Červená hora (1333 m) – skimokids skialpový výlet přes Točník (1143 m) na hlavní jesenický hřeben

Červená hora (1333 m) – skimokids skialpový výlet přes Točník (1143 m) na hlavní jesenický hřeben

Jeseníky jsou kopce, které můžete navštěvovat v létě i zimě. V zimě na sjezdových lyžích, běžkách nebo na skialpech. Jedním z dobrých nástupních míst je lyžařský areál FIlipovice, z nějž je možné se dostat na hlavní jesenický hřeben přes Točník (1143 m) na Červenou horu (1333 m). V covidové zimě 2020-2021 jsme při sjezdu dolů využili i možnosti skijöringu ve Filipovicích.

Jeseníky – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Jeseníky
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
8.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1333 m n. m.
Orientace svahu
S, SV, JV a V
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
na turistické značce ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set
Převýšení
670 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne, pohyb po turistických značkách
Počet lidí za rok
desetitisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Filipovice parkoviště u lanovky (660 m) – okrajem sjezdovky nahoru – od horní stanice vyšlapanou stopou nastoupat na lesní cestu – lesní cestou k zelené turistické značce – strmě ke skalám a přes skály na Točník (1143 m) – zelená turistická na rozcestí U Kamenného okna – Červená hora (1333 m) – sjezd po výstupové trase

Podrobný popis

Výlet na Červenou horu z Filipovic přes Točník je vhodný pro #skimokids.

Skialpová túra na Červenou horu (1333 m) začíná ve Filipovicích. S Aničkou, Honzou a mámou jsme přijeli na parkoviště těsně pod sjezdovkou. V zimě 2021 nemůžou být spuštěné vlaky, takže můžeme bez omezení stoupat podél lesa mimo upravený lyžařský svah. S Aničkou jsme šly raději ve stínu, protože slunce pálilo a bylo nám velké horko.

Na tuleních pásech vyjdeme nahoru k horní stanici lanovky. Tam jsou dřevěné stolky a lavičky, které můžeme využít pro občerstvení. S Aničkou jsme se u nich jen trochu vyslékly, protože nám bylo horko. Od sjezdovky stoupáme lesem po vyšlapané stopě. Těsně pod lesní cestou je svah strmější, ale v pohodě jsme ho vyšly. Pokračujeme po lesní cestě doprava mírně vzhůru k zelené turistické značce.

S Aničkou stoupáme okrajem sjezdovky ve Filipovicích
S Aničkou stoupáme okrajem sjezdovky ve Filipovicích

Po zelené značce na Točník a Červenou horu

Zelená značka stoupá prudce vzhůru až ke skalám, z nichž je krásný výhled. Podél skal je výstup náročný tak, že někteří musí i sundat lyže. Od vyhlídkových skal přecházíme přes Točník (1143 m) a za ním začíná les řídnout a objevují se další výhledy. Kousek pod hřebenem jsme si na místě, kde nefoukalo, udělali odpočinek a snědly nějaké tyčinky. Místy byl celkem prašan, koulovali jsme se a zkoušeli gymnastiku, například přemety a stojky. S těžkými lyžařskými botami to moc nejde a třeba salto jsme neudělaly.

Od skal po zelené značce na hřeben
Od skal po zelené značce na hřeben

Od odpočinkového místa docházíme po zelené turistické značce na hřeben, kde už je obrovská spousta lidí. Níže v lese jsme přitom nepotkali ani živáčka. Hřeben až na Červenou horu je holý, takže vidíme do velké dálky. Byly krásné výhledy na spoustu kopců, které jsem znala.

Stoupám lesem
Stoupám lesem

Sjezd z Červené hory do Filipovic

Na Červené hoře jsme sundali pásy a jeli dolů po skoro stejné cestě, jako nahoru. Potom jsme sjeli na jinou cestu dole a po ní jsme se dostali na sjezdovku. Po sjezdovce jsme pod vlekem sjeli dolů. Ve Filipovicích nefungují vleky, ale je možné se vyvézt za rolbou nahoru. Tak jsme toho využili a poprvé dělali prý „skijöring“.

Sjíždím z hřebene podél zelené značky
Sjíždím z hřebene podél zelené značky

Přístup na začátek

Silnice 44 - autem nebo autobusem ze Šumperka přes Červenohorské sedlo do Filipovic nebo z Jeseníku do Filipovic

Rozpis po dnech

Filipovice parkoviště u lanovky (660 m) – okrajem sjezdovky nahoru – od horní stanice vyšlapanou stopou nastoupat na lesní cestu – lesní cestou k zelené turistické značce – strmě ke skalám a přes skály na Točník (1143 m) – zelená turistická na rozcestí U Kamenného okna – Červená hora (1333 m) – sjezd po výstupové trase

Ubytování a jídlo

Restaurace a ubytovací možnosti ve Filipovicích, např. Stará pošta

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: