Golem Korab (2764 m) – skialpová túra na nejvyšší vrchol Makedonie a Albánie

Golem Korab (2764 m) – skialpová túra na nejvyšší vrchol Makedonie a Albánie

Vrchol 2764 metrů vysokého Golem Korabu se nachází přímo na hranici mezi Makedonií a Albánií. V létě vede z makedonské strany krásná turistická stezka, která není v zimě využitelná kvůli dlouhému traverzu strmějšími jižně orientovanými svahy ve výšce 2300-2350 metrů. Zimní skialpové trasy jsou proto odlišné od letního turistického chodníku.

Makedonie

Země
Makedonie
Další země
Albánie, Makedonie
Vhodné i pro splitboard
ne
Počet dní
1
Délka
27 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2764 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, v traverzu pod Golem Korab velké!
Spaní na chatách
ne
Počet lidí za rok
v zimě zanedbatelně

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Nistrovo (1150 m) – hřeben nad obcí – kopírování hřebene – na dohled k salaším uzavírajícím údolí sjezd k nim – z jihu obejít hřeben a pláněmi pokračovat přímo na východ – v závěru podle sněhových podmínek kopírování letní výstupové trasy – Golem Korab (2764 m) – sjezd v první části po výstupové trase – níže pláněmi a řídkým lesem do vybydlené vesničky Zhuzhnje – odtud pěšky do Nistrovo

Podrobný popis

Golem Korab přitahuje návštěvníky celoročně, protože se jedná o nejvyšší vrchol dvou zemí – Makedonie a Albánie. Naštěstí je už dávno pryč doba, kdy nebylo možné stoupat na Golem Korab kvůli uzavřené pohraniční zóně. Dnes je situace odlišná a v letním období je možné za krásného slunečného dne potkat při výstupu na Golem Korab třeba i deset či dvacet lidí. V zimě je tato oblast zatím téměř stoprocentně liduprázdná. Je tak ideálním místem pro skialpové výlety.

Na vrcholu Golem KorabuNa vrcholu Golem Korabu

Oblast Golem Korabu nabízí řadu krásných skialpových výstupů a sjezdů, a proto je možné se tady „zabavit“ na více dnů. Mínusem je absence chat, takže pro vícedenní výlety jsou zájemci odkázáni na pobyt ve stanu. Pro ty, kteří tady chtěji na skialpech jen na nejvyšší vrchol a zase zpátky do civilizace, se nabízí dvě varianty. První z nich je částečné kopírování letní výstupové trasy ze Strezimiru, což může být v zimě omezené kvůli lavinám padajícím na výstupovou trasu. Druhou, zde popsanou, možností je výstup z vesničky Nistrovo po vyhlídkovém hřebenu a mimo většinu lavinových terénů.

Z Nistrovo na Golem Korab

Do vesničky Nistrovo (1150 m) vyjedeme autem řadou serpentin od řeky Ribnica (900 m). Auto necháme na začátku vesnice. Podle aktuálního stavu sněhu za vesnicí můžeme nasadit lyže s tuleními pásy a začít stoupání loukami a řídkým lesním porostem k hřebenu ve výšce přes 1700 metrů. Při výstupu se otevírá výhled severozápadním směrem na Golem Korab. Po dosažení hřebene se pohybujeme většinou ve výškách 1700-1800 metrů lehce zvlněným terénem až nedaleko k závěru doliny, kde se u letního zdroje vody nacházejí salaše. Nad salašemi je sedlo, přes které prochází letní turistická značka ze Strezimiru.

Občerstvení na Golem KorabuObčerstvení na Golem Korabu

Výhleda nad skalní stěnu do AlbánieVýhleda nad skalní stěnu do Albánie

Výhled z Golem Korabu do AlbánieVýhled z Golem Korabu do Albánie

Kus před salašemi sjíždíme bez tuleních pásů do doliny. V dolině opět nasazujeme pásy a z jihu obcházíme strmější svahy, nad nimiž vede letní turistická značka. Dále se držíme stále na plytkých pláních dále od strmějších jižně orientovaných svahů, které jsou v jarním období poseté samovolnými lavinami. Ve výšce nad 2100 metrů se částečně stáčíme na sever a přibližujeme se letní turistické trase. Dostáváme se do vyššího patra doliny, kde podvrcholové skaliska obcházíme z jihu a poté ukloněnými pláněmi dostoupáme na vrchol.

Pohled na albánskou vesnici Radomirë z Golem KorabuPohled na albánskou vesnici Radomirë z Golem Korabu

Do léta 2019 byl na vrcholu Golem Korabu klasický betonový popsaný„obelisk“. Na rozdíl od ostatních makedonských vrcholů se tento obelisk vloni rozpadnul a místo něj tam byla v létě instalována trojnožka s popsanou plachtou.

Z vrcholu je krásný výhled do dvou zemí a na řadu blízkých i vzdálenějších pohoří. Pozor je potřeba dávat v severovýchodním směru, kde je po pár metrech nesjízdná vyšší skalní stěna. Pro zájemce je možné její objetí ze severu na albánském území.

Hopsání kousek pod vrcholem Golem KorabuHopsání kousek pod vrcholem Golem Korabu

Sjezd mírnějšího vrcholového hřebene Golem KorabuSjezd mírnějšího vrcholového hřebene Golem Korabu

Sjezd z Golem KorabuSjezd z Golem Korabu

Sjezd z Golem Korabu do vybydlené vesničky Zhuzinje

Z vrcholu Golem Korabu je několik sjezdových variant. Nejbezpečnější je sjezd po hřebenu a poté obloukem objetí skalní oblasti z jihu. Za vhodných sněhových podmínek a nízkého stupně lavinového nebezpečí je vřele doporučitelný sjezd podél skal z jihu, kde sklon svahu dosahuje přes 40 stupňů. Pozor – zobrazení sklonu svahů v mapy.cz je pro makedonská pohoří dost nepřesné!

Cestou z Golem KorabuCestou z Golem Korabu

Níže je možné opět vybírat mírnější nebo strmější varianty sjezdu. Posléze kopírujeme výstupovou trasu až na pláně vysoko nad údolími. Po bočním hřebenu se stáčíme k jihu směrem na vybydlenou vesničku Zhuzhinje. Přitom se vyhýbáme vjíždění do potočního koryta a raději se držíme na volných svazích. V jarním období už nad vesničkou nemusí být sníh, a proto do ní docházíme pěšky.

Ze Zhuzhinje jsou to do Nistrova ještě tři kilometry, které jsou procházkou po „cestě“ s lyžemi na zádech.

Sjezdová trasa z Golem KorabuSjezdová trasa z Golem Korabu

Přístup na začátek

Přes Bratislavu a kolem Budapešti – Szeged –Srbsko – kolem Skopje – Gostivar – odbočka na Mavrovo R1202 – výjezd do vesničky Nistrovo v 1150 m

Rozpis po dnech

Nistrovo (1150 m) – hřeben nad obcí – kopírování hřebene – na dohled k salaším uzavírajícím údolí sjezd k nim – z jihu obejít hřeben a pláněmi pokračovat přímo na východ – v závěru podle sněhových podmínek kopírování letní výstupové trasy – Golem Korab (2764 m) – sjezd v první části po výstupové trase – níže pláněmi a řídkým lesem do vybydlené vesničky Zhuzhnje – odtud pěšky do Nistrovo

Další túry v okolí

Medenica (2163 m), Govedarnik (2011 m) a další vrcholy kolem lyžařského střediska Mavrovo

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: