Crna Glava (2139 m) – nejvyšší vrchol pohoří Bjelasica na skialpech

Crna Glava (2139 m) – nejvyšší vrchol pohoří Bjelasica na skialpech

Čerhnohorské pohoří Bjelasica je ideální na několikadenní kombinaci skialpových aktivit a freeridového lyžování v lyžařském středisku Jezerine – Kolašin (1450 m). V blízkém okolí Jezerine je několi dvoutisícových vrcholů, z nichž nejvyšší je Crna glava (2139 m).

Černá Hora

Země
Černá Hora
Další země
Černá Hora
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
24 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2139 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
Ano, na strmějších svazích ze Zekovy glavy a Crne glavy
Spaní na chatách
ano
Počet lidí za rok
stovky v létě, minimum v zimě

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště ski centar Jezerine – Troglava – Zekova glava – pleso Pešiće – hřeben – Crna glava

Podrobný popis

Čerhnohorské pohoří Bjelasica je ideální na několikadenní kombinaci skialpových aktivit a freeridového lyžování v lyžařském středisku Jezerine – Kolašin (1450 m). V blízkém okolí Jezerine je několi dvoutisícových vrcholů, z nichž nejvyšší je Crna glava (2139 m).

Sjezd z Crne glavy k jezeru PešićaSjezd z Crne glavy k jezeru Pešića

Pohoří Bjelasica s nejvyšším vrcholem Crna Glava (2139 m) leží ve východní části Černé Hory a jeho součástí je nejstarší chráněné území této části Evropy – Biogradska gora, jejíž ochrana začala v roce 1878 a národním parkem byla vyhlášena v roce 1952. Svým charakterem je vhodné pro začínající a středně pokročilé skialpinisty, kdy je možné absolvovat řadu sjezdů od mírných bezlesých a lesnatých svahů až po téměř extrémní úseky mezi skalami.

Výhled na Crnu glavu od jezera PešićaVýhled na Crnu glavu od jezera Pešića

Z Jezerine na Zekovu glavu (2117 m)

Skialpinistický výlet na nejvyšší vrchol pohoří Bjelasica – Crna glava (2139 m) začíná na parkovišti v lyžařském středisku Jezerine. Tento skialpový výlet vede přes dvě další dvoutisícovky – trojvrchol Troglava (2072 m) a Zekova glava (2117 m). Z Jezerine stoupáme cestou, sjezdovkami a loukami na vrchol Troglava (2072 m). Za horší viditelnosti je potřeba ve vrcholové části dávat velký pozor, neboť severní srázy Troglavy tvoří kolmé skalní stěny.

Před vrcholem Troglava s stočíme na východ, abychom kousek pod hřebenem po jižních svazích přešli k Zekově glavě (2117 m). Na Zekově glavě je vojenský vysílač a celý vrchol je tak nepřístupný. Podél hranic vysílače obejdeme z jihu vrchol a přejdeme na severní stranu. Tady sundáme pásy.

Bruslení na jezeru PešićaBruslení na jezeru Pešića

Výstup od jezera Pešića na hřeben, Zekova glava v pozadíVýstup od jezera Pešića na hřeben, Zekova glava v pozadí

Na hřebenu, v pozadí je Zekova glavaNa hřebenu, v pozadí je Zekova glava

Sjezd ze Zekovy glavy k plesu Pešića (1832 m)

Okolí vysílače je v zimě obvykle liduprázdné, takže si v klidu vybereme sjezdovou trasu. Vybíráme krásný esovitý kuloár se severovýchodní orientací, který vede k zamrznutému plesu Pešica (1832 m). Jenom u vtoku do plesa je tenký led, takže skelety dolů a po rozbití a vyházení ledu se část skupiny je možné se ochladit ve vodě. Po vychlazení se sušíme na ostrém slunci se získá motivace k výstupu na nejvyšší vrchol Crna glava na druhé straně údolí.

Z hřebene na Crnu glavuZ hřebene na Crnu glavu

Vrcholové foto na Crne glavěVrcholové foto na Crne glavě

Z Crne glavy na lyžíchZ Crne glavy na lyžích

Výstup na vrchol Crna glava (2139 m)

Přetraverzováváme svahy vlevo nad plesem a přes starší lavinu docházíme na hřeben, po kterém obcházíme údolí a závěrečným prudkým svahem míříme na vrchol. Ten je z části zarostený klečí, a tak se dá na lyžích jít jenom na hraně nad kotlem. Na vrchol postupně dochází všichni. Kruhové výhledy jsou daleké, jenom vzdálenější pohoří jsou v oparu.

Těsně pod vrcholem Crne glavy, červeně je značen sjezd a modře výstup na tuleních pásechTěsně pod vrcholem Crne glavy, červeně je značen sjezd a modře výstup na tuleních pásech

Sjezd z Crne glavy (2139 m)

Z vrcholu sjíždíme první krátkou část na východ, abychom se vyhnuli vrcholovým skaliskům k plesu Pešica. Pod skalami jedeme středními a dlouhými oblouky až na dno údolí. Přejíždíme a přebruslujeme na druhou stranu kolem plesa Pešica a na pásech rychle stoupáme na Zekovu glavu.

Crna Glava (2139 m) – nejvyšší vrchol pohoří Bjelasica na skialpechCrna Glava (2139 m) – nejvyšší vrchol pohoří Bjelasica na skialpech

Z Troglavy sjíždíme parádním svahem s ideálně naměklým zpátky do k parkovišti v lyžařském středisku Jezerine.

Rozpis po dnech

Parkoviště ski centar Jezerine – Troglava – Zekova glava – pleso Pešiće – hřeben – Crna glava

Ubytování a jídlo

Jezerine nebo Kolašin

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: