HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Skialp areál nad Hrobem – výstup a sjezd po trase Stará

Skialp areál nad Hrobem – výstup a sjezd po trase Stará

Hodinu od Prahy je skialpový areál s řadou značených tras, kde je možné stoupat na tuleních pásech nejenom v denních hodinách, ale také s čelovkou. To samé platí o sjezdech. Jednou z velmi povedených výstupových a sjezdových tras je Stará.Krušné hory, Česko

Název anglicky: Ski touring resort Skialp nad Hrobem - uphilling and downhill via route Stará

Základní trasa: Od parkoviště k dětskému lanovému vleku, za ním odbočit u první cedule Skialpinistické naučné trasy do lesa. Lesem nastoupat k napojení na Starou sjezdovku. Po Staré sjezdovce k vysílači (860 m)

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 2 km

Vhodné měsíce: I, II, III, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 860 m

Celkové převýšení: 480 m

Technická obtížnost sjezdu: S2

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: V a S

Maximální sklon svahu: 35

Převažující sklon svahu: 20

Lavinové nebezpečí: ne

Potřebné vybavení:

skialpový nebo splitboardový set

Odbočka do lesaOdbočka do lesa

Pohled ze Staré na Novou sjezdovkuPohled ze Staré na Novou sjezdovku

Stoupání průsekem Staré sjezdovkyStoupání průsekem Staré sjezdovky

(Autor fotografií: Jan Pala)

Popis:

Hodinu od Prahy je skialpový areál s řadou značených tras, kde je možné stoupat na tuleních pásech nejenom v denních hodinách, ale také s čelovkou. To samé platí o sjezdech. Jednou z velmi povedených výstupových a sjezdových tras je Stará.

Sněhu dost, ale občas z něj něco trčíSněhu dost, ale občas z něj něco trčí

Cesta do Skialpového areálu nad Hrobem

Skialpový areál nad Hrobem se rozkládá na svazích vrcholů Bouřňák (869 m) a Pramenáč (909 m). Z větší části je propojen s lyžařským střediskem Bouřňák, což má výhodu ve snadné dostupnosti pro místní i vzdálenější zájemce o skialpové provětrání se v této oblasti. Ti, co bydlí nedaleko, mohou využít i hromadnou dopravu – vlak nebo bus. V případě vlaku je v obci Mikulov vlaková zastávka Mikulov v Krušných horách, do níž vlak začínající v Ústí nad Labem nastoupá z obce Hrob za necelou půl hodinu. Podobně je možné použít i autobus.

Nejrychlejší je samozřejmě příjezd autem a jeho zaparkování na bezplatném parkovišti v lyžařském středisku Bouřňák. Pokud jedete z Prahy, tak je vzdálenost ze severního okraje Prahy necelých 100 km a za hodinu od nastoupení do auta v Praze už můžete nasazovat tulení pásy a obouvat se do lyží. Cesta po dálnici D8 je rychlá, jediné větší zdržení může být při průjezdu Teplicemi, kde je aktuálně rozkopána řada silnic. Za Teplicemi je už cesta rychle ubíhá do Dubí, kde se odbočí doleva a po pár kilometrech se odbočí vpravo, aby se Mikulovským údolím nastoupalo po silnici 382 do Mikulova. Parkoviště je dostatečně velké, ale přesto se o krásném víkendu může stát, že bude přeplněno. Vhodné je tak přijet v pracovních dnech buď brzy ráno, nebo až na večerní skalp při čelovce.

Jeden ze strmějších úseků vhodných pro traverzJeden ze strmějších úseků vhodných pro traverz

Doprava na laviniště, vlevo stoupání po StaréDoprava na laviniště, vlevo stoupání po Staré

Vysílač je na dohledVysílač je na dohled

 

Výstupová skialpová trasa Stará

Od parkoviště (za vhodných sněhových podmínek se lyže obouvají u auta) míjíme na tuleních pásech požární nádrž a kolem budovy vleku projdeme i podél lanového dětského vleku docházíme k odbočce na červenou sjezdovku číslo 3. Pokud není lyžařské středisko v provozu, je možné šlapat levým okrajem sjezdovky k odbočce na Starou sjezdovku ve výšce 675 metrů. Jsou-li sjezdovky v provozu, hned dole odbočíme u cedule upozorňující na skialpinistickou naučnou stezku do lesa.

Sjezdová část StaréSjezdová část Staré

Lesní varianta výstupové trasy Stará nebyla v polovině prosince 2017 prošlápnutá (ostatní výstupové trasy ano), což nevadilo, neboť šipkové zelené značení je dostatečně viditelné i za snížené viditelnosti. Sklon výstupu je i přes označení S3-S4 příjemný, takže paty vázání nemusely být zvednuty ani o kousek. Strmější úseky se dají projít klasickými traverzy. Po průstupu lesem kopírujícím dolní část červené sjezdovky č. 3 dojde u další cedule Skialpinistické naučné stezky k napojení na Starou sjezdovku ve výšce asi 700 metrů.

Stoupá se Starou sjezdovkou buď traverzy nebo přímo vzhůru až pod druhou cestu, kde je opět strmější úsek jen na traverzy. Na druhé cestě se odbočuje vlevo a zakřiveným průsekem neudržované sjezdovky se nastoupá k vysílači na Bouřňáku. Od něj je to už jen kousek k chatě a na vrchol.

Výstupová stopa je pěkně prošlápnutá, sjezdová je pouze jednaVýstupová stopa je pěkně prošlápnutá, sjezdová je pouze jedna

Sjezd po skialpové trase Stará

Ze všech značených skialpových výstupových a sjezdových tras je Stará jedinou strmější a opravdu volnou. Proto je vhodné ji využívat i sjezdy po výstupech po jiných trasách. Jelikož se jedná o původní sjezdovku, která je dlouhodobě neudržována, tak její horní část důkladně zarostlo (nejenom) borůvčí. Na začátku sezóny ji tak místní skialpinisti nepoužívjí, a čekají, až se sněhová pokrývka dostatečně zpevní, aby nepropadali do borůvčí.

Po jedné výstupové i sjezdové stopěPo jedné výstupové i sjezdové stopě

Díky této „čekací“ taktice byla v polovině prosince 2017 na Staré pouze výstupové stopa. Přitom neustále padal sníh a na svahu ho bylo dost i bez aktuálního sněžení. Sjezd neporušeným svahem neměl chybu, a občasné větší propadnutí lyže do borůvčí se dalo snadno vykompenzovat. Jen to chtělo trochu rychlejší sníh.

Převýšení výstupu a sjezdu je 280 metrů.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

penzióny a resturace v Mikulově

Přístup na začátek: Dalších devět značených tras v oblasti Bouřňák a Pramenáč

Orientační rozpis po dnech:

Další možnosti túr v okolí:

Dalších devět značených tras v oblasti Bouřňák a Pramenáč

Autor popisu: Jan Pala


18.12.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ