Freeridový Snowfest 2020 Davos se sluncem každý den

Freeridový Snowfest 2020 Davos se sluncem každý den

Třetí lednový týden 2020 se uskutečnil další ročník freeridového a skialpinistického setkání SNOWfest. Místem konání byl poněkolikáté švýcarský Davos v předvečer Světového ekonomického fóra. Celý týden dokonale přálo počasí, když nepřetržitě svítilo slunce. To se však negativně projevilo na vlastnostech sněhu.

Fotogalerie SNOWfest 2020 >>

Do Davosu se vlakem Českých drah nebo auty sjelo velké množství zájemců o freeride a skialp na dokonalých terénech v Davosu i jeho okolí. Předpověď počasí slibovala na celý týden jasno bez sněžení a s teplotami měnícími se výrazně během dne i noci. To mělo za následek, že obvyklé prašanové orgie, které občas vyžadují i využití šnorchlu, se teď úplně nekonaly.

Účastníci měli k dispozici řadu různých programů pro jízdu ve volném terénu, stejně jako pro zlepšování lyžování na sjezdovkách. Tyto programy vedli horští vůdci Karel Kříž a Vojta Dvořák. S nimi to byli společně další freerideři a dobří znalci oblasti Davosu.

Organizátorka Kateřina Sochová shrnula SNOWfest 2020 takto:

„Na to, že měsíc předtím v Davosu nesněžilo a podmínky zprvu vypadaly ne příliš slibně, bylo neuvěřitelné, jak neúnavně se všichni každý den vydávali hledat prašan. A našli. Kvůli lavinové situaci bylo možno objevovat také nová místa, na která se člověk během typických lednových přívalů sněhu v oblasti jinak nedostane. A celý týden svítilo slunce, což podtrhlo dobrou náladu při šlapání za nedotčenými lajnami.“

K testování připravili organizátoři ve spolupráci s dovozci přes sedmdesát párů různých freeridových a skialpových lyží. Většina z lyží byly lyže LINE, ale k dispozici byly také různé modely Armada, DOWNSKIS a Bear. Každý z účastníků měl možnost si vybírat z nepřeberného množství lyží s tím, že večer si vybrané lyže nechal nastavit na svou botu, stejně jako upravit adekvátní vypínací sílu vázání. Druhý den ráno tak mohl rovnou vyrazit na svah nebo skialpovou túru.

Freeridové skupinky se pod vedením horských vůdcu mohly letos pouštět i do strmých linií, které v minulých letech nebo možné lyžovat kvůli nadbytku nového sněhu a vyššímu stupni lavinového nebezpečí. V mnoha případech bylo možné v severně orientovaných svazích a kotlinách najít dokonalý prašan. Bohužel to bylo většinou na krátkých úsecích, mezi nimiž bylo nutné přejíždět nasluněnými pláněmi na lyžích nebo si občas i kus šlápnout pěšky

Horský vůdce UIAGM Vojta Dvořák zhodnotil týden v Davosu takto:

„Jestli si někdo myslel, že po přečtení předpovědi počasí. Nebo s vědomím, že naposled sněžilo o Vánocích, vyměkneme. Tak to se mýlil! Víme, že Davos umí dávat lajny i když je situace zoufalá.  Díky velikosti střediska a množství různých expozic, jsme našli i pořád netknuté směry a svahy. Někdy jsme museli malinko šlápnout, ale všeho s mírou. Více než 15 minut s lyžemi na zádech nás kromě skialpového dne nečekalo. Většina nejhezčího lyžování se odehrávalo na Parsennu a na Madrize. Dali jsme i pokus na Pische, kde jsme doufali v radiaci, ale ta se nekonala a všechno kromě směru pod lany byl beton. Přesto jsem si i tuhle soukromou kabinu a středisko náramně užili. Kde jinde se vám může stát, že celý den jezdíte v kabině sami?“

Na večer byl vždy připraven doprovodný program. Po nedělním příjezdu to bylo obecné představení možností lyžování v Davosu, běžkování a program na následující večery. V pondělí měli přehledovou přednášku o lavinách Karel Kříž a Vojta Dvořák. V úterý byl na programu nejprve večerní hokejový zápas účastníku Snowfestu, po němž následovalo přehledové promítání po některých netradičních skialpových destinacích od Pamíru přes Kamčatku po Írán. Ve středu mohli zájemci přespat vysoko nad Davosem v iglú.

Alfred Koudy si v Davosu vyzkoušel i nový model Downskis Countdown 114 v délce 189 cm:

„Měl jsem tu čest na letošním peakperformace snowfest pojezdit snad úplně nový Down model? A musím říct že ač jsou širší a třeba spíše do prašanu, tak jsem si je fakt užil i na těchto lednových jarních podmínkách, co nás bohužel zastihli. Krusta, led, na firn ještě zima, a v severu dvoutýdenní prašan mě vůbec nevadil. Ani bych si nevšim díky camberu, že to jsou i tvrdý lyže dokud to někdo nezmínil. Svojí lehkostí mě nadchly spolu s kingpinem i na šlapání. Bral bych je hned! Fakt jsem si je užil. Ideální tvar, šířka a tvrdost. To říkám z pohledu freeridera, co začíná šlapat a podléhat skitouringu“

Z hlediska počasí (slunečno a téměř bezvětří) vyšel SNOWfest 2020 naprosto dokonale. Jedinou malou chybou bylo, že předchozí velké množství prašanu se teď neopakovalo a sníh mimo sjezdovky nezměkl vlivem slunce ani na čistě jižně orientovaných svazích. Pischu jsme tak letos poprvé úplně vynechali.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: