Gigula (951 m) – skialpová túra na hřeben Javorníků

Gigula (951 m) – skialpová túra na hřeben Javorníků

Kopec Gigula je znám pouze zvířátkům, protože je stranou všech turistických tras a například od hlavního Javornického hřebene (resp. rozhledny Stratenec) je vzdálen necelé dva kilometry. I přes zalesněnost vrcholu jsou při výstupu a sjezdy možné výhledy na Vsacké Beskydy i Beskydy. Tento skialpový výlet patří spíše do kategorie fitness skialp s délkou necelých osm kilometrů a menším převýšením.

Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Vhodné i pro splitboard
ne
Počet dní
1
Vhodné měsíce
I, II, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
951 m n. m.
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ne, pohyb je po loukách a lesích
Spaní na chatách
ano
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
bez omezení
Počet lidí za rok
limitně nula

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

údolí Pluskovec - nad potočním korytem na louku a nad ní lesem přímo na vrchol Gigula.

Podrobný popis

Pokud vyrazíte například na rodinné lyžování do lyžařského střediska Kyčerka, můžete po pár hodinách na vlecích nechat potomky lyžovat a vyrazit údolím Pluskovec na jeho konec. Závěr údolí je uzavřen kolem tří zářezů potoka Pluskovec a vrcholy od Koncové (895 m), přes Gigulu (951 m) až po Javorníček. Turistické značky vedou jen po bočních hřebenech táhnoucích se severojižním směrem – na západě je to žlutá z Pluskovce, zatímco z východu vede zelená značka přímo od železniční stanice ve Velkých Karlovicích.

Parádní les na svazích GigulyParádní les na svazích Giguly

Gigula je zároveň nejvyšším vrcholem mimo hlavní hřeben, a přestože nedosahuje hranice tisíce metrů, krátký výlet na ni stojí za to. Z autobusové točny v údolí Pluskovec (nebo od lyžaského střediska) jdeme v závislosti na množství sněhu pěšky nebo na lyžích po žluté turistické značce po cestě lesem. Pozor je nutné dávat pouze na náklaďáky odvažející poražené stormy. U rozcestníku Pluskovec – Polomová opouštíme žlutou značku a mírně stoupáme po cestě nad potokem.

Nestandardní stromová úpravaNestandardní stromová úprava

Vrchol Giguly byl v prosinci 2018 zasypán sněhem Vrchol Giguly byl v prosinci 2018 zasypán sněhem

Vrchol Giguly s testovaným skialpinistickým batohem Lowe AlpineVrchol Giguly s testovaným skialpinistickým batohem Lowe Alpine

Poté, co mineme dům po levé straně překračujeme po silnici potok, a začínáme rychle nabírat výšku. Lesní cestou stoupáme osou doliny s potokem po levé straně. Po změně na pěšinu se dostáváme nad hranici 800 metrů a mezi stromy se objeví výhled na dřevěnici nalevo od potoka. U dřevěnice je menší louka, z níž je dobrý výhled na část hřebene Javorníků a Vsackých Beskyd. Z konce louky je to na vrchol Gigula jen 75 výškových metrů na východ. Les kolem vrcholu je parádní a na samotné Gigule je menší bezlesá planina.

Vrcholové panorama z GigulyVrcholové panorama z Giguly

Přejezd na louky u Javorníčku

Z Giguly je řada sjezdových variant. Pokud je hodně sněhu, tak se nabízí různě husté lesní sjezdy kombinované s dojezdy po lesních cestách. Za horších sněhových podmínek je vhodnější sjet na jihozápad na žlutou turistickou značku a po přibližně 400 metrech se dostat na louky s roztroušenou zástavbou. Oblasti dominuje kaplička na Javorníčku (860 m). Louky mají převýšení necelých sto výškových metrů a sklon příjemné červené sjezdovky. Je odtud možné sjet louku a dale pokračovat podle stupně vysněženosti lesem až do údolí.

Výhledy do dálky po opuštění lesaVýhledy do dálky po opuštění lesa

Luční porosty vybízející ke sjezduLuční porosty vybízející ke sjezdu

Svratkový vlek nad údolím PluskovecSvratkový vlek nad údolím Pluskovec

Další možností je sjezd z Javorníčku po žluté turistické značce, která vede přímo po bočním hřebenu až k rozcestníku v údolí. Poslední variantou je za krásného počasí vhodnou vyhlídková hřebenovka přes kapličku na Štrčkové až po horní stanice vleků v lyžařském středisku Kyčerka. Tato možnost je ale spíše pro běžky, resp. backcountry běžky.

Přístup na začátek

Do Velkých Karlovic je příjezd od Vsetína údolím Vsetínské Bečvy přes řadu vesnic od Ústí přes Hovězí, Huslenky, Halenkov, Nový Hrozenkov, město Karolinka. Na kruhovém objezdu ve Velkých Karlovicích stačí odbočit vpravo do údolí Pluskovec.

Rozpis po dnech

Pluskovec – Gigula – Javorníček – Pluskovec

Ubytování a jídlo

Velké Karlovice jsou turistickým centrem Horního Vsacka s řadou restaurací a velkou ubytovací kapacitou.

Další túry v okolí

Javorníky, Beskydy

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: