Festival Obzory 2016 byl plný skialpu a lyží

Festival Obzory 2016 byl plný skialpu a lyží

Ve dnech 12. až 16. listopadu 2016 se na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze uskutečnil další ročník Festivalu Obzory. V sedmi sálech byl připraven bohatý program, jehož významnou součástí byly skialpinistické aktivity. Nejinam tomu bylo i mezi vystavovateli, kde byla řada z nich zaměřena na freeride a skialp.

UNIQA sále praktických workshopů představli Viktor Kořízek lavinovou problematiku v sobotu od 15:30 do 17:00 h. Dalším workshopem byl nedělní Začínáme se skialpinismem, kde podrobně skialp od začátků až po náznaky strmých sjezdů představili Karel Svoboda (Beton Ski Team) a Jan Pala (TuleniPasy.cz).

Fotogalerie Skialpové OBZORY 2016 >>

Z vybavení měli účastníci možnost vidět různé freeridové a skialpové lyže G3, tulení pásy G3 a skialpinistická vázání G3 ION a SkiTrab TR2 včetně jejich porovnání. Z lavinového příslušenství byla představeny aktuální (a oceněné) nonivky z ISPO 2016 – lavinový vyhledávač Pieps Micro, elektronická lavinová sonda Pieps iProbe II, a sněhové lopaty včetně Pieps C.720. Moderátorka sálu praktických workshopů potom předvedla i ultralehký skialpinistický sedák CT Tami o hmotnosti pouhých 180 gramů!

Nedělní skialpinistický a freeridový program začal v cestovatelském sálu v 11:30 h, kde Michal Kůra a Jan Pala seznámili přítomné se všemi aspekty lyžařských sportů a snowboardingu ve Slovinsku. Podrobně byla probrána lyžařská střediska, běžkařské areály a několi vybraných oblasti pro provozování skialpinistických aktivit. Následovalo lyžařské představení Švýcarska a skialpinistický přechod ve Švýcarsku.

V sále extrémů byla v neděli pod vedením Libora Duška přednáška o skialpinistické výpravě Krkonošská expedice SKI Nošak 2016, na níž se horskému vůdci Háčkovi podařil výstup a sjezd z vrcholu enjvyššího vrcholu Afgánistánu – Nošaku.

V Sále extrémů nedělní program zakončil Karel SvobodaBeton Ski Teamu se svými strmými a extrémními sjezdy ve Vysokých Tatrách a v okolí Chamonix. Jeho „dvojče“ Martin Šťourač byl v těchto dnech na lyžařské části kurzu UIAGM v Söldenu, a tak jej Karel představil na videu a podrobným uvedením toho, jak vůbec vznikla dvojice Beton Ski Team. Většina přednášky se potom věnovala letošnímu roku, kde s Karlem lyžovali mj. Rosťa Tomanec a Víťa Strouhal.

V předsálí a mezipatrech bylo k vidění a osahání spousta věcí souvisejících se skialpinismem v neledovcových a ledovcových pohořích. Z lyží to byla široká nabídka kanadských G3, italských SkiTrabů a nových českých freeridových a skialpových Bear Ski. Ze stoupacích pásů to byly opět kanadské G3 a italské SkiTraby. K vidění byl i lavinový batoh ABS PRIDE a jistící vybavení na ledovec od italské firmy CT.

Z pohledu skialpu a freeridu toho bylo na letošním Festivalu Obzory k vidění opravdu hodně ať už na přednáškách, workshopech nebo u vystavovatelů.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: