HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Lysá hora (1323 m) – skialpový okruh s parádním sjezdem

Lysá hora (1323 m) – skialpový okruh s parádním sjezdem

Na nejvyšším vrcholu Beskyd se do roku 2000 dalo lyžovat na jedné z nejtěžších sjezdovek v České republice. Ekoteroristi se zasadili o likvidaci vleku Velký sever a dnes je tak na Lysé pouze malá jižní sjezdovka. Skialpinistům nabízí Lysá hora spoustu možností pro výstuy i sjezdy.Beskydy, Česko

Název anglicky: Lysá hora (1323 m) – round ski tour with excellent downhill

Základní trasa: Ostravice – (alternativa přes Butořanku)- Lukšinec – vrchol Lysé hory – po bývalé sjezdovce Velký sever a dále lesem - Řepčonka

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 12 km

Vhodné měsíce: XII, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1323 m

Celkové převýšení: 900 m

Technická obtížnost sjezdu: S2

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: S

Maximální sklon svahu: 35

Převažující sklon svahu: 30

Lavinové nebezpečí: ne

Potřebné vybavení:

skialpovou nebo splitboardovou výbavu

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Jan Pala a Jan Koňařík)

Popis:

Na nejvyšším vrcholu Beskyd se do roku 2000 dalo lyžovat na jedné z nejtěžších sjezdovek v České republice. Ekoteroristi se zasadili o likvidaci vleku Velký sever a dnes je tak na Lysé pouze malá jižní sjezdovka. Skialpinistům nabízí Lysá hora spoustu možností pro výstuy i sjezdy.

Výstup na Lysou horu, v pozadí je Skalka-OndřejníkVýstup na Lysou horu, v pozadí je Skalka-Ondřejník

Lysá hora nabízí nepřeberné množství krajinově zajímavých výstupů a sjezdů. Mezi celoročně nejčastěji využívanou trasu patří výstup z Ostravice (415 m), do níž se snadno dostaneme vlakem Českých drah z nedalekého Frýdlantu nad Ostravicí, případně autem z téhož směru, či naopak od lyžařského střediska Bílá. V dřívějších dobách se auto nechávalo na parkovišti přímo v Ostravici, zatímco dnes se autem zajíždí o přibližně 1,7 km dále na parkoviště u lanového centra.

Z Ostravice na Lysou horu

Vydáme se od hlavní silnice v Ostravici pěšky s lyžemi připevněnými na batohu po červené turistické značce, která naznačuje vzdálenost 8,5 kilometru k vrcholu. Místní komunikací vedoucí nad rychle tekoucím přítokem Ostravice, potokem Sepetný, znatelně stoupáme vzhůru. Cesta je v zimním období obvykle kryta inertním posypem znemožňujícím pohyb na tuleních pásech. Až u lanového centra je za normální zimy jistota použití tuleních pásů.

Starší výhled z Lysé hory na Smrk, Kněhyni a RadhošťStarší výhled z Lysé hory na Smrk, Kněhyni a Radhošť

Novější výhled z Lysé hory na Smrk, Kněhyni a RadhošťNovější výhled z Lysé hory na Smrk, Kněhyni a Radhošť

Lesní sjezd na Lysé hoře po předcházejícím sněženíLesní sjezd na Lysé hoře po předcházejícím sněžení

 

Fotogalerie Lysá hora (1323 m) >>


Pokračujeme strměji dále a půl kilometru za zatáčkou o sto osmdesát stupňů můžeme odbočit prudce vlevo do svahu s mnohdy patrnou stopou od skialpů. Odtud lesem přímo na východ rychle nabíráme výšku, abychom se s červenou značkou potkali v traverzu těsně pod rozcestím Lukšinec (950 m). Druhou možností je místo odbočky jít dále po červené turistické značce přes Butořanku, a kolem chat se dále dostat na traverzovou cestu vedoucí k rozcestí Lukšinec. Od rozcestí pokračujeme kousek po značce, abychom se záhy oddělili opět východním směrem a mimo značku nastoupali přímo na boční hřeben oddělující údolí Mazáku od Malenovic.

Výstup na Lysou horu za krásného počasíVýstup na Lysou horu za krásného počasí

Závěr na vrchol Lysé hory

Po bočním hřebenu společně se značkou přejdeme k závěrečné části výstupu a vrchol obejdeme z jihu s vyústěním u Bezručovy chaty. Vrchol Lysé hory je v dnešní době přeplněn různými budovami, nejnověji se přestavuje bývalá chata Velký sever a chata Horské služby. Víceméně jedinou částí Lysé Hory, která zůstala v původním stavu, je ohraničený pozemek kolem meteorologické stanice.

Nejlepším vyhlídkovým místem na Beskydy je oblast betonového monolitu. Odtud se nabízí nádherný panoramatický výhled na beskydské vrcholy Smrk, Kněhyně, Čertův Mlýn, Radhošť a Ondřejník-Skalka. Pohled bude krásný možná ještě pár let, načež bude zřejmě navždy narušen dementním nápadem na stezku v korunách stromů v oblasti Tanečnice (1084 m). Z druhé strany zastavěného vrcholu Lysé Hory jsou potom nad horní stanicí vleku jih (reálně je to východ) parádní výhledy na Malou Fatry, Západní Tatry, apod.

Sjezd z Lysé hory na Řepčanku

Po vynadívání se na okolí a případném občerstvení se v některé z chat sundáme tulení pásy a přípravíme se ke sjezdu. Alternativ je mnoho. Na plnohodnotný okruh s výborným lyžováním se začíná na bývalé sjezdovky Velký sever, která byla při převýšení 400 metrů a délce kolem 1000 metrů parádním členitým terénem. Členitost terénu byla v poslední době významně zvýšena v horní části sjezdovky, tzv. Jarní, kde byly vybudováne kamenné traverzy pro pěší turisty. Dají se využít k odrazům pro menší skoky.

Od konce bývalé sjezdovky (děkujeme ekoteroristům z OS Beskydčan) vjíždím severním směrem do lesa, kterým se mírně klesajícím traverzem napojíme na lesní cestu. Po této cestě dojedeme do údolí řeky Mohelnice v místní části obce Krásná – Řepčonka (600 m). Z Řepčanky dojedeme autobusem do Frýdku-Místku.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

řada chat na vrcholu Lysé Hory, např. Bezručova chata

Přístup na začátek: vlakem, busem nebo autem do Ostravice

Přístup z konce: busem nebo autem z místní části obce Krásná - Řepčonka

Orientační rozpis po dnech:

Ostravice – (alternativa přes Butořanku)- Lukšinec – vrchol Lysé Hory – po bývalé sjezdovce Velký sever a dále lesem - Řepčonka

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Smrk, Ondřejník, Travný

Autor popisu: Jan Pala


01.11.2017,


DiskuseDominik Kolínek

Zdravím,

Odkaz na trasový soubor z GPS bohužel nefunguje.

09. 12. 2017, 12:22:08

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ