Hintere Schwärze (3628 m) – ledovcová túra nad krásnou stěnu v Ötztálu

Hintere Schwärze (3628 m) – ledovcová túra nad krásnou stěnu v Ötztálu

Většina skialpu chtivých zájemců přijíždí do ötztálského Ventu se zájmem o Similaun (3606 m) nebo Wildspitze (3774 m). Mezi méně navštěvované vrcholy díky tomu patří vrchol Hintere Schwärze (3628 m), na který vede krásná ledovcová túra z Ventu.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Itálie, Rakousko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
28 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3628 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Vent (1890 m) – Nidertal - Martin Busch Hütte (2501 m) – ledovec Marzellferner – Hinterez Schwärze (3628 m) – sjezd po ledovci Z a S – Martin Busch Hütte - Vent

Podrobný popis

Do Ventu v nadmořské výšce 1890 metrů je horskou silnicí vedoucí pod strmými svahy, takže se nejenom v jarním období může stát, že cesta údolím bude několik hodin uzavřena z důvodu lavinového nebezpečí. Po příjezdu do Ventu se zaparkuje na placeném parkovišti v lyžařském středisku.

Z Ventu k chatě Martin Busch Hütte

V závislosti na množství sněhu na přístupové trase vinoucí se vysoko nad potokem v údolí se po většinu zimy chodí přímo z Ventu na lyžích. Dlouhý pohyb v ukloněném traverzu za vyššího stavu sněhu může být nepříjemný hlavně pro splitboardisty. V jarním období až do konce května je přístupová cesta většinou úplně bez sněhu, a tak se dá rychle vyjít údolím nahoru pěšky s lyžemi na batohu. Sníh je občas na cestě jako utemovaný zbytek po starých lavinách.

Na chatu Martin Busch Hütte (2501 m) je to podle rozcestníku ve Ventu 2:30 hodiny, ale většinou se to dá ujít rychleji.  Po úvodním stoupání na ranní rozehřátí vede cesta přímo na jih údolím Niedertal různě vysoko nad potokem Niedertalbach.

Na ledovci MarzellfernerNa ledovci Marzellferner

Z Martin Busch Hütte k ledovci Marzellferner

Od Martin Busch Hütte (2501) jdeme kousek proti proudu potoka, abychom se dostali na jeho druhou stranu, kde ze severu obcházíme hřeben Marzellkamm. Kamením se dostáváme k čelu ledovce Marzellferner, u něhož se navazujeme do lanových družstev. Po ledovci pokračujeme na jih s výhledem na severní stěnu Similaunu (3606 m). Podél svahů spadajících z Mutmalspitze (3522 m) na jih se stáčíme na východ a postupně nabíráme výšku.

Na ledovci Marzellferner s výhledem na Hintere SchwärzeNa ledovci Marzellferner s výhledem na Hintere Schwärze

Na ledovci MarzellfernerNa ledovci Marzellferner

Nad námi je už hrana stěnyNad námi je už hrana stěny

Po ledovci Marzellferner na Hintere Schwärze (3628 m)

Po pravé straně míjíme Marzellspitze (3500 m) a docházíme na západní svahu z Hintere Schwärze (3628 m). Po celou před sebou dobu vidíme ledovcovou severní stěnu spadající přímo z vrcholu Hintere Schwärze. Tuto stěnu je možné alternativně využít k výstupu na vrchol v případě lezecké výbavy. Klasická skialpová túra vede vpravo od skalnatého “předvrcholu” Hinterez Schwärze po ledovci k hraně stěny (viz zákres ve fotce).

Klasická výstupová a sjezdová trasa z Hintere SchwärzeKlasická výstupová a sjezdová trasa z Hintere Schwärze

U hrany stěny je v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách skidepot, a výše se pokračuje pěšky, případně s využitím stoupacích želez. Závěrečný úsek k vrcholovému kříži může být v kombinaci skála, kamení, led a sníh. Je proto vhodné mít po ruce i stoupací železa a cepín. Bez stoupacích želez se zdál závěrečný svah k vrcholovému kříži poměrně exponovaný s možností krásného volného letu jak na italskou, tak na rakouskou stranu.

Vrchol Hintere SchwärzeVrchol Hintere Schwärze

Výhled z Hinterez Schwärze na SimilaunVýhled z Hinterez Schwärze na Similaun

Sjezd po ledovci MarzellfernerSjezd po ledovci Marzellferner

Sjezd z Hintere Schwärze

Od vrcholového kříže se sestupuje k lyžím. Při sjezdu se přibližně kopíruje výstupová trasa. Rychlý sjezd přes celý ledovec pokračuje až na jeho konec. Podle aktuálního množstí sněhu je možné pokračovat na lyžích i dále dolinou. Buď celou dobu na lyžích nebo od konce sněhu se přechází k chatě Martin Busch Hütte a od ní se pokračuje standardně do Ventu.

Od konce ledovce Marzellferner k Martin Busch HütteOd konce ledovce Marzellferner k Martin Busch Hütte

Přístup na začátek

Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg - Mnichov – GaPa – Langenfeld – Sölden - Vent (1890 m)

Rozpis po dnech

parkoviště Vent  (1890 m) – Nidertal – Martin Busch Hütte (2501 m) – ledovec Marzellferner – Hinterez Schwärze (3628 m) – sjezd po ledovci Z a S – Martin Busch Hütte – Vent

Ubytování a jídlo

Martin Busch Hütte

Další túry v okolí

Similaun (3606 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: