Freeridové testování nových lyží K2 2019 bylo v Söldenu za dokonalého počasí a sněhu

Freeridové testování nových lyží K2 2019 bylo v Söldenu za dokonalého počasí a sněhu

Každoročně jsou během listopadu v Söldenu představeny horké novinky americké firmy K2 v oblasti sjezdového lyžování, freeridu a skialpinismus. Ve dnech 19. až 21. listopadu se při prezentacích i praktických testech sešla řada lyžařů a prodejců. Počasí a sněhové podmínky vyšly dokonale, takže během dvou dnů jsme na upravené sjezdovky zabloudili jenom sporadicky.

Fotogalerie K2 testování Sölden 2019 >>

Horkou novinkou K2 na tuto zimní sezónu je kompletně nová kolekce freeridových lyží K2 Mindbender ve velkém rozsahu od „úzkých“ 85 mm pod vázáním až po „standardní“ freeridové fošny o šiři 118 mm pod vázáním. Standardem u všech lyží Mindbender je dřevěné jádro vylepšené o zpevněné bočnice Power wall a titanalovou výztuhu ve tvaru Y (Titanal Beam Technology) pro podélné, příčné i torzní zpevnění lyže. Alternativou k Titanalu jsou modely s karbonem, který se v položení a orientaci vláken liší od nejhustěji zapletené špičky lyže přes šířeji zapletený střed až po patu lyže, kde úhly i velikosti „ok“ karbonových vláken jsou největší. Karbonová varianta Mindbenderů je tak výrazně lehčí než Titanalová.

K2 Mindbender jsou určeny pro pokročilé lyžaře, kteří jsou schopni je plnohodnotně využít jak na tvrdém podkladu, těžkém sněhu, stejně jako v bezedném prašanu. Během dvou dnů jsme důkladně vyzkoušeli celou kolekci mužské verze Mindbenderů s výjimkou nejužších 85. Ve všech případech (90, 99, 108 i 116) jsme dali přednost titanalové variantě (označení Ti oproti karbonové C). U dámských modelů je označení i varianty trochu jiné – Mindbender Allaince (115, 106, 98, 90, 88 a 85) a vyzkoušeli jsme jen dva modely. První den testování jsme měli k dispozici spoustu nerozježděných svahů s různě vysokou vrstvou prašanu. Mindbendery 116Ti v délkách 193 a 179 cm se chovaly naprosto parádně a s každou následující jízdou jsme si to užívali víc a víc.

V odpoledních hodinách, a hlavně druhý den, jsme lyžovali převážně v rozbitém terénu, a kromě nejšiřších 116 jsme po pár jízdách zaměňovali i užší Mindbendery – 99 a  90. Horský vůdce UIAGM Vojta Dvořák zhodnotil lyže K2 Mindbender takto:

„Hned když jsem viděl, že svahy okolo sjezdovek jsou nepopsány, sáhl jsem po modelu Mindbender 116 a hned v nejdelším provedení. Krásně jsem s nimi vyplavával na povrch a každá jízda byla zážitek. Jedná se čistě o prašanovky. Zato model Minbender 108 je univerzálka, která má stále výborný vztlak, ale díky titanalové výztuze a konstrukci zvládá i komplikovanější sníh a navíc i přejezdy po sjezdovkách.Další model určený do volného nebo rozbitého terénu, který jsem testoval byly Mindbendery 99 Ti. Pevná a zároveň hravá prkénka, která zvládala velký rozsah lyžařských terénu od pisty až po neporušený terén.“

Boty K2 MIndbender 130

Po oba dny jsme používali nové boty s nejvyšší flexí 130. Firma K2 se v oblasti lyžařských bot začala pohybovat před šesti lety a velmi rychle začali vyrábět velmi povedené boty. Letošní freeridová kolekce je vyráběna nově v italském Dalbello a při konstrukci uplatnili několik novinek. Z těch nejzajímavějších je to Powerlite shell, kde se ve skeletu boty střídají čtyři různé tvrdosti plastů pro zvýšení pevnosti (komín) až po usnadněné nastupování (nárt skeletu). Druhou povedenou novinkou je Energy Interlock na patě s posuvnými plastovými zámky místo šroubů. Optimalizací jednotlivých částí skeletu tak K2 dosáhla výrazné úspory materiálu i hmotnosti oproti předchozím skeletům. Dnes už je u K2 samozřejmostí, že skelet je možné teplotně tvarovat pro ideální přizpůsobení na nohu uživatele, což se předvádělo i v praxi v rámci večerního „vypalovacího“ workshopu.

Čtyřpřezkové boty K2 Mindbender mají nové snadno ovladatelné přepínání ski-walk, kde v poloze na chůzi má komín boty předozadní roszah 50 stupňů. V dnešní době jsou i u freeridových bot samozřejmostí jsou inserty na techová vázání. U K2 Mindbender má špička, stejně jako pata boty navíc povrchovou úpravy se zvýšenou odolností proti odření. Boty Mindbender jsou nabízeny ve verzích 130, 120 a 100 pro muže, zatímco dámská varianta má označení Mindbenderalliance 110 a 90, kde čísla značí flexi.

Jak to bylo s botkami Mindbender v Söldenu? Verze 130 byla na veškeré sjezdové aktivity perfektní, držela nohy na tvrdém podkladu i v prašanu dokonale. Stahovací Velcro pásek jsem používal jen pro formu, neboť stačilo i jen trochu zapnout obě přesky na komínu. Chození v módu ski byla docela řehole, ale stačilo boty vzadu přepnout na walk a rázem si uživatel subjektivně připadal v pohodlnosti chůze (ne hmotnosti bot nebo stažení kominu dvěma přeskami) jako v závodních skialpových botách.

K2 doporučení?

Na klasických sjezdových lyžích (různé varianty K2 Charger) jsme se svezli zanedbatelně, neboť nás dostala nabídka nových Mindbenderů. Z modelů K2 Mindbender si vybere každý zarytý freerider, stejně jako ten, který se sice věnuje skialpu, ale s důrazem na co nejlepší užití si sjezdu. Obdobně se po dvou plných dnech na lyžích je možné vyjádřit o botách K2 Mindbender 130 – výborný počin s ideálními vlastnostmi na sjezd a na druhou stranu dokonale pohodlné na chůzi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: