Jak vybrat lyžařskou helmu?

Jak vybrat lyžařskou helmu?

Lyžařská helma by měla být samozřejmou součásti výbavy všech lyžařů včetně těch rekreačních. Ti, kteří se pak nejčastěji pohybují ve volném terénu, by měli výběru vhodné ochrany hlavy věnovat ještě větší pozornost…

Zatímco na sjezdovce představuje největší nebezpečí srážka s jiným lyžařem, při freeridovém ježdění je rizikem neznámý terén, kameny nebo stromy. Pojďme si proto říci, jak lyžařskou helmu správně vybrat.

Helmu pouze s certifikací

První, o co byste se měli při výběru lyžařské helmy zajímat, je bezpečnostní certifikace. Lyžařská helma nemusí být nutně drahá, ani značková, ale levným modelům bez certifikace, které v poslední době zaplavily super – a hypermarkety, je lépe se vyhnout obloukem nejméně obřákovým.

Údaj o certifikaci musí být vždy viditelně vyznačen přímo na helmě. Na tuzemském trhu jsou helmy certifikovány dle EN 1077, klidní můžete být i se zámořskými atesty ASTM – 2040 a Snell RS-98 a S-98.

Ochrana uší

Na trhu jsou dva základní konstrukční typy helem – celoskořepinové, které mají pevnou skořepinu i v oblasti uší, a poloskořepinové s měkkými ušnicemi. Celoskořepinové helmy jsou samozřejmě bezpečnější, poloskořepinové zase vypadají civilněji, pro mnohé lyžaře jsou pohodlnější a lépe v nich slyší.

Vydrží i více nárazů

Tradičním materiálem helem je expandovaný polystyren, který se do vnější tvrdé plastové skořepiny buď za vysokých teplot a tlaků vstřikuje (technologie in-mold) nebo lepí (technologie hard-shell).

In-moldové helmy jsou o něco lehčí, hard-shellové zase levnější, oba typy je ovšem třeba po větším nárazu vyměnit za nové, protože dochází k nevratným změnám ve struktuře materiálu.

Na tento fakt zareagovala švédská firma POC, která nahradila polystyrenovou pěnu polypropylenem, který se po nárazu trvale nedeformuje, respektive se vrací do původního tvaru. Helmy s polypropylenem tak vydrží i opakované nárazy.

Klíčová je velikost

Sebelepší helma vás spolehlivě neochrání, pokud si ji nevyberete ve správné velikosti. Důležité je, aby helma na hlavě seděla co nejtěsněji. Při zkoušení by měla ochrana hlavy zůstat na svém místě i při prudším předklonu s rozepnutým podbradním řemínkem.

Zároveň však helma nesmí tlačit, aby ji lyžař vydržel mít na hlavě po celou dobu lyžování, zpravidla i několik hodin. Důležitá je i správná pozice helmy – přibližně vodorovná s předním okrajem uprostřed čela. Při zkoušení se nebojte vyzkoušet více modelů a hlavně značek. Každý výrobce má totiž jiný vnitřní tvar helmy, z nichž pouze jeden může dokonale vyhovovat vaší hlavě.

Ke zkoušení si vezměte s sebou i své lyžařské brýle. Je potřeba, aby brýle a helma dokonale lícovali a nic netlačilo. Důležité informace k výběru brýlí naleznete v tomto článku: Jak vybrat lyžařské brýle.

Hmotnost a odvětrání

Při výběru si všimněte také hmotnosti helmy, která by neměla příliš přesáhnout 500 gramů. Uživatelský komfort zvýší i kvalitní systém odvětrání. Některé modely disponují tzv. aktivní odvětrání, které umožňuje zavírat a otevírat větrací otvory dle potřeby. To lze určitě doporučit, při stoupání nebo aktivnější jízdě se snadno zapotíte a větrání se hodně hodí. To samé platí pro jarní lyžování.

Praktická je také odnímatelná vnitřní výstelka, kterou lze v případě potřeby vyprat. Některé modely mají výstelku z antibakteriálního materiálu, který zabraňuje množení bakterií a vzniku nepříjemných pachů.

Helma na skialpinismus

Pro skialpinismus lze použít jakoukoliv lyžařskou helmu s odpovídající certifikací, je ovšem dobré při výběru ještě více dbát na nízkou hmotnost a dobré odvětrání helmy. Myslete na to, že se při výstupech zapotíte. Vynikající volbou může být například model Receptor Bug od firmy POC, nebo multifunkční a pro skialpinismus přímo určená přilba Salewa Xenon.

Článek vznikl ve spolupráci se specializovanou lyžařskou prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: