Aragats jižní vrchol  (3879 m) – skialpový výlet na nejnižší ze čtyř vrcholů Aragatse

Aragats jižní vrchol (3879 m) – skialpový výlet na nejnižší ze čtyř vrcholů Aragatse

Nejvyšším vrcholem Arménie je rozpadlá bývalá sopka Aragats (4090 m) se čtyřmi oddělenými vrcholy kolem bývalého kráteru. Vrcholy jsou pojmenované Aragats, západní Aragats (4001 m), východní Aragats (3901 m) a nejnižší jižní Aragats (3879 m). Popsaná skialpová túra vede právě na nejnižší jižní vrchol.

Aragats – Arménie

Země
Arménie
Další země
Arménie
Pohoří
Aragats
Vhodné i pro splitboard
ano
Délka
40 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3879 m n. m.
Orientace svahu
J, JV
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
15 °
Lavinové nebezpečí
ano, lokálně
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpinistický nebo splitboardový set, lavinový set
Převýšení
1810 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
žádná povolení ani zákazy
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Zatáčka v 2050 m – v závislosti na sněhu po silnici nebo mimo ni na sever – směr Amberdasar (2568 m) – po silnici dále na severozápad – před jezerem Kari stočení na západ – jezero Kari (3200 m) – přímo na sever k SJ hřebenu z jižního vrcholu – po hřebenu na hlavní vrchol – jižní Aragats (3879 m)

Podrobný popis

Aragats je primárně cílem letních výstupů, zatímco v zimním období je počet návštěvníků zcela minimální. Můžou za to obvyklé dost nízké teploty, silný vítr a velké množství sněhu. Na druhou stranu je pro zimní výstup na některý z vrcholů Aragatse výhodné využít přespání pod střechou u jezera Kari ve výšce 3200 metrů. Výlet na Aragats má délku kolem 40 kilometrů s převýšením přibližně 1800 metrů. Vzhledem k dvacetikilometrovému výstupu na vrchol je převýšení malé.

Větrem upravený povrch sněhu a elektrické vedení nás doprovází celou cestu
Větrem upravený povrch sněhu a elektrické vedení nás doprovází celou cestu

Z Jerevanu k jezeru Kari

Po příletu na mezinárodní letiště v Jerevanu se přesuneme předem zajištěnou dodávkou přes Ashtarak a Artashavan na silnici S-1-3, po níž dojedeme ke křižovatce do výšky 2050 metrů. Za klasické zimy přímo u auta nasazujeme tulení pásy a vydáváme se na více než šestnáctikilometrový výstup k jezeru Kari (3200 m). Výstup volíme podle aktuálních sněhových podmínek, tj. jdeme buď po cestě nebo přímo ve spádnici svahů. Pokud chceme výstup na Aragats zvládnou za jeden den, je vhodné vyrazit v brzkých ranních hodinách, abychom se zpátky k nástupnímu místu dostali se západem slunce.

Mezi budovami u jezera Kari s výhledem na skalnatý hřeben z jižního Aragatse
Mezi budovami u jezera Kari s výhledem na skalnatý hřeben z jižního Aragatse

U jezera Kari je řada budov na jižním a východním břehu jezera, z nichž některé jsou součástí arménských vědeckých ústavů. Zkoumají tady například kosmické záření.

Pláně od jezera Kari k jižnímu Aragatsi
Pláně od jezera Kari k jižnímu Aragatsi

Od jezera Kari na jižní vrchol Aragatse

Jezero Kari je v zimním období zamrzlé a obvykle pokryté silnou vrstvou sněhu. Není jej tak nutné obcházet po východním břehu, ale můžeme to vzít přímo prostředkem jezera. Za jezerem je pláň s minimálním sklonem, která postupně roste s přibližováním se severojižního hřebene spadajícího z jižního Aragatse. Na vrchol vede od jihu v létě jedna vyšlapaná stezka. V zimě volíme výstupovou trasu podle aktuálních sněhových podmínek a převládajícího směru větru v oblasti od SJ hřebene až po trasu vedoucí mezi západní a jižní vrchol Aragatse.

Někde pod vrcholem jižního Aragatse
Někde pod vrcholem jižního Aragatse

S přibližováním se vrcholu se vylepšuje i panoramatický výhled. Jižní vrchol je ze všech čtyř Aragatsů nejmenší, i když za východním zaostává jen o pár metrů. Výhledy jsou fantastické díky obrovskému převýšení oproti okolní krajině. Na jihu se vypíná bývalá nejvyšší hora Arménie – pětitisícový Ararat (5137 m).

Sjezd z jižního vrcholu Aragatse

Pro sjezd si vybíráme kteroukoliv část jižních svahů Aragatse. Volíme podle sněhu s tím, že na dojezdu po plání k jezeru Kari jedeme i bez oblouků přímo. Od jezera Kari je pokračování po výstupové stopě s občasnou nutností bruslení. V některých úsecích se sklon zvyšuje a jedná se o pěkné lyžování mezi kameny.

Sjezd na snowboardu s výhledem na Ararat
Sjezd na snowboardu s výhledem na Ararat

Přístup na začátek

Jerevan – Ashtarak – Artashavan – odbočit na výjezdu 32 – po silnici S-1-3 ke křižovatce ve výšce 2050 metrů

Rozpis po dnech

Zatáčka v 2050 m – v závislosti na sněhu po silnici nebo mimo ni na sever – směr Amberdasar (2568 m) – po silnici dále na severozápad – před jezerem Kari stočení na západ – jezero Kari (3200 m) – přímo na sever k SJ hřebenu z jižního vrcholu – po hřebenu na hlavní vrchol – jižní Aragats (3879 m)

Ubytování a jídlo

U jezera Kari (3200 m)

Další túry v okolí

další tři vrcholy Aragatse

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: