Dětská skialpová sezóna zahájena v Jeseníkách v polovině října 2020

Dětská skialpová sezóna zahájena v Jeseníkách v polovině října 2020

Po mnoha letech se v České republice objevil sníh už uprostřed října. Nezbývalo nic jiného, než toho rychle využít, a vyrazit se #skimokids na zahájení dětské skialpové sezóny. Kdo ví, za jak dlouho to bude opět možné.

Fotogalerie Zahájení dětské skialpové sezóny na Pradědu v říjnu 2020 >>

Z Boatparku stačilo vypůjčit dětský skialpový set a vyrazit do Jeseníků. Ve středu 14. října jsme se cestou z Hvězdy na Ovčárnu dočkali první souvislé sněhové pokrývky ve výšce těsně přes 1000 metrů. Výjezd nahoru v hustém sněžení a na sněhem pokryté cestě neměl chybu. Stejně tak bylo krásné, když při parkování byly všude okolo sněhové bariéry.

First skimo for #skimokids in Jeseniky in October 2020 od palic na Vimeo.

Na polovinu října bylo také neuvěřitelné, že přímo u auta bylo možné nasadit lyže s tuleními pásy a začít na nich šlapat. V okolí Ovčárny a Pradědu jsou možnosti na skialpové protažení omezené, takže jsme zvolili klasickou trasu pro první #skimokids túru v sezóně 2020-2021. Touto túrou je nejprve fitness skialp po jesenické lyžařské magistrále k odbočce k chatě Barborka. Tady jsme odbočili na sjezdovku “Václavák”, abychom se hlubokým sněhem sjezdovkovýchm “fitness” skialpem dostali o sto výškových metrů výše k horní stanici vleku.

Wet snow #skimokids trip in Jeseniky in mid of October od palic na Vimeo.

Na Praděd vede dále tyčové značení, což se v hustém sněžení a mlze dost hodilo. Vysílač se objevil těsně pod vrcholem, kde je možné ho obejít ze západu nebo z východu. Při prvním výstupu jsme dali přednost východnímu směru. Ve vysílači bylo otevřené “hladové okénko” na teplý čaj nebo nealko pivo, což bylo kvůli desetileté skialpinistce využito. Dali jsme si dva sjezdy, kde kromě úvodní pasáži po tyčích, byl zbytek parádní v hlubokém sněhu.

Jelikož se “pradědování” ve středu osvědčilo, byl stejný program i na další den. Zásadním rozdílem bylo oteplení a slunečné počasí, což zapříčinilo, že po středečním liduprázdnu bylo na sněhu podstatně víc lidí pěšky, na běžkách, ale i na skialpech. Tradiční skialpová trasa přes Václavák už byla docela rozjěžděná, ale stejně bylo možné najít části, které v nové sezóně ještě nezakusily skluznice a hrany lyží. Vlivem slunce sníh změknul a ztěžknul, takže bylo vidět, jak se ti, co si zvolili krátké, úzké a lehké skialpové lyže, při sjezdu trápí. Na 154 cm dlouhých G3 FINDr 102 byly sjezdy výborné.

Snowmobile carrying a car down from Praděd in October 2020 od palic na Vimeo.

Zahájení #skimokids sezóny na Pradědu v říjnu

  • Překvapivě dobré sněhové podmínky, kdy sněžení první den připomínalo téměř Japonsko
  • První den prašanové lyžování, zatímco druhý den to byl typický jarní slunečný skialp
  • Výše uvedená relaxační trasa je vhodná jak pro úplné začátečníky, tak pro každého, kdo chce položit lyže na sníh dříve, než začne plnohodnotná zima
  • Za hezkého počasí je samozřejmostí vysoká koncentrace návštěvníků

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: