.

Dobrým výchozím bodem pro fitness skialpinismus i delší túry je lyžařské středisko v Koutech nad Desnou. Vyšlápnete si (nebo vyjedete lanovkou) na horní stanici lanovky, kde si můžete udělat malou odbočku k vyhlídce na Rysí skále. Přes Mravenečník (1 343 m n. m.) se dostanete k „uříznutému kopci“ – horní nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Pokud máte energie na rozdávání a ideálně i jeden den navíc, můžete z Dlouhých strání pokračovat přes Jelení hřbet (1 367 m n. m.) směrem na chatu Ovčárnu a vrchol Praděd (1 492 m n. m.), odtud po magistrále na borůvkové knedlíky na chatě Švýcárně a přes Červenohorské sedlo (1 013 m n. m.) zpátky do Koutů.

Tady začíná lavinový terén z Červené hory, Jeseníky
Tady začíná lavinový terén z Červené hory, Jeseníky

BESKYDY

V Beskydech najdete nádherné svahy vedoucí různě hustými lesy. Jsou skvělé na nácvik sjezdu ve vzrostlém lesním porostu. I pro toto pohoří je v nejvyšších partiích charakteristická vysoká sněhová pokrývka. Každoročně se zde koná seriál skialpových závodů Koruna Beskyd.

Beskydy mají dvě hlavní oblasti skialpinismu. Jsou to Lysá hora a oblast Řeka a Javorový u Třince. Na Lysou horu (1 323 m n. m.) vede trasa z Papežova (z větší části po široké zásobovací komunikaci), nebo po „dálnici“ ze Zlatníku.

Součástí tras protínajících skiareál Řeka je nejdelší a nejprudší beskydská sjezdovka. Od dolní stanice sedačkové lanovky v Třinci-Oldřichovicích zase vede výšlap na Javorový vrch (1 032 m n. m.). Z různých směrů se dá na skialpech vyjít například i na známý vrchol Radhošť (1 129 m n. m.).

KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK

Nejznámějším výchozím bodem pro skialpové trasy v Králickém Sněžníku je celoroční středisko Dolní Morava. V jeho okolí je hned několik tras včetně výstupu na vrchol Králický Sněžník (1 423 m n. m.). Dalším střediskem se zajímavými skialpovými trasami jsou Hynčice pod Sušinou nabízející např. naučnou nebo panoramatickou stezku, nebo celodenní trasu přes již zmíněný nejvyšší vrchol až k prameni Moravy.

Stoupání po hřebeni na Králičku
Stoupání po hřebeni na Králičku

NEPODCEŇUJTE LAVINOVÉ NEBEZPEČÍ

Riziko pádu lavin patří k největším nebezpečím v zimních horách a ani naše hory nejsou výjimkou. Ohroženy jsou především oblasti v nejvyšších českých pohořích – v Krkonoších, Jeseníkách a Králickém Sněžníku. Jen v Krkonoších se nachází okolo 100 lavinových katastrů (z toho více než polovina na české straně) a ročně zde spadne v průměru 50 lavin. Ojediněle se ale mohou vyskytnout i jinde, např. v Beskydech nebo Krušných horách.

V rizikových oblastech si proto vždy pečlivě naplánujte a dopředu zjistěte lavinovou situaci. Mějte u sebe lavinové a bezpečnostní prvky a vybavení. Základem je „svatá trojice“ – lavinový vyhledávač, sněhová lopata, lavinová sonda. Do pokročilé výbavy patří např. lavinový batoh, který je v posledních letech velkým hitem. Samozřejmostí je lékárnička, čelovka, dostatek tekutin, nabitý telefon (ne všude je signál!) a vhodné oblečení, případně vybavení pro nouzový bivak.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: