Další lavinová tragédie extrémních lyžařů – v Patagonii

Další lavinová tragédie extrémních lyžařů – v Patagonii

Tragický týden pro skialpinisty začal lavinou na osmitisícové Shisha Pangmě a končí teď, kdy Andreas Fransson a J. P. Auclair zahynuli v lavině na severních svazích 3706 metrů vysokého Monte San Lorenzo v Patagonii na hranicích mezi Chile a Argentinou. Ve stejný den v pondělí 29. 9. zahynula při sjezu z argentinskéhé Cerro Vespignani (2146 m) americká splitboardistka Liz Daley.

Chilská agentura BioBio oznámila 30. září, že  v lavině dlouhé 700 metrů zahynuli profesionální lyžaři Andreas Fransson a J. P. Auclair. Stejně jako v případě Shisha Pangmy, i tato lavina se stala během výstupu. Nahoru lezli společně se švédskou dvojicí – filmařem Bjarnem Salénem a fotografem Danielem Rönnbäckem, kteří lavinou nebyli zasaženi.  Skupina  měla v úmyslu zůstat v Patagonii dva týdny a filmovat další ze série lyžařských filmů s titulkem Apogee Skiing.

https://www.youtube.com/watch?v=N4hyGTHuJyQ

AKTUALIZACE 1. 10. 2014:

Fransson s Auclairem stoupali žlabem nahoru, a když byli přibližně ve dvou třetinách výstupu, uvolnila se podle Stefana Palma z Svenska Besgguides Organisationen vysoko nad nimi samovolná lavina, která je smetla 700 metrů dolů na ledovec plný trhlin. Salén a Rönnbäck byli v tu chvíli připravení k focení a filmování několik hodin od místa dopadu laviny. Pomocí vysílaček se neúspěšně snažili kontaktovat Andrease a JP. Násleně zavolali satelitním telefonem švédského horskému vůdci Peteru Aso (do Francie) a argentinskému lezci Rolo Garibottimu (aktuálně v Itálii), kteří jim doporučili zůstat na místě. Garibottimu se podařilo spojit s řadou lidí, mezi nimiž byl i chilský lezec Armando Montero, který byl zrovna na cestě na Monte San Lorenzo. Montero se vrátil do nejbližšího města Cochrane a ohlásil lavinovou nehodu oficiálním místům. Jakmile začala organizace záchranných prací, spěchal zpátky směrem k Monte San Lorenzo za dvojicí Salén a Rönnbäck. Mezitím se ještě snažili zajistit vrtulník z Heli Ski Guides přes Joaquina Oyarzuna. Bohužel, nejbližší byl asi 320 km daleko a nemohl letět dříve než 30. 9.

R.I.P. Shisha Pangma, Chile, Argentina... kompozice Ondra ŠvihálekR.I.P. Shisha Pangma, Chile, Argentina… kompozice Ondra Švihálek

Vrtulník přiletěl na místo neštěstí 30. 9. v devět hodin ráno, naložil Montera a naletěli nad laviniště. Našli těla obou lyžařů, a Montero i pilot vrtulníku se shodli na tom, že s největší pravděpodobností podlehli zranění neslučitelným se životem už během pádu laviny. K lavině došlo na argentinské straně, takže převoz těl dostali na starost argentinští záchranáři.

Andreas Fransson ve FranciiAndreas Fransson ve Francii

Švédský extrémní lyžař Andreas Fransson byl dobře známý i u nás, kdy jeho film z prvosjezdu jižní stěny Denali v roce 2011 byl promítán v rámci SNOW FILM FESTU. Kanadský freerider J. P. Auclair byl spoluzakladatelem lyžařské freeridové firmy ARMADA.

Liz Daley ve FranciiLiz Daley ve Francii

Bohužel, špatným zprávám za pondělí 29. 9. nebyl zdaleka konec, když další lavina spadla na svazích argentinskéhé Cerro Vespignani (2146 m) v oblasti Fitz Roy. V tu chvíli se tam pohybovala pětičlenná skupina Drew Tabke, snowboardista Chris Coulter, vůdce Kent McBride, fotograf Chris Figenshau, kameraman Nick Kalisz a americká splitboardistka Liz Daley. Při sjezdu z Cerro Vespgnani lavina strhla Liz Daley a nesla ji přibližně 200 metrů. Nalezena byla bez známek života.

Připraveno podle backcountrymagazine.com a www.powder.com.

Zkušenosti čtenářů

Sir

Hmm, Franssona jsem kdysi potkal sjíždět dle mě nemožné, zjevně si ho to našlo…ale mám nějak pocit, že to v poslední době nějak opravdu hodně padá a vybírá si to i ty nejzkušenější – a to nemyslím jen skialpinisty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: