Fantastické sjezdy v NRC Gully nedaleko Rogers pass v Britské Kolumbii

Fantastické sjezdy v NRC Gully nedaleko Rogers pass v Britské Kolumbii

V únoru 2016 jsme se po dva týdny pohybovali s lyžemi na nohou v Britské Kolumbii. Na rozdíl od těch, kteří v okolí Revelstoke tráví celou zimu, jsme měli omezený počet dnů na lyžování. Vyráželi jsme proto i za špatné viditelnosti. Jako nejlepší jsme zhodnotili NRC Gullys více než 800 m převýšením.

Kanada

Země
Kanada
Další země
Kanada
Počet dní
1
Vhodné měsíce
II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2150 m n. m.
Spaní na chatách
ne

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Rogers pass a prostor NRC Gully

Podrobný popis

Proč zrovna NRC Gully? Důvodů je několik – výstup a sjezd v oblasti NRC Gully je možný i za velmi špatné viditelnosti a zvýšeného lavinového nebezpečí – trojka je v Britské Kolumbii téměř celou zimu, občas se do toho přimíchá i dvojka a někdy také čtyřka. Pokud je viditelnost velmi špatná, nebo lavinové nebezpečí poněkud vyšší, stačí zůstat v oblasti různě hustého lesa – viditelnost mezi stromy bude vždy. Co je ovšem na NRC Gully nejlepší? Na přibližně třech kilometrech je možné nastoupat přes 800 výškových metrů!

Přístup do NRC Gully

NRC Gully patří do Glacier National Park of Canada a navíc je hned nad Transkanadskou dálnicíželeznicí přecházející přes Rogers pass (1330 m), z čehož plynou jistá omezení. Glacier National Park of Canada v okolí dálnice a železnice je rozdělen do několika oblastí, v nichž probíhá neustálá kontrola lavinového nebezpečí. V rámci této kontroly mohou být příslušné svahy ostřelovány armádním dělostřelectvem, což má za následek:

  • Uzavření některých oblastí (jednou se nám stalo, že byly otevřené pouhé dvě)
  • Zákaz parkování v některých částech parkovišť, neboť tam jsou dělostřelecké palposty

NRC Gully patří do kontrolovaných oblastí, a proto je nutné mít povolení Winter Permit. Jednodenní povolení je možné získat bezplatně po registraci v infocentru Glacier National Park of Canada v Rogers pass. V infocentru jsou také aktuální podrobné informace k lavinovému nebezpečí a počasí.

Výstup podél NRC Gully

Po získání Winter Permit pro NRC Gully nezbývá než sjet přibližně 1,5 km od Rogers pass směrem na Revelstoke, kde je po levé straně dálnice parkoviště. Po přezutí do skeletů a nasazení tuleních pásů je možné se přímo na parkovišti napojit do obvykle vyšlapané (pokud si po nočním sněžení hodně nepřivstanete a stopa ještě není) stopy. Z parkoviště se rovnou stoupá lesem nalevo od NRC Gully bez jakéhokoliv přesunu po rovině. Výškové metry se tak získávají velmi snadno.

Výstup se stáčí trochu doleva a poté se různě dlouhými traverzy rychle nabírá výška. Ve vyšších partiích je místy les řidší a v závislosti na vyhlášeném lavinovém nebezpečí je vhodné případně zvolit hustší lesní porost. Ve vyšších partiích les postupně mizí a podle aktuálních podmínek je vhodné se případně rozhodnout pro sjezd – nebo pokračovat výše.

Sjezd v oblasti NRC Gully

Sjezdů se nabízí více a záleží na individuální volbě, zda jet volnými pláněmi nebo řídkým lesním porostem. Všechny varianty sjezdů jsou výborné, když v dolní části dovolují povyražení v přeskakování krásných sněhových muld. Nejedná se přitom o klasické kanadské pillows, neboť v dolní části je už sklon mírný. Jak zhodnotili kolegové: „V oblasti NRC Gully byly nejlepší sjezdy této sezóny – krátký nástup, velké převýšení a dokonalé prašanové podmínky“.

S tímto hodnocením je nutné stoprocentně souhlasit, neboť v NRC Gully se dá pohybovat za jakéhokoliv počasí a sněhových podmínek. Dobré samozřejmě je, pokud je něco vidět. Ale, pokud je hodně čerstvého prašanu, ani viditelnost není potřeba.

Přístup na začátek

NRC Gully patří do Glacier National Park of Canada a navíc je hned nad Transkanadskou dálnicí a železnicí přecházející přes Rogers pass (1330 m).

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: