Inteligentní sonda AvaTech SP1 – převrat v lavinové prevenci?

Inteligentní sonda AvaTech SP1 – převrat v lavinové prevenci?

V září 2014 byla představena nová „superinteligentní“ sonda AvaTech SP1, která umožňuje jednoduše měřit a zobrazovat řadu důležitých hodnot ve sněhových vrstvách, na nichž člověk aktuálně stojí. Místo kopání řady sněhových profilů v rámci jednoho výletu je tak možné velmi rychle na mnoha místech získat podrobný sněhový profil. Z hlediska lavinové prevence to může být velký převrat, ale stejně nedokáže plnohodnotně nahradit měření sněhového profilu, které např. u nás provádí Horská služba.

AvaTech SP1 je elektronická lavinová sonda o hmotnosti necelého pul kilogramu a byla vyvinuta během dvou let na Massachusetts Institue of Technology (MIT) v USA. Podle výrobce je schopen měřit 5000 údajů za vteřinu v případě aktivace a zapíchnutí sondy do sněhu. Při zapichování sondy do sněhu se měří relativní tvrdost (nebo také kompresní sílu) jednotlivých vrstev. Kromě okamžitého získání podrobného sněhového profilu téměř do 150 cm (délka sondy) je AvaTech SP1 schopen měřit sklon svahu a zaznamenat polohu. Získané údaje se v řádu vteřin od zapíchnutí sondy do sněhu mohou přenést přes Bluetooth na mobilní telefon a z něj na cloud AvaNet ke sdílení. Okamžité sdílení je samozřejmě možné jen v případě, že je dostupný signál mobilního telefonu s datovým přenosem.

https://www.youtube.com/watch?v=hitWoT60KmQ

Každý, kdo se pohybuje ve volném zimním terénu s potenciálním lavinovým nebezpečím, zajásá při představě, že místo opakovaného kopání a zjišťování sněhového profilu bude možné potřebné údaje získat v rámci vteřin při zapíchnutí AvaTech SP1 do sněhu. Časovou náročnost je snadno představitelná. Na jedné straně sonda s vytažením z batohu, aktivací a zapíchnutím ke zjištění všeho potřebného v rámci desítek vteřin, na druhé straně kopání sněhového profilu do hloubky 150 cm a podrobné měření na uhlazené stěně výkopu během 20-30 minut.

Časový rozdíl vychází jednoznačně ve prospěch AvaTech SP1, stejně jako přesnost měření v porovnání s klasickými skialpinisty, kteří zjišťují sněhové profily v rámci svého výletu. Lavinoví preventisté z horských služeb jsou samozřejmě na jiné úrovni, a jejich komplexní profil včetně teplot jednotlivých vrstev, tvaru a velikosti sněhových krystalů, případně vlhkosti, apod. jsou podstatně podrobnější. Přesto je AvaTech SP1 určen primárně pro lavinové preventisty, kterým může velmi usnadnit život. Jak? Jednoduše tím, že kromě vybraných a dobře známých míst, kde pravidelně zjišťují sněhové profily standardním způsobem a následně je uveřejňují na svých internetových stránkách, mohou sněhové profily zjišťovat na podstatně větším množství svahů. Výsledkem může být to, že pomocí AvaTech SP1 prosondují podle svého uvážení např. po vrstevnici celý svah a podrobný profil s teplotami, sněhovými krystaly, atd. zjišťují pouze na místě s potenciálně nejnebezpečnější skladbou sněhových vrstvev v rámci profilu.

K údajům zjištěným pomocí AvaTech SP1 je možné přes aplikací Snowpit Editor na webu AvaNet manuálně vkládat fotografie a vlastnosti jako teplota vrstev, zdůraznění kritických vrstev, exportování do PDF a CSV, atd.

Využití AvaTech SP1 v praxi?

  • všichni lavinoví preventisté a profesionálové
  • lavinové kurzy pro veřejnost, skialpinisty, snowboardisty a jezdce na sněžných skútrech
  • skialpinistické a jiné kurzy pohybu v zimní horské přírodě
  • běžní skialpinisté a snowboardisté v případě vhodnější pořízovací ceny

AvaTech SP1 je primárně určen pro lavinové profesionály a bude oficiálně představen na Internation Snow Science Workshopo v kanadském Banffu 28. září 2014. Profesionálnímu použití opovídá i cena – 2249 USD za AvaTech SP1 a použití cloudu AvaNet má ročně stát 495 USD. Pro předobjednávky do 6. 10. 2014 je cena snížena na 1499 USD. Kdyby mi AvaTech SP1 přinesl na Vánoce 2014 Ježíšek, velmi bych mu poděkoval 🙂

POZOR! AvaTech SP1 zjišťuje „pouze“ sněhový profil! Nemůže tudíž nahradit další pasivní a aktivní testy stability sněhové pokrývky. V případě sebemenší nejistoty je potřeba na daaném místě udělat ještě některý z prověřených standardních testů!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: