Cimma Vezzana (3192 m) – komplexní skialpinistická túra se strmým sjezdem

Cimma Vezzana (3192 m) – komplexní skialpinistická túra se strmým sjezdem

Masiv Pale di San Martino se nachází v jižní části Dolomit v okolí městečka San Martino di Castrozza. Dolomity jím na jihu v podstatě končí a do Benátek a k moři je to již jen co by kamenem dohodil. Název je odvozen od slova „pala“, označujícího skalní věž. Skalní věže jsou v této oblasti opravdu monumentální. Nejvyšším vrcholem oblasti je Cima Vezzana (3192 m). Na vrchol lze na skialpech vystoupit několika způsoby. My volíme jako výchozí bod chatu Rifugio Rosetta.

Dolomity – Itálie

Země
Itálie
Další země
Itálie
Pohoří
Dolomity
Vhodné i pro splitboard
ano, ne
Počet dní
1
Délka
12 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V, XII
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E2
Nejvyšší bod
3192 m n. m.
Orientace svahu
různé
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
ferata
Vybavení
skialpy, haršajzny, mačky, cepín, v případě sestupu přes Valle delle Galline lano, sedák, jistící pomůcky
Převýšení
1200 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Rifugio Rosetta (2600 m) – Pian dei Cantoni (2300 m) – Passo Travignolo (2925 m) – Cima Vezzana (3192 m)

Podrobný popis

Ještě den předem se necháváme vyvézt poslední lanovkou ve 4 hodiny odpoledne ze San Martina přes Col Verde až do výšky 2600 metrů, na úpatí hory Cima Rosetta (využití lanovky není nutné). Od stanice lanovky je to k rifugiu necelých 10 minut i s nazutím lyží. Volné odpoledne trávíme výstupem na Cimu Scarpe a následným pozorováním západu slunce z Cima Rosetta (ale o tom třeba někdy jindy).

Výstup Vallone dei Canton, foto Tomáš Druml
Výstup Vallone dei Canton, foto Tomáš Druml

Výstup na Cima Vezzana (3192 m)

Ráno nazouváme lyže a sjíždíme od Rifugio Rosetta na severovýchod až se dostáváme k úzkému vysněženému zářezu mezi skalními stěnami. Zde je možnost sjet přímo zářezem, nebo se vydat obloukem doprava, objet skály a sjet svahem mezi skalkami dolů. V obou případech zlyžujeme do Pian dei Cantoni (2300 m).

Výstup nad Passo Travignolo
Výstup nad Passo Travignolo

Zde nasazujeme pásy a vydáváme se vzhůru Vallone dei Cantoni až do sedla Passo di Travignolo (2925 m). Některé výstupové úseky jsou prudší a v závislosti na stavu sněhu může být potřebné nasadit haršajzny, případně i sundat lyže. Do sedla Travignolo je možné dostat se i z druhé strany od Passo Rolle. Výstup do sedla z této strany je o něco prudší (50°) a výstupový žlab užší, nezbytné jsou tedy mačky a cepín. Sjezd na lyžích je možný dle sněhových podmínek, spíše však pro zdatné lyžaře.

Vrchol Cima Vezzana, autor Tomáš Druml
Vrchol Cima Vezzana, autor Tomáš Druml

Ze sedla je možné vydat se buď doleva na vrchol Cimón della Pala (díky vrcholové pyramidě dominanta oblasti, zvaný Matterhorn Dolomit), nebo doprava (což volíme my) do sedla mezi Cima della Vezana a vrcholem Il Nuovo (3075 m). Začátek absolvujeme ještě na lyžích, na závěrečné pasáže, které jsou prudší a ještě namrzlé, už lyže sundáváme. Ze sedla se vydáváme doleva po jižním hřebeni směrem na vrchol Cima Vezzana. Úvodní část je kamenitá a je nutné ji absolvovat s lyžemi na batohu až do doby, než se dostaneme znovu na sníh. Obcházíme skalnatý hřeben a dostáváme se na lyžích (s výjimkou posledních několika metrů, které jsou již opět příliš skalnaté) až na vrchol Cima Vezzana.

Sjezd z Cima Vezzana

Nejjednoduší sjezd z Cima Vezzana je zpátky po popsané výstupové trase. Další variantou může být zmíněný sjezd z Passo di Travignolo do Passo Rolle, případně sjezd přes Val Strut. My se pokoušíme o okruh a volíme sjezd přes Valle delle Galline.

Valle delle Galline
Valle delle Galline

Tato varianta je orientačně náročnější a doporučuji ji absolvovat s někým znalým oblasti, případně alespoň dávat dobrý pozor. Sjíždíme tedy přes Valle delle Galline a ze širokých svahů se dostáváme až do zužujícího se žlabu. Naším cílem je se napojit na zajištěný chodník, zhruba ve výšce 2350 metrů. Žlab za současných sněhových podmínek končí kamenitou propastí, poslední metry proto raději dojišťujeme, až se zackvaneme do ocelového lana ferraty, která nás vyvádí doprava ven ze žlabu. Z ferraty jsou vidět pouze asi první tři metry ocelového lana a je nutné překonat asi osmi metrový prudký skalní výšvih na mačkách a s cepínem. Pro jistotu se opět raději jistíme na laně.

Vjezd do skalního zářezu
Vjezd do skalního zářezu

Po výlezu ze žlabu se dostáváme do exponovaného svahu, kde traverzujeme ještě asi dalších 200 metrů, než se dostaneme do místa, kde je již možné nasadit lyže. Na pásech pak traverzujeme směr Vallone dei Cantoni, kde vylézáme asi 150 výškových metrů nad Pian dei Cantoni. Následuje sjezd do Pian dei Cantoni a výstup zpět k Rifugiu Rosetta.

Přístup na začátek

Praha – Mnichov – Innsbruck – Bolzano – Cavalese – Predazzo – San Martino di Castrozza

Rozpis po dnech

Rifugio Rosetta (2600 m) – Pian dei Cantoni (2300 m) – Passo Travignolo (2925 m) – Cima Vezzana (3192 m)

Ubytování a jídlo

Rifugio Rosetta, San Martino di Castrozza

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: