Damavand (5609 m) – vysokohorský skialp jižní trasou na nejvyšší sopku Íránu

Damavand (5609 m) – vysokohorský skialp jižní trasou na nejvyšší sopku Íránu

Nejvyšší vrchol Íránu – Damavánd – je za dobrých sněhových a povětrnostních podmínek ideálním vrcholem pro skialpinistický výlet, na který je potřeba se aklimatizovat. V závislosti na množství sněhu nabízí výstup od 2600 výškových metrů až po 3600 výškových metrů v případě, že je sníh od Reineh.

Írán

Země
Írán
Další země
Írán
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
3
Délka
14 km
Vhodné měsíce
II, III, IV
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
5609 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
poplatek 50 USD
Počet lidí za rok
na skialpech desítky, v létě turistů tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Reineh - mešita (možno autem) - chata (4200 m) - vrchol Damavandu (5609 m)

Podrobný popis

Damavand je samostatně stojící stratovulkán, u něhož se dříve uváděla nadmořska výška 5671 metrů. Po upřesnění je jeho výška 5609 metrů. Jedná se o samostatně stojící rozsáhlý a mohutný vrchol, který okolní kopce převyšuje o téměř 1600 výškových metrů a druhý nejvyšší vrchol Íránu (Alam Kooh) o necelých osm set výškových metrů.

Výstup širokým svahem nad chatou směrem k vrcholu DamavanduVýstup širokým svahem nad chatou směrem k vrcholu Damavandu

Zatímco dříve byl Damavand “vyšší” než Elbrus (5642 m), v dnešní době za ním naopak zaostává. Oproti přelidněnému Elbrusu s lanovkou, rolbami a ledovcovými trhlinami nabízí Damavand ideální výstupové i sjezdové trasy na lyže a snowboard. Jedná se o pětitisícový kopec, takže aklimatizace před pokusem o výstup a sjezd je velmi doporučitelná. Od říčního údolí s cestou (cca 1650 m) je to na vrchol Damavandu přibližně 4000 metrů. Pokud nejste Kilian Jornet, tak je lépe sip o předchozí aklimatizaci rozdělit skialpový výlet na Damavand na vice dnů.

Výška přibližně 4900 metrů při výstupu na DamavandVýška přibližně 4900 metrů při výstupu na Damavand

Sjezd kousek pod vrcholem DamavanduSjezd kousek pod vrcholem Damavandu

Sjezd v horní části Damavandu, v pozadí čtyřtisícový hřebenSjezd v horní části Damavandu, v pozadí čtyřtisícový hřeben

Přístup do oblasti Damavandu

Damavand je nejvyšším íránským vrcholem, jehož výhodou je blízkost hlavního města Teherán a mezinárodního letiště. Do Teheránu je možné dolětět s jedním přestupem například. s Aeroflotem nebo Turkish Airlines. K návštěvě Íránu jsou nutná víza, která je nutné pro delší pobyty vyřizovat předem na velvyslanectví nebo v případě krátkých návštěv Íránu až přímo na teheránském letišti.

Po příletu do Teheránu je možné využít hromadnou dopravu nebo si objednat auto a nechat se jím převézt do vesničky Reineh ve výšce 2000 metrů. Podle aktuálního stavu sněhové pokrývky (v Reineh většinou sníh nebývá) je možné začít už v Reineh nebo se nechat vyvézt autem co nejblíže k mešitě ve výšce 3000 metrů.

Sjezd svahem nad chatou - výška asi 4700 metrůSjezd svahem nad chatou – výška asi 4700 metrů

Od mešity k chatě a na vrchol Damavandu

Do roku 2008 byl na jižním svahu Damavandu pouze velký bivak pro až třicet lidí. Od té doby je kousek nad ním postavená nová kamenná chata (4200 m) s dostatečnou kapacitou pro skialpové výletníky. K chatě je to od mešity přes 1200 výškových metrů. Od mešity se pokračuje přímo vzhůru buď kuloárem nebo některým z jeho bočních hřebínků. Chata, stejně jako vrchol Damavandu, nejsou po celou dobu vidět vzhledem ke sklonu svahu. Chata je viditelná až v závěrečném úseku. Za špatné viditelnosti a sněžení je nejbezpečnější ji nalézt pomocí GPS.

Dojezd k chatě, pod ní je původní tunelový bivakDojezd k chatě, pod ní je původní tunelový bivak

Výhledy od chaty na nedaleký čtyřtisícový hřebenVýhledy od chaty na nedaleký čtyřtisícový hřeben

Sjezd pod chatou dolů k mešitěSjezd pod chatou dolů k mešitě

Od chaty je to na vrchol Damavandu přibližně 1400 výškových metrů, přičemž rychlost výstupu je velmi ovlivněna aktuálním stavem sněhu. Někdy je možné celý výstup absolvovat na lyžích. Jindy to jde na lyžích jen kousek nad chatu, a výše je nutné pokračovat pěšky. Při předchozích výletech jsme zažili obě tyto varianty. Přibližně 300 výškových metrů pod vrcholem je oblast silných fumarol, kde buď sníh chybí, nebo má formu tenké zledovatělé vrstvy, kterou je možné propadnout o 0,5-1 metr níže na horký a zapáchající podklad.

Nad fumarolovým polem je zbývající část výstupu bezproblémová až na vrchol. zbytek výstup. Při celém výstupu jsou fantastické výhledy desítky až stovky kilometrů daleko, které jsou ještě vylepšny po dosažení vrcholu Damavandu.

Autor v dolní části sjezdu DamavanduAutor v dolní části sjezdu Damavandu

Sjezd z vulkánu Damavand

Z vrcholu Damavandu sjezd obvykle kopíruje výstupovou trasu s vybíráním si nejlepších sněhových podmínek. V rámci aktuálního stavu podkladu je možné dojet k chatě, vše sbalit a pokračovat rovnou dale k mešitě ve výšce 3000 metrů. Druhou možností je dojet pouze na chatu a na ní přespat ještě jednu noc. V případě silného větru může být poslední úsek nad chatou vyfoukán a ze sněhu tak trčí kameny. Proto je nutné dojíždět k chatě s vysokou opatrností. Obdobná situace je na kamenité pláni těsně pod chatou. O kousek níže už je možné zvolit podle množství sněhu sjezd kuloárem nebo po některém z bočních hřebenů. Dojíždí se obvykle až na konec sněhu buď u mešity nebo v kuloáru nad ní.

Výška přibližně 3600 metrů při sjezdu z DamavanduVýška přibližně 3600 metrů při sjezdu z Damavandu

Výhled na Damavand při sjezdu nedalekých čtyřtisícovekVýhled na Damavand při sjezdu nedalekých čtyřtisícovek

Výhled na civilizaci včetně Teheránu od chaty 4200 metrůVýhled na civilizaci včetně Teheránu od chaty 4200 metrů

Skialpinistický a splitboardový výlet na Damavand je možné doporučit každému, kdo se chce s lyžemi či snowboardem podívat na pětitisícový kopce se snadnou dostupností z letiště.

Český prvosjezd z vrcholu Damavandu (duben 2004) uskutečnila čtveřice ve složení Jan Pala, Petr Drábek, Petr Hřib Adámek a Karel Toráč.

Přístup na začátek

Autem Teherán - dálnice č. 5/77 na Pardis – Bumehen – odbočka na Rudehern silnice č. 77 – Abali – Ab e Ask - Polur – Moon – Reineh (z východního okraje Teheránu 100 km)

Rozpis po dnech

  1. den příjezd do Reineh
  2. den výjezd z Reineh směrem k mešitě, na lyžích nebo pěšky na chatu 4200 m
  3. den výstup na vrchol Damavandu a sjezd k chatě
  4. sjezd od chaty k mešitě

Ubytování a jídlo

chata z roku 2008 ve výšce 4200 m, chata nebo ubytování v Reineh

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: