Amberger Hütte (2135 m) – fitness skialp na vysokohorskou chatu

Amberger Hütte (2135 m) – fitness skialp na vysokohorskou chatu

Ötztálské i Stubaiské Alpy nabízí fantastické možnosti pro skialpové výlety různé obtížnosti. Pokud jsou povětrnostní a lavinové podmínky horší, je možné provozovat i fitness skialp. Jedním z možných vhodných cílů může být chata Amberger Hütte (2135 m), která se sice nachází už ve Stubaiských Alpách, ale nejsnadnější přístup k ní je údolím Sulztal od ötztálského Griesu.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Vhodné i pro splitboard
ne
Počet dní
1
Délka
13 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V, XI, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2135 m n. m.
Max. sklon svahu
20 °
Převažující sklon svahu
10 °
Lavinové nebezpečí
ano, nad chatou Sulztalalm
Spaní na chatách
ano
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
parkování je bezplatné
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště Gries (1590 m) – chata Sulztalalm (1898 m) – Amberger Hütte (2136 m) – sjezd po vvýstupové trase

Podrobný popis

Amberger Hütte je vyhlášená skialpinistická chata obklopená spoustou zajímavých cílů. Jako taková je otevřená od konce ledna až do května. Za obvyklých podmínek se na chatě tráví několik dnů k poježdění okolních kopců. Přístup z Griesu má přibližně šest kilometrů při převýšení 600 metrů a v klasické zimě je celá trasa zároveň definována jak sáňkařská. V létě je to potom cyklotrasa. Z toho je jasné, že celý přístup je pohodový a vhodný na tzv. fitness skialp. Tj. trasa se upravuje rolbou z Griesu až k Amberger Hütte.

I přes úpravu cesty na chatu rolbou to neznamená, že by měla chybět lavinová výbava. Nad chatou Sulztalalm je vyznačen vstup do lavinového terénu, neboť se prochází otevřeným údolím se strmějšími svahy po obou stranách.

Z Griesu na Amberger Hütte

Na konci Griesu je veřejné parkoviště, u něhož je rozcestník turistických tras a panoramatická zimní mapa oblasti s vyznačenými trasami na běžky, sáňkařskými dráhami a hlavně skialpovými trasami k jednotlivým nástupním bodům (chatám) na vysokohorské skialpové túry. Od tohoto rozcestníku můžeme jít na tuleních pásech buď po letní silnici, nebo po některém z běžkařských vyrolbovaných pásů podél potoka Fischbach.

Kousek před chatou SulztalalmKousek před chatou Sulztalalm

Běžkařské trasy se výše napojují na letní silnici a společně pokračují ke dvěma mostům přes Fischbach vzdálených asi sto metrů od sebe. Proč jsou tady dva mosty vedle sebe? Těžko říct, asi proto, že každý nabízí jiný pohled do potočního koryta. Hned za mostem výše v údolí jsou dvě varianty dalšího postupu – buď fitness skialpinisticky po cestě a nebo lesním „průsekem“ volným terénem. Ten se po více než padesáti výškových metrech napojuje opět na silnici.

Fitness skialp pokračuje do výšky cca 1800 metrů, kde je opět možnost odbočení na zkratku do volného terénu.  O kousek výše je ještě jedna „volná“ zkratka. Pořád se pokračuje po vyrolbované silnici hustým lesem až do výšky necelých 1900 metrů, kdy les končí a otevírá se výhled na otevřené údoli s chatou Sulztalalm (1898 m).

Vstup do lavinových terénů nad chatou SulztalalmVstup do lavinových terénů nad chatou Sulztalalm

Lavinovým terénem nad chatou Sulztalalm

Za chatou Sulztalalm (1898 m) je výstražná cedule upozorňující na vstup do lavinového terénu. Po silnějším sněžení tady také může být silnice zarovnána nasněženým a nafoukaným sněhem. Po silnici se pokračuje dále údolím nad potočním zářezem. Míjí se přitom dvě chaty. Cesta obchází severní svahy Niederer Sulzkogelu (2796 m) a kousek východního svahu, kde v mírném zářezu stojí Amberger Hütte (2135 m). Tady fitness skialpová túra končí. Chata stála původně kousek od ledovce Sulzarferner, který je v současné době od chaty vzdálen přes tři kilometry jižním směrem.

Pohled zpět směrem ke Griesu z části mezi chatou Sulztalalm a Amberger HüttePohled zpět směrem ke Griesu z části mezi chatou Sulztalalm a Amberger Hütte

Nad chatou SulztalalmNad chatou Sulztalalm

Amberger HütteAmberger Hütte

Sjezd z Amberger Hütte do Griesu

Po občerstvení na chatě (otevřená od konce ledna do května) je sjezd do Griesu dost podobný tomu, jak se jezdí z Chaty v Žiarské dolině k ústí doliny. Většina sjezdu je po silnici s tím, že je možné v některých místech sjíždět podél výstupové stopy ve volném terénu. Až na krátké úseky se celou dobu jede pěkně z kopce.

Jeden ze sjezdových úseků mimo silnici na G3 FINDr 102Jeden ze sjezdových úseků mimo silnici na G3 FINDr 102

Přístup na začátek

Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg - Mnichov – GaPa – Langenfeld – Grieser Strase – Gries (1590 m)

Rozpis po dnech

parkoviště Gries (1590 m) – chata Sulztalalm (1898 m) – Amberger Hütte (2136 m) – sjezd po vvýstupové trase

Ubytování a jídlo

Amberger Hütte, Sulztalalm (1898 m), penzióny a hotely v Griesu

Další túry v okolí

Kuhscheibe (3187 m), Hinterer Daunkopf (3225 m), Breiter Grieskogel (3287 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: